Çinli askeri araştırmacılar, SpaceX'in Starlink uydularının oluşturduğu potansiyel tehditten endişe duyduklarını ve ülkelerini onları yok etmenin veya devre dışı bırakmanın yollarını geliştirmeye başlamaları konusunda uyardı. Bu haber, Elon Musk'ın Rus uzay ajansı Roscosmos'un başkanı tarafından Ukrayna'ya yardım için gönderilen Starlink terminalleri nedeniyle tehdit edilmesinden kısa bir süre sonra geldi.

Çin'in Modern Savunma Teknolojisi dergisi geçen ay Starlink uydularının oluşturduğu potansiyel tehlikeler konusunda uyarıda bulunan bir makale yayınladığını bildiriliyor. Çalışma, PLA'nın Stratejik Destek Gücü altındaki Pekin İzleme ve Telekomünikasyon Enstitüsü'nden bir araştırmacı olan Ren Yuanzhen tarafından yönetildi ve Çin'in savunma endüstrisindeki birkaç kıdemli bilim insanı tarafından ortaklaşa kaleme alındı.

Çin'de yer alan gazetede, "Starlink hızla büyürken ve ayrıca muazzam kapsamlı uygulama potansiyeli nedeniyle, ülkemize gizli tehlikeler ve zorluklar getiriyor" deniliyor. Bu çalışmada yer alan diğer bir önemli neden ise "Bazı Starlink uydularının işlevlerini kaybetmesini ve daha sonra bazı önemli yerleri yok etmesini sağlamak için yumuşak ve sert öldürme yöntemlerinin bir parçası olabileceği unutulmamalıdır." olarak açıklanmış.

Çin'li araştırmacıların iddia ettiği Starlink uydularının potansiyel tehlikeleri (İnsansız araçların menzillerini arttırması, önemli askeri yerlerin konumunu belirleme vb.)

Araştırmacılar tarafından önerilen Starlink'in potansiyel askeri uygulamalarından bazılarının, dronların ve gizli savaş jetlerinin veri aktarım hızlarını 100 kattan fazla artırmalarına izin vermesini içeriyor. Gazeteye göre uyduların ayrıca diğer tehlikeli durumları şu şekilde: Sahadaki birliklere çevrimiçi bağlantı sunabilir, iyon iticilerini kullanarak uzayda yüksek değerli hedefleri etkileyebilir ve askeri yük taşıyabilir.

SpaceX, Çin'i endişelendiren başka bir şey olan hipersonik silahları tespit edebilen ve takip edebilen araçlar geliştirmek için ABD Savunma Bakanlığı ile bir sözleşme imzalaması oldu. Araştırmacı Ren, Çin'in Starlink uydularına karşı koyabilmek için askeri stratejilerini uyarlaması gerektiğini söylüyor.

Halihazırda Çin, uydu iletişimini bozabilecek veya bileşenleri yakabilecek mikrodalgalar ve bunlara zarar vermek veya onları kör etmek için lazerler üzerinde çalışıyor. Ren, bu yöntemin üreteceği enkaz ve şu anda 2.000'in üzerinde olan Starlink uydularının sayısı göz önüne alındığında füzelerin kullanımını önermiyor. Çin, uzak konumlara internet erişimi sağlamak için Xing Wang veya StarNet adlı kendi Starlink benzeri projesini de piyasaya sürmüştü.

Aralık ayında Çin, bir Starlink uydusunun neredeyse uzay istasyonuna çarptığı iddiasıyla Birleşmiş Milletler Dış Uzay İşleri Ofisi'ne şikâyette bulunmuştu. SpaceX CEO'su Elon Musk, Rus uzay ajansı Roscosmos'un başkanı Dmitry Rogozin tarafından Ukrayna'ya yardım için gönderilen Starlink terminalleri üzerinden tehdit edildikten sonra, dünyanın en zengin adamı şöyle bir tweet atmıştı: "Gizemli koşullar altında ölürsem, sizi tanımak güzeldi."