• BIST 109.097
 • Altın 153,413
 • Dolar 3,8257
 • Euro 4,5096

  Çinli Chery güvenli mi?

  21.02.2008 15:36
  3 değişik modelle Türkiye pazarına girmek üzere olan Çin otomobilleri ne kadar güvenli?
  Çinli Chery güvenli mi?
  Çinli Chery güvenli mi? Çinli Chery güvenli mi? Çinli Chery güvenli mi?

  Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kazcıoğlu, 3 değişik değişik modelle Türkiye pazarına girmek üzere olan Çin otomobillerinin, kalite ve güvenliği konusunda endişeler olduğunu söyledi.

  Kazcıoğlu, Çin otomobillerinin çok ucuz fiyat ve 3 değişik modelle Türkiye pazarına girmek üzere olduğunu, araçların tanıtımının yapılmaya başlandığını hatırlattı.

  İlerideki dönemlerde 'Türkiye'nin Çin araçları mezarlığına dönüşebileceğini' savunan Kazcıoğlu, Çin motosikletlerinin kalitesizliği nedeniyle Türkiye'nin adeta bir motosiklet mezarlığına dönüştüğünü bildirdi.

  Kazcıoğlu, ''Çin otomobillerinin güvenliği bilinmiyor. Bizim ülkemizin yol durumuna uygun olup olmayacağı tartışılır. Eğer uygun değilse kazalara sebebiyet verebilir'' dedi.

  Kazcıoğlu, Çin'in Türkiye'ye traktör ihraç etmeye de hazırlandığını ve oradan gelecek traktör parçalarının Türkiye'de montajının yapılacağını, sanki Türkiye'de üretilmiş gibi piyasaya sürüleceğine işaret etti.

  Çin araçların Türk otomotiv sanayine hiç bir katkı ve fayda sağlamadığını öne süren Kazcıoğlu, tam tersine sektöre zararı olduğunu
  savundu.

  Ucuz Çin motosikletleri nedeniyle motosiklet sektörünün iş yapamaz duruma geldiğini savunan Kazcıoğlu, ''Çin yedek parçaları çok ucuz. Yan sanayinin işine yaramıyor'' dedi.

  KALİTELİ YAN SANAYİ ARTTI

  Bu arada Türkiye'nin otomobil sektöründe bir cazibe merkezi olduğunu dile getiren Kazcıoğlu, Türkiye'de 7 kişiye bir araç düştüğünü ve pazar açığı bulunduğunu söyledi.

  Avrupa ülkelerinin ünlü araba markalarının, Türkiye'deki kaliteli yan sanayiyi artırdığını ve yan sanayi ürünü parça büroları açtığını kaydeden Kazcıoğlu, ''2008 yılındaki en büyük gelişim bu olacak. Avrupa ülkelerine yedek parça satacağız'' dedi.

  Rekabet etmek zorunda kaldıkları Çin, Hindistan, İran ve Cezayir'in sabit giderlerinin çok ucuz olduğunu belirten Kazcıoğlu, bu ülkelerin çok avantajlı şartlarla dışarıya mal ihraç ettiğini söyledi.
  AA

  İLGİLİ HABER BAŞLIKLARI

  Çinli Cherry Türkiye yollarında

  Ucuz otomobile ilgi büyük

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim