Çin’den gelen araçlar Türkiye’de oldukça rağbet görüyor. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan karar araç almayı planlayanları üzecek nitelikte. Zira Çin’den ithal edilen binek araçlar için yüzde 40 oranında ilave gümrük vergisi getirildi. Peki, Çin’den gelen araçlar hangileri? İşte ayrıntılar…

Çin’den ithal tüm araçlara yüzde 40 ek vergi geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ilave vergi 7 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Böylelikle mevcutta elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40’lık vergi tüm yakıt tiplerindeki araçlar için de uygulanmış olacak. Vergi oranındaki bu zam araç almayı planlayanları yakından ilgilendirirken, “Çin’den gelen araçlar hangileri?” araştırmaları da hız kazandı…

ÇİN’DEN İTHAL EDİLEN ARAÇLARA YÜZDE 40 EK VERGİ GELİYOR

Ticaret Bakanlığı, yerli üretimin iç pazardaki payının yükseltilmesi ve korunması ile yurt içine yatırımların özendirilmesi amacıyla Çin menşeli benzinli ve hibrit binek otomobillere ithalat değerinin yüzde 40’ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı şeklinde ilave gümrük vergisi uygulamamasına karar verdi.

İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gezete'de yayımlandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan kararda şu ifadeler yer aldı:

İthalat Rejimi Kararı ve eklerinde taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalar, tüketici güvenliği, kamu sağlığının korunması, yerli üretimin Pazar payının korunması, yurtiçine yatırımların özendirilmesi ve cari açığın düşürülmesi amaçları doğrultusunda gerekli düzenlemeler ilgili kurumlar ile istişare içerisinde yapılmaktadır.

Bakan Şimşek'ten kayıt dışılılıkla mücadele mesajı Bakan Şimşek'ten kayıt dışılılıkla mücadele mesajı

Bu kapsamda, Avrupa Birliği üyesi ve Serbest Ticaret Anlaşması imzaladığımız ülkeler haricindeki ülkelerden gerçekleştirilen bazı eşyaların ithalatında gümrük vergisi ile beraber ilave gümrük vergisi (İGV) uygulanmakta olup, tatbik edilen ilave gümrük vergileri ekonomik ve ticari hayattaki gelişmeler ve sektörel ihtiyaçlar dikkate alınarak güncellenmektedir. Bu meyanda, yerli üretimin iç pazardaki düşen payının yükseltilmesi ve korunmasını teminen, dış ticaret dengesine ilişkin gelişmeler ile cari açık hedeflerimiz dikkate alınarak, aynı zamanda yurtiçinde yatırım ve üretimi teşvik etmek amacıyla, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 7 Haziran 2024 tarihli ve 8639 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, 8703 Gümrük Tarife Pozisyonu altında sınıflandırılan konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillerinin Çin Halk Cumhuriyeti menşeli olanlarının ithalatında “İthalat değerinin %40'ı veya 7.000 ABD Dolar/adetin yüksek olanı uygulanır” şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırılmıştır.

Ticaret Bakanlığımız, yerli üretim, istihdam, dış ticaret ve cari işlemler dengesi hedeflerine ulaşılması amaçları doğrultusunda, ithalat politikalarını etkin bir şekilde düzenlemeye ve uygulamaya devam edecektir.

ÇİN’DEN GELEN ARAÇLAR HANGİLERİ?

Türkiye otomotiv pazarında Chery, MG, Skywell, Leapmotor, NETA, Maxus, Seres, DFSK, BYD ve Hongqi ile 10 adet Çin menşeli marka bulunuyor.