• BIST 108.934
 • Altın 154,635
 • Dolar 3,8280
 • Euro 4,5256

  Çılgın İngiliz Aydın'da

  02.05.2009 09:27
  Modern Evliya Çelebi ve Aydın hayranı çılgın İngiliz tekrar Aydın'da.
  Çılgın İngiliz Aydında
  Çılgın İngiliz Aydın'da Çılgın İngiliz Aydın'da Çılgın İngiliz Aydın'da

  AYDINPOST HABER SERVİSİ- Mehmet Özçakır bildirdi

  İngiltere"de Londra"nın batısında tarihi Bath şehrinde yaşayan 48 yaşındaki İngiliz gazeteci ve yazar Jeremy Seal tatilini geçirmek üzere bu yıl da tekrar Türkiye"yi tercih etti. Seal tatilini Aydın"da geçiriyor.

  JEREMY SEAL KİMDİR ?

  Uzun yıllar Ankara"da öğretmenlik yapan ve İngiltere"de başta Sunday Times olmak üzere, büyük gazetelere Turizm ve gezi anıları yazan kültür ve tarih araştırmacısı SEAL, geçtiğimiz yıl Büyük Menderes nehrini bir kanoyla tek başına geçmişti. Dinar suçıkandan itibaren tüm menderes havzasını kanosuyla kürek çekerek ve günde ortalama 30 kilometre yol alarak bir ay içinde Didim Akköy"den Ege denizine ulaşan Jeremy SEAL bu çetin yolculuğunu da kitap haline getirdi. Bu çılgın yolculuğun ilk kez kendisi tarafından yerine getirilmesi ise İngiltere"de büyük yankı getirmişti.

  Kendisinin ziyaret ettiği Aydın eski Eserleri Sevenler Derneğinde araştırmalarına ilişkin bilgi alışverişinde bulunan Seal'i Dernek 2. Başkanı İnşaat Mühendisi Mehmet Özçakır eşlik etti.

  Gezisine ilişkin anılarını anlatan ve iyi Türkçe konuşan Seal, "Herkes nehirde ne yaptığımı sordu. Ben denize gitmek istediğimi söyleyince, neden karadan araçla gitmediğimi sordu. Birde benim balık avladığımı sananlar oldu ve devamlı balık var mı diye sordular. Ege ve menderes havzası gerçekten tarih ve kültür çeşitliliği yönünden büyük bir zenginlik" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim