• BIST 100.141
  • Altın 217,878
  • Dolar 5,2846
  • Euro 6,0161

    Çığlık atan mumya'nın sırrı açığa çıktı

    13.02.2018 14:21
    Mısır'daki Nil Nehri'nin batısında 1886 yılında bulunan ve görünüşü nedeniyle 'Çığlak atan mumya' adını alan insan kalıntılarının kimliğine dair yeni tespitler yapıldı. DNA testleri mumyanın, Mısır Firavunu 3. Ramses'in oğlu olduğunu gösterdi
    Çığlık atan mumya'nın sırrı açığa çıktı
    Çığlık atan mumya'nın sırrı açığa çıktı Çığlık atan mumya'nın sırrı açığa çıktı Çığlık atan mumya'nın sırrı açığa çıktı

    Bilim insanları, mumyanın III. Ramses'in oğlu olmasından hareketle bunun Prens Pentawere olacağı üzerinde duruyor. 3 bin yıl önce Pentawere, annesi Kraliçe Tiye ile birlikte III. Ramses'e suikast düzenlemişti. Ramses'in ikinci eşi olan Tiye, tahta III. Ramses'in diğer eşinden olan oğlu Amun-her-khepeshef yerine kendi oğlu Pentawere'nin çıkmasını istiyordu.

    KOYUN DERİSİNE SARILMIŞ

    Diğer hanedan üyelerinin mumyaları beyaz ketene sarılırken, 'Çığlık atan mumyanın' koyun derisine sarılı olması bilim insanları tarafından 'temiz olmadığı' şeklinde yorumlandı. Ayrıca, 'Çığlık atan mumya' diğer hanedan üyelerine kıyasla daha özensiz mumyalanmıştı.

    FİRAVUNA SUİKAST

    Daha önce zehirlenerek öldürüldüğü düşünülen 'Çığlık atan mumyanın' boyun bölgesindeki izler asıldığı fikrini de güçlendirdi. III. Ramses'i suikastle öldüren Kraliçe Tiye, oğlu Pentawere ve suikaste katılan diğer kişiler asılarak idam edilmişti. Bütün bu detaylar, mumyanın Prens Pentawere olduğu iddiasını kuvvetlendirdi.

    III. Ramses, Mısır'ı milattan önce 1186-1155 yılları arasında yönetmişti. III. Ramses'in mumyası üzerinde yapılan incelemeler de firavunun boğazının kesildiğini ortaya çıkardı. Buna göre firavuna aynı anda birden fazla kişi kesici aletlerle saldırmıştı.

    Kaynak: Haber Kaynağı
    Diğer Haberler
    Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim