81 ilde uygulama: 716 düzensiz göçmen yakalandı 81 ilde uygulama: 716 düzensiz göçmen yakalandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması'nda yaptığı açıklamada çiftçilere üç farklı kredi paketi sunduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkanlar:

Çiftçiden tüketiciye uzanan aşamanın hiçbir halkasını atlamadan sistemi bir bütün halinde geliştirecek adımlar atıyoruz.

Sadece Ziraat Bankamız aracılığıyla kullandırdığımız 237 milyarlık kredi miktarının yerine ulaştığını görüyoruz.

Tarım arazilerinin toplulaşmasından, sulama tesisleri yapımına, mera korunmasına kadar her alanda hedef büyütüyoruz.

Her karış toprağın en yüksek verimle ekilmesi ve çiftçilerimizin emeklerinin karşılıklarını alabilmesi için çalışıyoruz.

Ziraat Bankası Genel Müdürümüze Genç ve Kadın Çiftçi kredi limitlerini 500 bin liradan 1 milyon liraya çıkaralım diyorum.

ÇİFTÇİLERE KREDİ DESTEKLERİNİN FAİZ ORANLARI VE VADE SÜRELERİ

Bugün vereceğimiz müjdeler çiftçileri daha da güçlendirmeyi amaçlıyor. İlk olarak Çiftçi Destek Kredisini uygulamaya geçireceğimizin müjdesiyle başlıyoruz. Kişi başına 250 bin liraya kadar verilecek bu kredinin yıllık faiz oranı yüzde 9,75 ve vade süresi 36 aya kadar olacaktır.

İkinci müjdemiz Tarımsal Kobi Kredisi'dir. Kredimizin üst limiti 15 milyon lira, devlet tarafından ödenen kısmı dışında kalan yıllık faiz oranı yüzde 4,75'tir. Yatırım kredilerinde 10 yıla, işletme kredilerinde 24 aya kadar vade uygulanabilecektir. Süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze kurutma dondurma, meyve suyu, salça, turşu, konserve, pekmez, organ pek çok başlıktaki işletme faaliyetinde bu kredi kullanılabilecektir.

Üçüncü başlığımız Tarım Borç Transferi Kredisidir. Üst limiti 5 milyon lira olacak bu kredinin faiz oranı yüzde 9,75 ve vadesi 60 aydır. Önümüzdeki günlerde Ziraat Bankamız yanında Ziraat Katılım'ın da düşük maliyetli finansman sağlamasını temin edecek düzenlemeleri hayata geçireceğiz.