• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Çiftçi destekleri artırılmalı

  12.04.2008 15:47
  Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Rıza Arslan, geçtğimiz hafta içerisinde açıklanan 2007 yılı ürünlerine ait destekleme pirim miktarlarını düşük bulduklarını belirtti.
  Çiftçi destekleri artırılmalı
  Çiftçi destekleri artırılmalı Çiftçi destekleri artırılmalı Çiftçi destekleri artırılmalı

  Son zamanlarda mazot, gübre, tohum ve ilaç fiyatlarının iyice yükseldiğini savunan Arslan, “Prim çiftçiyi teşvik etmektir. Verilen teşvik pirimi çiftçiyi tatmin etmedi” dedi.
  Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan prim miktarlarını değerlendiren Koçarlı Ziraat Odası Başkanı Rıza Arslan, defalarca primlerin düşük olduğu yönündeki görüşlerini yetkililere ilettiklerini söyledi. Son 5 yılda Türkiye"de prim miktar ve ödemeleri konusunda çeşitli tartışmaların yaşandığını belirten Arslan, “Yaşanan kuraklık nedeniyle pamuk, mısır, buğday ve çamfıstığı başta olmak üzere tüm tarımsal faaliyetler ve hayvancılıkta yüzde 50"lere varan verim kayıpları yaşandı. Biz kuraklıkla ilgili ayrı bir prim istedik. Fakat arazilerimizde sulu tarım yapılıyor olması nedeniyle bazı kesimlerin yararlandığı bu imkandan faydalanamadık. Bunun üzerine en azından primlerin arttırılmasını istedik. Maalesef ki geçen sene 34,8 YKr olan pamuk prim bu sene yine aynı rakamda kaldı. Belirlenen diğer rakamlarda istediğimiz seviyede değil. Prim çiftçiyi teşvik etmektir. O primi verdiğin zaman önümüzdeki sezon çiftçi, kendi kararını verir. Pamuk ekmesini, mısır ekmesini, ayçiçeği ekmesini kendisi belirler. Ama siz pamukta prim düşürürseniz gelecek sezon çiftçi pamuk ekmez” diye konuştu.
  Türkiye "de üretilen pamuk rekoltesinde ciddi sorunların yaşandığını savunan Rıza Arslan, son 3 yıldır pamuk fiyatlarının değişmediğine işaret etti. Hem pamuk fiyatları hem de prim miktarının yükselmemesinin üreticiyi olumsuz etkilediğine işaret eden Arslan, bu durumun çiftçilerin sürekli olarak zarar ettiği ürünü ekmekten vazgeçmesine neden olacağını sözlerine ekledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim