• BIST 108.863
 • Altın 154,185
 • Dolar 3,8311
 • Euro 4,5213

  Çiçek önemli itirafta bulundu

  22.09.2008 11:57
  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, belediyelerle ilgili bir itirafta bulundu
  Çiçek önemli itirafta bulundu
  Çiçek önemli itirafta bulundu Çiçek önemli itirafta bulundu Çiçek önemli itirafta bulundu

  Çiçek'ten belediye itirafı

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, eğitim kurumları arasında TODAİE"nin yerini ayrı olduğunu belirterek, Türkiye"de pek çok sorunun bulunduğuna işaret etti. Çiçek, “Bu da işin tabiatı gereğidir. Burada özellikle kamu yönetimi sorunu var. Bu kamu yönetimi sorununu bir bölümü mevzuattan kaynaklanıyor” dedi. İlerlemelere karşın mevzuatta değişiklik yapılmaması nedeniyle sorunlar yaşandığını dile getiren Çiçek, bazı mevzuatlarda yapılacak değişiklikler ile sadece mevzuat kaynaklı sorunların çözülebileceğini söyledi. Çiçek, önümüzdeki günlerde Anayasa değişikliği konusunun var. En başta Anayasa olmak üzere bir kısım kanunda da değişiklik yaparak o sadece kanunlardan kaynaklı sorunları çözeriz. Ama en önemli şey kamu yönetimi ile ilgili. Kamu yöneticilerinin eğitiminde bu sorunların çözümü yatıyor” dedi.

  “TBMM KANUN YAPMA MAKİNESİ HALİNE GELDİ”

  Kamu yönetiminde kalite sorununu bulunduğuna işaret eden Çiçek, “Kalite sorununu çözersek belki de bu kadar mevzuat değişikliğine gerek yok. Avrupa"da birincili ve ikincil mevzuatları en fazla ülke konumundayız” dedi. Çiçek, mevzuatın aynı olması halinde bile uygulamanın farklı olduğunu, bu farklılıkları gidermek için ise genelge gönderme yoluna gidildiğine işaret ederek, “TBMM"de yüzlerce yasal düzenleme sırada bekliyor. Meclis, kanun yapma makinesi haline gelmiştir. Çünkü bizim toplumda değerlendirme yanlışı var. Bir konuda sorun varsa, "bir kanun çıkarırım sorun çözülür" diyoruz. Ne zaman bir sorun olsa kanun çıkarıyoruz. Kanunu çıkarsak da o sorun kalıyor” diye konuştu.

  “MAHKEMELER YÖNEMİNE YENİ PROGRAM GEREKİYOR”

  Çiçek, özellikle ceza hukuku alanındaki kanunların dünyanın en çağdaş kanunları olduğunu söyleyerek, bu duruma karşın bu alanda birçok sorunun yaşandığına işaret etti. Çiçek, “İnsan eğitim çok önemli. İnsan eğitimini kurum için eğitimlerle yapmaya çalışıyoruz. 3-5 saatlik seminerlerle bu sorunlardan kurtulamayız” dedi. Çiçek, yargı sisteminde sadece İstanbul"da binlerce insanın çalıştığını ve günde 100 bine yakın insanın mahkeme binalarına geldiğini kaydederek, “Bu kadar büyük bir yapıyı Başsavcının yönetme imkanı yoktur. Mahkeme yönetimine başlı başına bir program gerekiyor. Hastanelerde de öyle” dedi.

  YENİ SEÇİLEN BELEDİYE BAŞKANLARINA HIZLANDIRILMIŞ EĞİTİM

  Belediyelerde de iyi yetişmiş insan bulmakta zorluk yaşandığını söyleyen Çiçek, özellikle küçük belediyelerde kadroların iyice “politize” olduğuna işaret etti. Çiçek, “Her gelen kadroları kendine göre bir yapıya getirmiş. İşin başındaki yeterli donanıma bilgiye sahip değil. Bu nedenle bu kaynaklar ne kadar isabetli kullanılabilir. Yeni seçilen belediye başkanların ve il genel meclisi üyeleri için kamu idaresi gerekleri açısından hızlandırılmış eğitim ihtiyacı olduğu açıktır” diye konuştu. Çiçek, bu eğitim konusunda TODAİE"ye önemli görev düştüğünü söyledi.

  Vatan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim