• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Çiçek: CHP, Çernobil gibi

  26.04.2008 16:15
  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye'nin bugün kısa devre yaptığını belirterek, Türkiye'nin antidemokratik ortamlara sokulmak istendiğini söyledi.
  Çiçek: CHP, Çernobil gibi
  Çiçek: CHP, Çernobil gibi Çiçek: CHP, Çernobil gibi Çiçek: CHP, Çernobil gibi

  Çiçek, Türkiye'nin 5-6 yıl içerisinde dünya genelinde edindiği imajının son bir kaç ay içerisinde bozulduğuna işaret ederek, "Bunun sorumlusu kim? Herkes buna kendi vicdanında karar verecek." dedi. Çiçek, Memur Konfederasyonu Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de ciddi bir demokrasi açığı bulunduğunu belirterek, göreve geldikleri günden beri bu açığı kapatmaya çalıştıklarını söyledi. Açığın 180 derecelik bir düzlem içinde olduğu için açığı kapatmanın zor olduğuna işaret eden Çiçek, bu açığı asgari seviyeye indirmek için 5.5 yıldır gayret gösterdiklerini ifade etti.

  Türkiye'de demokrasi kültürü oluşmamış bir toplumda köklü reformlar yapmanın zorluğuna dikkat çeken Çiçek, Türkiye'de Anayasa reformu yapmak Ağrı dağını yerinden oynatmak gibi olduğunu söyledi Çiçek, "5.5 senedir ne çektiğimizi biz biliyoruz. Kolay değil. Kutuplaşmanın üzerinden siyaset yapılan bir toplumda her mesele rejim meselesi haline geliyor. Anayasada değişmez maddenin dışında hangi maddeyi gündeme getirseniz 'eyvah rejim gidiyor', 'laiklik elden gidiyor' 'devlet elden gidiyor', nerde gidiyor, ne zaman gidiyor, nasıl gidiyor. Niye bu millete haksızlık yapıyorsunuz." dedi. Türkiye'de bir reform çalışması olduğu zaman ortaklığın Yozgat'ın tabiriyle "Kel Ali'nin bağına' döndüğünü belirtti. Türkiye'de en önemli problemin ana muhalefet problemi olduğunu vurgulayan Çiçek, "Ana muhalefet partisi bir Çernobil santrali gibi, Meclis'te de söyledim, çevresine devamlı radyoaktif sızıntı veriyor." dedi.

  "1950 yılından bu yana iktidara gelen partiler 'yobazdır, gericidir. çağdışıdır, cumhuriyet ve laiklik düşmanıdır. Böyle bir anlayış olur mu? Sadece bu lafları söylemek üzerine siyaset yapılır mı?" diyen Çiçek, CHP kongresini kast ederek, "Allah bilir orada nasıl Türkiye'ye radyoaktif sızıntı veriliyor "dedi.

  Çiçek, reform meselesinin yasal düzenleme meselesi olmadığını belirterek, Anayasa'nın 90. maddesinde yapılan uluslararası sözleşmelerle iç yasaların çatışması durumunda uluslararası sözleşmelerin geçerli olmasını kabul edildiğini belirterek, "Bu düzenlemenin Türkiye'de ne kadar antidemokratik uygulama varsa bunların ortadan kaldırmaya yetecek bir temel düzenlemedir. Türkiye'de sıkıntı yasalardan daha çok zihinlerde kaynaklanıyor. "dedi. Türkiye'de en çok takıldığı noktanın sivil toplum meselesi olduğunu ifade eden Çiçek, "Türkiye'de sivilliği kendinden menkul bir alay kuruluşu var. Sivil toplumun olduğu yerde iktidarlar seçimle değiştirilir.
  Seçim dışı yollara destek veren, buna arka veren kim olursa olsun bunu sivil toplum kabul etmek mümkün değil. Kendilerinin benimsediği tarzda bunların adı 'bizim cephe' olur. Sivil toplum kuruluşu mebus pazarlığı kurulmasına itibar eder mi? "dedi. Türkiye'de temel meselenin zihniyet meselesi olduğunu, bununda değiştirilmesinin kolay olmadığını ifade eden Çiçek, yaptıkları yasal düzenlemelerin uygulamaya bakıldığında tam olarak yansımadığını belirtti. Yasayı çıkarmalarına rağmen zihinsel dönüşümü tamamlayamadıklarını ifade eden Çiçek, "Küreselleşen bir dünyada burada yaptığınız yanlış bir iş fiyakanızı, imajınızı bozuyor. "dedi. Türkiye'nin son 5-6 yılda dünya genelinde kazandığı itibarın son bir kaç ay içerisinde bozulduğunu söyleyen Çiçek, "Bunun sorumlusu kim? Herkes buna kendi vicdanında karar verecek." diye konuştu. Çiçek, iktidarlarında insanlar gibi hata yapabileceğini, yapılan hataların giderilmesini sağlayacak tedbirlerin olduğunu hatırlatarak, konuşmasına şöyle devam etti: "Bütün bunları devreden çıkararak, kısa devre yaparsanız, o takdirde bu ülkenin geleceği karanlık olur. Türkiye bugün kısa devre yapıyor. Onun içinde zaman zamanda antidemokratik karanlık bir döneme giriyor, sokulmak isteniyor."Başörtüsüyle ilgili anayasal düzenlemeyi hatırlatan Çiçek, hukuk devletin bir kısım insanların mağduriyetlerinin giderilmesinin gerekli olduğunu belirterek, şunları söyledi: " Gelin bu mağduriyeti giderelim. Bir kısım insanların endişeleri varsa bunları da giderelim dediğimiz anda 'istemezükün' dışında bazı dostlarımız dışında katkı ve destek veren olmadı."Çiçek, Türkiye'nin içeride ve dışarıda çok büyük zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye kendi asli gündemine dönmeli. Kısa devre Türkiye'yi karanlığa sokacak tavırlardan, eylemlere karşı herkesin biraz daha dikkatli davranması gerekir" dedi. Memur-Sen Kongresi'nde Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, SP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu'da bir konuşma yaptı.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim