Bir Google Chrome reklam engelleyici uzantısının geliştiricisi, birkaç temel özelliğin kaldırılması gerektiğinden, son sürümlerinin "fazla anlamı" olmadığını kabul etti.

Popüler uBlock Origin Chrome uzantısının arkasındaki beyinler olan Raymond Hill, Google'ın yakında Manifest v3 (MV3) API'sine geçişine atıfta bulunarak GitHub'daki yeni sürümü hakkında yorum yaptı.

Hill, uzantının yeni sürümünün geliştirilmesinde MV3 kapsamındaki Chrome geliştiricilerinin "geniş okuma/veri değiştirme izinlerini" "sınırlayıcı faktör" olarak alıkoyma hareketine dikkat çekerek, kullanıcıların faydalanmak istiyorlarsa MV2 uzantısını kullanmaya devam etmelerini tavsiye etti.   

2018'den beri geliştirilmekte olan Google'ın yeni MV3 API'sinin, kullanıcıların güvenliğini ve gizliliğini koruduğu ve ayrıca maddi bir performans artışı sağladığı söyleniyor.

Çoğu Chromium tabanlı gizlilik ve reklam engelleme aracının güvendiği anahtar okuma ve veri değiştirme izinlerinin kaldırılması bu yönde olumlu bir adım gibi görünebilir, ancak Chrome kullanıcıları gelecekte gizlilik araçlarını bulmayı ve kullanmayı daha zor bulabilir. Bunun yerine, çevrimiçi ortamda güvenli olmak için VPN hizmetlerine ve en iyi VPN yönlendiricilerine veya yalnızca başka bir web tarayıcısına bakabilirler.

Ocak ayından bu yana Google, yeni MV2 uzantılarının oluşturulmasını zaten yasakladı, ancak Ocak 2023'e kadar geliştiriciler eski API'deki uzantıları güncelleyemeyecek ve tamamen tüketici tarayıcılarında çalışmayı bırakacak. O andan itibaren, Google Chrome reklam engelleme uzantısı kullanıcıları, web sitelerinde gezinmeye devam etmelerine izin verilmeden önce çerezleri kabul etmelerini isteyen ve daha sık sormadan web sitelerinden yönlendirilen daha fazla bilgilendirici pop-up'larla karşılaşabilir.

Sonuç olarak, yeni yılda reklam engelleyicilerin ve gizlilik araçlarının Chrome sürümleri için bir geleceği olup olmayacağı belirsiz.