X yeni özelliğini duyurdu, artık yorumları yönetebileceksiniz X yeni özelliğini duyurdu, artık yorumları yönetebileceksiniz
Google Chrome'un Android sürümü, web sayfalarını sesli olarak okuyabilen yeni bir özellikle donatıldYapay zeka çağına geçtiğimiz şu günlerde yapay zekalılaşma yarışının lider şirketlerinden biri olan Google’dan çok da etkileyici olmayan bir özellik duyuruldu. Google, Chrome'un Android sürümüne "Bu sayfayı dinle" adlı yeni bir özellik eklediğini duyurdu. Bu özellik, kullanıcıların bir web sayfasını uygulama içinden sesli olarak dinlemelerini sağlıyor. Bu beklenen özellik, uygulamanın erişilebilirliğini artırarak, kullanıcıların meşgulken web sayfalarını dinlemelerini kolaylaştırıyor. Şimdilik bu özellik tüm web sitelerinde desteklenmiyor. Eğer destekliyorsa, Chrome uygulamasının sağ üst köşesindeki üç nokta menüsünde "Bu sayfayı dinle" seçeneğini bulabilirsiniz. Yeni fonksiyon, bir podcast gibi kontrol edilebiliyor; oynatma, duraklatma, geri ve ileri sarma gibi kontroller mevcut. Ayrıca, oynatma hızını değiştirme imkanı da sunuyor. Türkiye gibi ülkelerde bu tarz şeylere ihtiyaç duyuyorsanız her zaman biraz daha beklemeniz gerektiğini bilmelisiniz çünkü “Bu sayfayı dinle” özelliği şu an için İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Hintçe ve İspanyolca dillerinde çalışıyor.

Kullanıcılar, her dilde farklı ses seçenekleri arasından seçim yapabiliyor. Örneğin, ABD'de dört farklı ses, Birleşik Krallık'ta ise iki farklı ses seçeneği mevcut. Dileyen kadın sesi ile dinleyebilirken dileyen erkek sesi ile dinleme yapabiliyor. Ayrıca, metin vurgulama özelliği de bulunuyor. Kontrol çubuğu, başka sekmeler açıldığında da ekranda kalıyor ve ekran kilitlendiğinde bile oynatma devam ediyor. Bu da telefonun şarjının daha az gitmesine olanak tanıyor.

Bu yeni özellik, Chrome 125 sürümünün bir parçası olarak kademeli olarak kullanıma sunuluyor, bu yüzden dünya genelinde kullanıma sunulması biraz zaman alabilir. Google Asistan zaten web sayfalarını sesli olarak okuyabiliyordu, ancak bu yeni özellik, bunu yapmanın başka bir yolunu sunuyor. Özetle Google’ın "Bu sayfayı dinle” özelliği şu an için ülkemizde kullanıma açılmadı ancak tahmini 1 yıl kadar bir süre zarfı içinde ülkemizde de kullanılabilecek.