• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  CHP'ye sıcak mesaj

  07.03.2011 16:44
  BDP lideri Demirtaş: Kürt sorununa karşı CHP'deki değişim kötünün iyisidir
  CHPye sıcak mesaj
  CHP'ye sıcak mesaj CHP'ye sıcak mesaj CHP'ye sıcak mesaj


   BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son günlerde gündeme getirilen Abdullah Öcalan"ın ev hapsine alınması ile ilgili tartışmaları değerlendirirken, "Kürt sorunu; sayın Öcalan"ın ev hapsine alınmasından ibaret değildir. Hiç kimse bunu ifade etmedi. Kürt sorununun çözümünün kolaylaşması için bu tür gelişmelerin olması lazım. Yoksa Öcalan"ın ev hapsine alınması Kürt sorununun çözüldüğü, bittiği anlamına gelmez" dedi.

  Diyarbakır"da bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2005 yılından sonra AK Parti"nin TMK, TCK ve basın kanununda yaptığı yasa değişiklikleri sonrasında muhalefet üzerinde muazzam bir baskının oluştuğunu savundu. Demirtaş, yaptıkları araştırmaya göre, 2005 yılından bu yana 200 bin kişinin yargılandığını, 53 binden fazla dava açıldığını 32 bine yakın kişi hakkındaki mahkumiyetin kesinleştiğini anlatırken şöyle dedi:

  "Bunlar çok korkunç rakamlardır. Muhalefet üzerindeki baskıya dikkat çekmek için bunları ifade ettim. Tabii ki bu yasa değişikliklerin sorumlusu AKP hükümetidir. Sayın Başbakan "kimse bizi suçlamasın, faturayı kesmesin" diyor. Ama ortaya çıkan tablo gösteriyor ki 2005"te yapılan yasal değişiklikler bugünkü tablonun sorumlusudur. Bu yasa değişikliğini de AKP hükümeti yapmıştır. Kendini bundan sıyıramaz."

  Demirtaş, hiç kimseninin bu yasalar ve yargılama sistemi karşısında güvencesi olmadığını savunurken, "Şu anda hiç kimse kendini yargı güvencesi altında hissedemez" dedi. BDP Genel Başkanı, telefonların dinlendiğini, hukuk dışı deliller oluşturulduğunu, yargı nezdindeki siyasallaşmanın Türkiye"deki adalet duygusunu zaten zayıflamış olan adalet duygusunu iyiden iyiye ortadan kaldırdığını savundu. Demirtaş, şöyle konuştu:
  "Bu son tutuklamalar da gösterdi ki aslında Türkiye"de muhalif olarak düşünen ve muhalif olarak yaşayan, siyaset yapan, gazetecilik yapan aydınlar, yazarlar hiç kimsenin yargı karşısında bir güvencesi yoktur. Hükümeti eleştirmeyi insanlar korkar hale geldiler. Artık köşelerinde hükümeti eleştirirken yazarlar dikkat etmek ve oto sansür uygulamak durumunda kaldılar neredeyse. Bunu hissetmeyen sadece AKP yanlısı çevrelerdir. Onlar rahatça özgürce yazıp çizebiliyorlar, çünkü hükümete eleştirmiyorlar. Hükümetin propagandasını yapmak serbest ama hükümeti eleştirmek sizi her hangi bir yasa dışı örgüt ile bağlantılandırmak için yeterli hale gelebiliyor. Bu vahim durumun ortadan kalkabilmesinin tek yolu yasalarda ciddi şekilde değişiklikler yapabilmektir. Anayasa"nın, TMK, TCK ve basın kanunun değişmesi gerekir. Değişmesi artık zorunluluktur aksi taktirde bu baskı döneminde kurtulmak imkansızdır. Durum öyle hale geldi ki kimin eli kimin cebinde kestirebilmek çok zor. Hukuku ve yasaları isteyen istediği şekilde kullanabiliyor. Deliller yaratabiliyor, muhaliflerini bastırabiliyor."

  BDP lideri Demirtaş, Haziran ayında yapılacak genel seçimlerin Türkiye"de özellikle Kürt sorununun çözümü açısından en kritik seçim olacağını söyledi. Demirtaş, şöyle konuştu:

  "Özellikle Türkiye"de Kürtler birlikte yaşamdan yanadır. Bu artık tartışılmaz bir konudur, birlikte yaşamanın statüsü ne olacak, Anayasa"da nasıl bir değişiklerle Türkiye kendi iç sorunlarını Kürt sorununu nasıl çözecek, bu seçimin sonuçları biraz bunları belirleyecek. Dolaysıyla bir çeşit referandum diyebiliriz. Ama bu referandum sadece BDP"ye verilen oylarla ortaya çıkabilecek bir durum değil. Türkiye"nin her tarafından yaşayan Türk olsun Kürt olsun herkes artık vatandaşlık statüsünün eşit hak ve özgürlükler çevresinde ele alınması konusunda bir talebe sahiptir. Sadece Kürtler açısından değil Türkiye"de yaşayan herkesin devletle olan statüsünü belirleyecek bir seçim olacaktır. Biz BDP olarak mevcut grubumuzu 2"ye katlayabilecek bir hedefe ulaşmaya çalışıyoruz."

  "CHP"DEKİ DEĞİŞİM, KÖTÜNÜN İYİSİDİR"
  CHP"nin, Kürtçe"nin okullarda seçmeli ders olarak okutulması ile ilgili seçim bildirgesini de değerlendiren Demirtaş, bunun olumlu olacağını söyledi. BDP Genel Başkanı CHP"nin kültürel haklar konusunda daha demokratik yaklaşmasını isterken, "Ama Kürt sorununu bir bütün olarak ele alıp bütünlüklü olarak çözmek dışında hiçbir şansımız yoktur. Bugüne kadar partimiz dışında Kürt sorununa bütünlüklü yaklaşabilen siyasi haklar, ekonomik hakları, kültürel haklar başlıklarını tümü ile ele alan ve her birine makul çözüm üretebilen başka hiçbir parti çıkmadı. Ama CHP"deki bu değişim yani kötünün iyisidir olumludur diye düşünüyorum" dedi.

  Demirtaş, terör örgütü PKK"nın açıklamasına rağmen eylemsizliğin son bulduğunu düşünmediğini, örgütün bu konuda açıklama yaptığını savunarak, şöyle konuştu:
  "Tabii ki Türkiye de bu meseleyi yeterince doğru bir yerden tartışamadı. Şimdi bir tarafta İmralı"da süren görüşmeler var. Artık bu gizli- saklı değil. Bu görüşmelerin neye vardığı, ne tür somut gelişmelerin olduğunu bilmiyoruz. Hükümet bu konuda açıklamada yapmıyor. Ama biz her şeye rağmen eylemsizliğin korunması ve Türkiye"de çatışmaların yaşanmaması konusunda BDP olarak sağduyuya sahibiyiz. Buna rağmen partimizi suçlayan ve BDP"yi gerilimden yana gösteren hükümet, bugün ortaya çıkan gerilimin aslında en büyük sorumlusudur. Sürekli BDP"yi suçlayarak ve BDP üzerinden Kürt sorununu içinden çıkılamaz bir hale getirerek, hükümet politika üretmeye ve oy toplamaya çalışıyor. Oysa ortada bir gerim varsa bu BDP"den kaynaklı değil. Ortada bir Kürt sorunu var. Ve bunu çözmeyen bir hükümet gerilimin en büyük nedenidir.. Bunu perdelemek için için sürekli BDP"yi suçluyor. Sanki BDP sorunu çözmek için birinci derecede sorumludur gibi bir yaklaşım sergiliyor. Bizim temennimiz Türkiye"nin barışçım bir ortamda seçime gidebilmesidir. Bunun asgari koşulları en azından çatışmasızlığın korunabilmesidir. Hükümet te bu konuda daha sağduyulu davranmalıdır."
  Demirtaş, İmralı"da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken bölücübaşı Abdullah Öcalan"ın ev hapsine alınması ile ilgili tartışmalarını değerlendirirken, hükümetin yaklaşımının son derece yetersiz ve konuyu anlamaktan uzak olduğunu ileri sürdü. Selahattin Demirtaş, "Kürt sorunu sayın Öcalan"ın ev hapsine alınmasından ibaret değildir. Hiç kimse bunu ifade etmedi. Kürt sorununun çözümünün kolaylaşması için bu tür gelişmelerin olması lazım. Yoksa Kürtler"in sorunu kültürel, sosyal, ekonomik, siyasal sorunlardır. Fakat bu sorununun çözümüne giderken sorununu muhatapları ile kurulan ilişki önemlidir. Sivil toplum örgütleri ve DTK"nın yaptığı çağrı budur. Yoksa Öcalan"ın ev hapsine alınması Kürt sorununun çözüldüğü bittiği anlamına gelmez. Kürt sorununun çözümünü kolaylaştıran gelişmeler olur bunlar. Tabii ki hükümet bu konuları değerlendirmek durumundadır" dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim