• BIST 108.518
 • Altın 153,390
 • Dolar 3,8429
 • Euro 4,5142

  "CHP'nin zihni bulanık"

  08.03.2008 17:48
  Erdoğan Kadınlar Günü'nde de muhalefete çattı.
  CHPnin zihni bulanık

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nde CHP"yi eleştirerek, “Bu zihniyet bulanık bir zihniyet. Önce bu zihniyeti bir netleştirmemiz, berrak hale getirmemiz lazım. Eğer bu netleşirse ve berrak hale gelirse inanıyorum ki kadınların Türk siyasetindeki yeri çok daha farklı olacaktır, çok daha güçlü olacaktır” dedi.
  8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla AKP Genel Merkezi"nde 4. Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası düzenlendi. Şuraya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan"ın yanı sıra Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, çeşitli ülkelerden gelen kadın yöneticiler, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, AKP Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin, AKP"li kadın milletvekilleri ve çok sayıda dinleyici katıldı.

  -“AİLE DOSTUM BAKOYANNİS”-

  Şura"da bir konuşma yapan Erdoğan, “aile dostum” diye nitelendirdiği Bakoyannis ve şuraya katılanları kutladı. Türkiye, kadınların seçme ve seçilme hakları konusunda dünyadaki birçok ülkeden önce adım attıklarını belirterek, “Ancak yasal zeminde kadınlara siyasi hakların verilmesine rağmen bu hakların kullanılması istenilen düzeyde gerçekleşmemiştir” dedi. Siyasi haklar bakımından Türk kadının önünde hiçbir engel bulunmadığını belirten Erdoğan, kadına karşı adaletsizliğin olduğu yerlerde sorun olduğunu söyledi.

  -CENNET BABALARIN DEĞİL ANNELERİN AYAKLARI ALTINDADIR-

  Kadınların sahip oldukları haklarını kullanmalarına engel olan bilinçli ve bilinçsiz zihni engelleri aşmak zorunda olduklarını ifade eden Erdoğan, “Bu temelden bir zihniyet sorunudur. Bizim asıl aşmamız gereken kadına karşı önyargıları besleyen ayrımcılığı üreten zihni engellerdir. Hiçbir töre, hiçbir gelenek cinsiyet ayrımcılığını meşru kılamaz. Bakoyannis"in söylediği gibi gerek İslamiyet, gerek Hıristiyanlık... Ben dinimizle ilgili söyleyeyim: Bakın "cennet babaların ayağı altındadır" demiyor, "cennet annelerin ayakları altındadır" diyor. Bu çok önemli bir tespittir” dedi.
  Başbakan Erdoğan, 22 Temmuz seçimlerinin ardından kadın milletvekili sayısının 24"ten 50"ye yükseldiğine işaret ederek, bu milletvekillerinden 30"unun AKP"ye ait olduğunu söyledi. 2009"da yapılacak yerel seçimlerde kadın yerel yöneticilerin sayısının artmasını isteyen Erdoğan, kadınları siyasi rekabete çağırdı.

  -CHP"NİN ZİHNİYETİ BULANIK-

  Kadınsız siyaset, kadınsız demokrasi, kadınsız yönetim, sadece kadınlar için değil bütün toplum için bir eksikliktir diyen Erdoğan, kadınların sorunlarıyla ilgili parlamentoda hep erkeklerin konuştuğunu söyledi. Erdoğan şöyle dedi:
  “Onlarla ilgili bir yasa yapılacak olsa erkekler konuşur. Halbuki bu hayatı yaşayan kadınlar. Peki niye erkekler konuşuyor da hanımlar konuşmuyor? Hep merak ediyordum. Bu dönemde arkadaşlarıma şunu söyledim, kadınlarla ilgili yasalarda erkekler geri planda dursun. Son Anayasa değişikliği olarak özellikle başörtüsü konusu gündeme gelince biz, ağırlıklı olarak bayan arkadaşlarımızı görevlendirdik. Siz konuşun dedik. Yanılmıyorsam 2 erkek arkadaşımı 6 bayan arkadaşımız konuştu. Enteresandır. Türkiye"nin ana muhalefet partisi çıktı, "sizi kullanıyorlar" dedi. İşte az önce söylediğim zihniyet değişimi bu. Bu zihniyet bulanık bir zihniyet. Önce bu zihniyeti bir netleştirmemiz, berrak hale getirmemiz lazım. Eğer bu netleşirse ve berrak hale gelirse inanıyorum ki kadınların Türk siyasetindeki yeri çok daha farklı olacaktık çok daha güçlü olacaktır.”

  -“SİYASET DE EKONOMİ GİBİ RİSKLİDİR”-

  Erdoğan, ekonomi gibi siyasetin de hayatın da risklerle ve rekabetle dolu olduğunu belirterek kadınları bu riski almaya ve rekabete girmeye çağırdı. Kadına uygulanan kotaya karşı olduklarını dile getiren Erdoğan, “Kadınların erkeklerin ianesine muhtaç bırakılmasını kadına saygısızlık olarak görüyorum” dedi. “Siyaset yerelde başlar” diyen Erdoğan, kadınları yerel yönetimlerde görev almaya çağırdı.
  Erdoğan konuşmasını, “8 Mart Dünya kadınlar günün ben de 364 günün bir kenara koyup 1 gün olarak almayı doğru suluyorum. İnanıyorum ki kadınlar özellikle hepimizin annesi. Anneye saygıyı sadece bir olarak ortaya koymak kadar büyük bir yanlış olmaz. Dolayısıyla 365 günü kadınlar günü olarak kutlandığı bir dünya özlemiyle size saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diyerek bitirdi.

  -BAKOYANNİS İLE GÖRÜŞTÜ-

  Erdoğan daha sonra eşi Emine Erdoğan"la birlikte şuraya katılanlara sertifika verdi. Açılış konuşmalarının ardından Başbakan Erdoğan Bakoyannis ile makam odasında bir süre başbaşa görüştü.

  ANKA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim