• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  CHP'li Milletvekili Tezcan kadınları unutmadı

  08.03.2012 08:00
  CHP'li Milletvekili Bülent Tezcan, "Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadın Gününü kutlarken bugünü sıradan bir bahar günü olmaktan çıkarıp, emeğin, direncin ve isyanın gününe çeviren kadınlarımızı aynı inançla selamlıyorum" dedi.
  CHPli Milletvekili Tezcan kadınları unutmadı
  CHP'li Milletvekili Tezcan kadınları unutmadı CHP'li Milletvekili Tezcan kadınları unutmadı CHP'li Milletvekili Tezcan kadınları unutmadı

  Tezcan yayınladığı mesajda, "Yüzyıllardır hakları için mücadele veren kadınlarımızın sorunları günden güne artmaya devam ediyor.

  Öyle ki 2006 yılında Aydın İl Başkanlığım döneminde Dünya Kadınlar Gününe ilişkin yaptığım açıklama, ne yazık ki güncelliğini koruyor ve günümüz koşullarına tıpa tıp uyuyor.

  Bu sebeple geçen yıllara karşın güncelliğini koruyan açıklamamı tekrar sizlerle paylaşıyorum

  CUMHURİYET KADINI!

  KADERİNİ YOBAZLARA TESLİM ETME…

  Onlar hakkında neler söylenmedi ki. Kutsal kitaplarda, yaradılış destanlarında şeytanın işbirlikçisi olarak anlatıldılar. Ortaçağda cadı avlarının kurbanı olup yakıldılar. Karanlık bir dünyanın kara çarşaflı kulları yapıldılar. Çağdaş hapishanelerde kendilerini özgürlük adına türbana tutsak ettiler.

  Onlara neler yapılmadı ki. Sanayileşen dünyada emeklerine ihtiyaç duyuldu. En düşük ücrete, en kötü koşullarda çalıştırıldılar. İtiraz edecek oldular, vuruldular. 1857 yılında New York sokaklarında 40 Bin kişiydiler. Daha iyi çalışma koşulları istediler. 129’u öldürüldü. Yüzlercesi yaralandı. O gün 8 Mart’tı. Kadının isyanı tarihe kanla yazıldı.

  Onlar kadındı. Onlar emekçi kadınlardı. Hem cinsiyet, hem sınıf baskısı altında ezildiler.

  Dünyada sadece zulüm, sadece sömürü, sadece ayrımcılık yoktu. Dünyada insanı insan olarak görenler de vardı. Dünyada solcular vardı. Her türlü ayrımcılığa karşı çıkanlar vardı. Sosyalist Enternasyonal (II. Enternasyonal) toplandı. 1910 yılıydı. Danimarka’daydılar. 1857 yılını unutmamışlardı. Sanayi, teknoloji hızla gelişiyordu. Kadın lanetli bir cinsiyet gibi zulmün daha çok odağındaydı. Clara Zetkin’in çığlığı kapladı Sosyalist Enternasyonal’in salonlarını. Kadınların çığlığı kapladı. Ayrımcılığa karşı çıkan solcuların çığlığı kapladı, kadınıyla erkeğiyle. New York sokakları unutulmamalı dediler. Zulmün tarihine bir not düşülmeli dediler. 1910 yılıydı. Sosyalistler 8 Mart’ı “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan ettiler.

  Dünyada emperyalist işgaller devam ediyordu. Yıl 1919’du. Anadolu yoksuldu. Anadolu yorgundu. Kadınlar açtılar, çıplaktılar. Ayaklarında çarıkları, sırtlarında urbaları yoktu. Ama sırtlarında yavruları vardı. Yavruları da aç, çıplaktılar.

  Başka açlar da vardı Anadolu’da. Gözleri aç, iştahları aç, karınları tok, sırtları pek açlar gelmişti. Anadolu işgal altındaydı. Emperyalist çizmeler altında kadınlar, çocuklar, tekmil Anadolu insanı çiğneniyordu.

  Yıl 1919’du. Anadolu’dan bir ışık yükseldi Ulusun ütüne, Mustafa Kemal doğdu Samsun’dan. Anaların çığlığını duydu. Kadınlar, analar da O’nu duydu. Yıl 1920, 1921, 1922. Nene Hatun

  oldular, Kara Fatma oldular, Halide Onbaşı oldular, isimsiz analar oldular. Çektiler kağnıları yollara. İnebolu’dan Eskişehir’e, Kütahya’ya, Polatlı’ya kağnı kervanları kurdular. Sırtlarında

  yine yavruları vardı. Ayakları yine çıplaktı. Ama bir zulüm değildi yaşadıkları. Bir kavganın parçasıydılar. Yürüdüler, ektikleri, biçtikleri, tırnakla sürdükleri toprağın üzerinden, düşmanın üzerine. Yürüdüler, kaderlerinin üzerine.

  Ve yeniden yazdılar kaderlerini. Kollarında sadece çocukları değil yurtları vardı, yeşertmek, büyütmek için. Öğretmen oldular, doktor oldular, iş kadını oldular. Seçtiler, seçildiler. Cumhuriyet kadını oldular.

  Şimdilerde bir karabasan yükseliyor yeniden. Cumhuriyet kadınının kader çizgisini kırmak istiyor birileri. Kimi türbanın tutsaklığına kesilen hükmünü kabullenmiş, kendi esaretini özgürlük adın haykırıyor. Kimi töre cinayetinin, şiddetin kurbanı, kimi fuhşun kahredici yalnızlığında sokakların bekçisi olmuş.

  Bugün 8 Mart. Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

  Cumhuriyet Kadını, kendi yazdığın kaderini yobazlara teslim etme!

  Kutlu olsun." dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim