• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  CHP'li Kaya ve Yavuz hesap verdi

  12.12.2011 17:32
  CHP’li Didim İl Genel Meclis Üyeleri Mehmet Cahit Kaya ve Hasan Yavuz, 2011 yılı çalışmaları ve Didim’in 2012’de hedefleri hakkında bilgiler aktardı.
  CHPli Kaya ve Yavuz hesap verdi
  CHP'li Kaya ve Yavuz hesap verdi CHP'li Kaya ve Yavuz hesap verdi CHP'li Kaya ve Yavuz hesap verdi

   

  CHP Didim İlçe Binasında düzenlenen basın toplantısına CHP Didim İlçe Başkanı Şavgu Aydın’da katıldı. Basın toplantısının açılışında konuşan CHP İlçe Başkanı Şavgu Aydın CHP’nin İl Genel Meclisi anlamında iktidarda olduğu yerlerden birisinin de Aydın olduğunu söylerken, MHP ile yapılan anlaşma gereği bu dönem İl Genel Meclisinde başkanlığın MHP olduğunu fakat mecliste lokomotif güç olarak CHP’nin de çalıştığını belirtti.
  “TURİZM ÇALIŞMALARI.”
  Ardından konuşan CHP Didim İl Genel Meclis Üyesi, Turizm, Tanıtma ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve Milli Eğitim Komisyonu üyesi Mehmet Cahit Kaya konuşmasının başından basının kendilerine ve çalışmalarına yönelik gösterdiği duyarlılığa teşekkür ederken“2011 yılında başkanlığını yürüttüğüm Turizm, Tanıtma ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı 12 önerge verildi. Bu önergelerin hepsi mecliste görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi. Bu çerçevede 2011 yılından İlçemize bağlı Balat Köyünde Türkiye’nin en iyi 10 müzesi arasında yer alan Milet Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca hizmete açıldı. Bu bizim için övünç kaynağıdır. Ayrıca geçen dönem Kutsal yol ile ilgili önergeler verildi. Çalışmaların bir ara duraksamasına rağmen, sondaj çalışmaları yapılıyor. Eskiköy diye bilinen Apollon Tapınağı ve çevresindeki çalışmalar ise Didim Belediyesi ve Anıtlar Kurulu arasındaki yazışmalar sürüyor.”dedi.
  “EĞİTİM ÇALIŞMALARI..”
  İl Genel Meclis Üyesi Kaya, Milli Eğitim Komisyon üyesi olarak yapılan çalışmalara da değinerek “Didim ölçeğinde çalışmalar bu dönemde sürdürüldü. İlçemizde Denizköy İ.Ö.O’da kalorifer, çatı onarımı ve duvar boyama işlemleri yapıldı. Yine Akyeniköy İlköğretim okulunda tuvalet ve kalorifer sistemi, Fevzi Paşa Akbudak İlköğretim okulunun tuvalet bakımı, Akköy İ.Ö.O’da tuvalet bakımı işlemleri bu dönem yapılacak. Ayrıca Gazi İlköğretim Okulunun ek binasına kalorifer sistemi ve Milli Eğitim Hizmet binasında hayırsever ve Özel İdare desteğiyle bitirme aşamasına geldi. “dedi.
  “OKUL MÜJDESİ..”
  Didim’e 2 okul yapımı müjdesi de veren Kaya “Otogar’ın yanında bulunan ve temeli atılmış vaziyette olan ilköğretim okulu ile 2012 yılında tamamlayacağız. Yine Valiler ilköğretim ile Mahir Özgür Damar İlköğretim Okulu arasında yer alan alanda yine bir ilköğretimin yapılması için planlama yapıldı ve iz bedeli düşüldü.”dedi.
  “İL GENELİNE DEPREM KONTEYNIRI
  Akyeniköy ile Balat arasında yol yapımına 2012’de başlanacağını belirten Kaya “Didimli arkadaşımız Taner Küsmez bir çalışması vardı. Her ilçede bir deprem konteynırı çalışması, biz de bunu İl Genel Meclisinde dile getirdik. Mecliste oy birliğiyle kabul edildi. Aydın ve Genelinde deprem konteynırları dağıtılacak. Konteynır başına 30 Bin TL’lik bir maliyet olacak. İlçemiz merkez, Akyeniköy ve Akbük’te bu deprem konteynırları konulacak.”dedi.
  Didim’e 2 adet Sentetik çim saha yapılacağını da belirten Kaya “Didim Merkez ve Akbük’teki sahalar sentetik çim saha olacak. Bunu da 2012 ‘de tamamlayacağız.”dedi.
  “2012 BÜTÇESİ 94 MİLYON TL”
  Basın toplantısında konuşan Didim İl Genel Meclis Üyesi ve Plan Bütçe Komisyonu Başkan Vekili Hasan Yavuz ise konuşmasında 2011 yılı bütçesinin 60 Milyon TL olduğunu ve denk bütçe yaratmaya çalışıldığını söylerken Ekim ayında 27 Milyon TL’lik ek bütçe, Kasım ayında yine 13 Milyon TL’lik ek bütçe yaparak toplamda 40 Milyon olmak üzere ek bütçe hazırladıklarını ve 2011 yılında 100 milyon TL’lik bütçe hazırlandığını söyledi. 2012 için ise 65 Milyon TL olarak hesaplanan bütçenin daha sonra 94 Milyon TL’ye çıkarıldığını belirten Yavuz “Burada en büyük yatırımı köylere ayırdık. Köylerdeki Tarımsal hizmetler için 8 Milyon 100 Bin TL, Yol sorunları için 9 Milyon 184 Bin TL, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ise 13 Milyon 210 Bin TL bütçe ayırdık. Eğitim’e Bakanlık geçen yıl Aydın için 1 Milyon TL ayırmazken, biz geçen yıl 8 Milyon TL olan bütçeyi bu yıl 13 Milyona çıkardık.”dedi
  “DİDİM’E TOPLAMDA 3 MİLYON 620 BİN TL BÜTÇE..”
  Didim’e yapılması planlanan Otogarın yanındaki İlköğretim Okulu için 2 Milyon 40 Bin TL ayırdıklarını belirten Yavuz “Didim’deki sentetik çim saha için 250 Bin TL, Akbük’teki saha için 300 Bin TL, Didim Kapalı Spor Salonu için 50 bin TL, ayrıca Denizköy’deki kanalizasyon çalışmaları için ise 90 bin TL bütçe ayrıldı. Ayrıca Didim Kaymakamlığına araba tahsisi için 40 Bin TL, Kaymakamlık lojmanı bakımı için 30 Bin TL, Köylere yardım için 138 Bin TL, Köylere ve beldelere fidan dağıtımı için 138 Bin TL, Didim İl Özel İdaresine de 635 Bin TL bütçe ayrıldı. Toplam’da ise Didim’e 3 Milyon 620 Bin TL bütçeden kaynak ayrıldı.”dedi.
  Yavuz geçmişte ilçelere yardımın köy başına yapıldığını belirterek “Biz bu düzeni değiştirdik ve köylere nüfusa göre yardım yapılmasını dile getirdik. Bu öneri kabul edildi. Kuşadası ve Didim’in bu anlamda köy sayısı az olduğundan yardımlar yeterli değildi. Didim’e geçmişte 30 Bin TL gönderilirken şimdi ise bu rakam 108 Bin’e çıktı.”dedi.
  “PROJESİZ PARA YOK!”
  Yavuz 2014 yılında kadar Aydın İl Genel Meclisinin gelirlerinde sıkıntı olmayacağını söylerken “Jeotermal kaynaklardan yıllık 31 Milyon Dolar yani 49-50 Milyon TL gelir bekliyoruz. 44-45 Milyon TL’de Genel Bütçeden pay geliyor. Bize gelen bu paraları öncelikle yatırıma ve eğitime harcıyoruz. Zaten bütçenin %60’ını yatırıma ayırdık. Bu kapsamda köylerden proje bekliyoruz. Muhtarlık projesini yapacak, keşfi yapılacak ve para verilecek. Projesi olmayan köye 1 lira yardım yapılmayacak.”dedi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim