• BIST 109.162
 • Altın 153,435
 • Dolar 3,8395
 • Euro 4,5099

  CHP'li Gök: Türkiye AİHM'de mahkum olur

  30.06.2011 10:32
  CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, vekillerin tutuklu kalmalarının hiçbir yasal dayanağı olmadığını belirterek, 'Türkiye başvuru halinde mahkum olur. AİHM'in bu konuda birçok mahkumiyeti var' dedi.
  CHPli Gök: Türkiye AİHMde mahkum olur
  CHP'li Gök: Türkiye AİHM'de mahkum olur CHP'li Gök: Türkiye AİHM'de mahkum olur CHP'li Gök: Türkiye AİHM'de mahkum olur

   

   CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, TCK, CMK, Anayasa ve iki uluslararası sözleşmeye göre vekillerin tutuklu kalmalarının hiçbir yasal dayanağı olmadığını belirterek, “Türkiye bu maddelere ve bu kanunlara rağmen bu vekilleri içeride tuttuğu için başvuru halinde ihlal ettiğinden dolayı bu sözleşmeleri mahkum olacağı kesin. Çünkü AİHM’in bu konuda birçok içtihadı ve mahkumiyeti var” dedi. 
   
  ANKA’ya konuşan CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, tutuklu vekillerin durumuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tutuklu milletvekillerinin tutuklu kalmasını emreden hiçbir kanun maddesi olmadığına dikkat çeken Gök, şöyle dedi: 
   
  “Tutuklu milletvekillerinin Meclis’e gelmelerini engelleyecek hiçbir yasal düzenleme yoktur. Ne anayasamızda ne TCK’da ne de Ceza Muhakemesi Kanununda böyle bir hüküm yok. Olmadığı gibi Anayasa’nın 90. maddesinin son fıkrası gereği temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası imzaladığımız anlaşmalar kanunların üstünde bir güce sahiptir, uygulanma zorunluluğu vardır. 
   
  Mahkemelerin nazar itibari alarak kararlarına geçirmesi gereken zorunluluktur. İki tane ulusulararası sözleşmenin Türkiye tarafıdır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, bu sözleşmenin 5. maddesine göre bu sözleşmeye bağlı ek protokol vardır. Bu ek protokolün de 3. maddesine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin onlarca kararı vardır. Milletvekilleri tutulamaz. Yine Türkiye’nin imzaladığı Birleşmiş Milletler Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslar arası Sözleşmesi var. Bu sözleşmenin 2. ve 25. maddeleri var. Bunlara göre de halkın oylarıyla seçilmiş milletvekilinin parlamentoya girmesi engellenemez. Bu uluslararası sözleşmeler kanunların üzerindedir.” 
   
  “TÜRKİYE, BAŞVURU HALİNDE MAHKUM OLACAĞI KESİN” 
  TCK, CMK, Anayasa ve iki uluslararası sözleşmeye göre vekillerin tutuklu kalmalarının hiçbir yasal dayanağı olmadığına dikkat çeken Gök, “Türkiye bu maddelere ve bu kanunlara rağmen bu vekilleri içeride tuttuğu için başvuru halinde ihlal ettiğinden dolayı bu sözleşmeleri mahkum olacağı kesin. Çünkü AİHM’in bu konuda birçok içtihadı ve mahkumiyeti var” dedi. 
   
  “TEKLİFTEN KAMUOYU VİCDANINDA FAYDALANMAMASI GEREKENLER BULUNUP ÇIKARILACAK, BU OYUNA CHP GELMEZ” 
  AKP’nin bu konudaki tutumunu eleştiren ve tutuklu milletvekillerine ilişkin kanun teklifi önerisine de karşı çıkan Gök, şöyle dedi: 
  “Bu bir oyun, bu oyuna CHP gelmez. Yasal düzenleme olarak 100. maddedeki katalog suçlarda yani tutuklanma gereken suçlarda değişiklik yapmaya kalksak AKP bunun demagojisini yapacak. 102. maddede tutukluluk sürelerinin indirilmesi için mücadele versek, ‘haydi PKK’lılara tahliye, şunlar tahliye oldu’ diye AKP olay çıkartacak. Üstelik kanun teklifi de verildiğinde Meclis Adalet Komisyonu’na gidecek, bu komisyonlara üye vermek zorunda kalacaksınız, üyeler Meclis’te yemin edecek, eylem bozulacak. Bu tekliften faydalanacaklar arasında kamuoyu vicdanında faydalanmaması gerektiğine inanılanlar bulunup çıkarılacak, CHP mahkum edilecek.” 
   
  “AKP 'KANUN TEKLİFİ VERİN' DİYEREK, CHP’Yİ MİNDERE ÇEKMEK İSTİYOR” 
  Tutuklu vekillerin içeride kalmasının sebebinin yargının siyasallaşması olduğunu savunan Gök, “Bu davaya bakan mahkemelerin siyasi iktidarın ağzına bakmaları. Hükümetin ağzına bakmaları. Söz konusu yerel mahkeme siyasi iktidarın ağzıyla iş yapmaktadır. AKP kanun teklifi verin diyerek, bu işin aylarca sürecek CHP’ye karşı, karşı saldırı yaratacağı bir mindere çekmek istiyor. Biz bu oyuna gelmeyiz” dedi. 
   
  YEMİN EYLEMİ 
  Tutuklu vekiller için yapılan mücadelede ödün verilemeyeceğini ifade eden Gök, “Bu mücadele 1 gün, 1 hafta, 1 aylık değil, sonuna kadar gitmesi gereken mücadeledir” dedi. 
   
  “PERDE ARKASINDA İMRALI’YA ÖZGÜRLÜK PLANI VAR İSE AKP’NİN SİNSİCE PLANINA GELMEYİZ” 
  Bazı AKP’lilerin Anayasa değişikliği gerektiğini ifade ettiğini belirten Gök, “Bu olayın Anayasa değişikliği ile ilgisi yok, zaten anayasa değişikliği demek aylar demek. 14. maddede bölücü ve devlet aleyhine faaliyetler anlatılıyor. Buraya ilişkin yapılacak olan bir düzenleme ki AKP şu anda gelin Anayasa’nın bazı maddelerini değiştirelim diyor, eğer ki perde arkasında İmralı’ya özgürlük, ev hapsi, başka bir planı var ise AKP’nin bu sinsice planına da gelmeyiz biz. Bizi böyle bir mindere çekmeye çalışan AKP’ye bu oyuna gelmeyiz, deriz” dedi. 
   
  “ADALET BAKANI KANUN YARARINA BOZMA İSTEYEBİLİR” 
  Sorunun çözümünün aslında kanunda var olduğuna dikkat çeken Gök, “CMK madde 309, kanun yararına bozma” dedi. Gök, şöyle dedi: 
  “Şu anda Adalet Bakanı çıkar da kanun yararına bozma isteyerek Yargıtay Başsavcılığına talep yazısını gönderdiğinde, Yargıtay Başsavcısı da, Adalet Bakanı’nın Silivri yargılamasında hukukun ve uluslararası sözleşmelerin hiçe sayıldığını, tahliyelere ret kararı verilmesinin hukuk dışı ve içtihatlar arasında uyumsuzluk yarattığını belirten siyasi iradesini Yargıtay Başsavcılığı, ilgili Yargıtay dairesine gönderdiğinde zaten ilgili Yargıtay dairesi buradaki hukuk dışı tahliye taleplerinin reddi kararını kaldıracağı bozacağı açık. Bu sorun çözümlenir” dedi. 
  Bu sorunun 3-5 günde çözümlenebileceğini vurgulayan Gök, “Eğer AKP sorunu çözmek istiyorsa yöntem belli. Ama Adalet Bakanı’na da o talimatı Başbakan’ın vermesi gerekir” dedi.(anka) 
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim