Anayasa ve Adalet Komisyonlarının Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon, İYİ Parti'li Lütfü Türkkan hakkında 'şehit yakınına hakaret' ve 'basit yaralama' suçlarından ve CHP'li Ali Mahir Başarır hakkında 'mahkeme heyetine müdahale ve saygısızlık' suçlaması ile hazırlanan fezlekeleri görüşmek üzere AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında toplandı. Komisyonun CHP'li, İYİ Parti'li ve HDP'li üyeleri ise toplantıya katılmadı.

Komisyon Başkanı Beyazıt, yasama dokunulmazlığının amacının, milletvekillerini keyfi ve asılsız soruşturmalar ile tutuklamalardan korumak olduğunu belirtip, şunları söyledi:

Kılıçdaroğlu: İsmimde uzlaşırlarsa itiraz etme hakkım yok Kılıçdaroğlu: İsmimde uzlaşırlarsa itiraz etme hakkım yok

"Ancak milletvekillerine tanınmış olan dokunulmazlığın, milletvekillerinin şahıslarına tanınmış bir suç işleme özgürlüğü olarak görülemeyeceği de malumlarınızdır. TBMM kurulduğu günden beri toplum nezdindeki saygınlığını güçlendirerek sürdürmüştür. Milletvekillerinin de Meclis'in ve milletvekili saygınlığına zarar verecek tutum ve davranışlardan kaçınmak için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekir. Milletvekilleri hakkında ortaya çıkan ve kamuoyunun yoğun tepkisine konu olan, toplumun geniş kesimlerinde infial uyandıran, yasama organının saygınlığına zarar verecek mahiyetteki iddiaların komisyonumuzca incelenmesi parlamentonun ve milletvekillerinin itibarının korunabilmesi açısından önemlidir. Yine önemle belirtmek gerekir ki dosyalarda yer alan suçlamalara ilişkin olarak komisyonumuzun görevi, ilgili milletvekillerinin suçlu olup olmadığı değerlendirilmesi ve yargılanması değildir. Komisyonumuzun ve kuracağımız Hazırlık Komisyonu'nun görevi dosyaları incelemek ve gerekli görülürse yargılamanın önünün açılması ve nihai karar merci olan Genel Kurul takdirine sunulmasıdır."