• BIST 109.330
 • Altın 155,910
 • Dolar 3,8589
 • Euro 4,5402

  CHP'den şehitler için sergi

  20.03.2008 17:44
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kuşadası ilçe örgütü tarafından, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası kapsamında pul ve kartpostal sergisi açıldı.
  CHPden şehitler için sergi
  CHP'den şehitler için sergi CHP'den şehitler için sergi CHP'den şehitler için sergi

  CHP Kuşadası ilçe Lokali'nde Savaş Keleş tarafından derlenen pul ve kartpostal sergisinin açılışı CHP Kuşadası İlçe Başkanı M. Esat Altüngün tarafından yapıldı. Çanakkale Zaferi'nin pul ve kartpostallarından oluşan serginin açılışına Kuşadalılar ve partililer büyük ilgi gösterdi. Savaş Keleş'in derlediği pul ve kartpostallardan oluşan sergiyi ilgiyle inceleyen davetliler, zaman zaman duygu dolu anlar yaşadı.
  CHP Kuşadası ilçe Başkanı M. Esat Altungün, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma etkinlikleri kapsamında açtıkları pul ve kartpostal sergisinin büyük anlam taşıdığını belirterek, sergiyi derleyen Savaş Keleş ve katılımcılara teşekkür etti. Çanakkale Savaşları sırasında bütün karışıklığa rağmen posta hizmetlerine devam edildiğini dikkati çeken CHP Kuşadası ilçe Başkanı M. Esat Altungün, “1916 yılından itibaren Avusturya'da Viyana'da devlet matbaasında bastırılan ve “Dolmabahçe serisi” adıyla anılan pulların üzerindeki resimlerin birisi, büyük bir top mermisi önünde süngü takılmış tüfek tutan bir Mehmetçik resmi yer alıyor. Artık doğrudan Çanakkale savaşları pullar çıkarılmaya başlanmıştı. 1917 yılından itibaren gene Viyana baskılı çeşitli renklerde pullar üzerinde ailesiyle ve çocuklarıyla vedalaşan bir asker, siperde ateş eden asker, top arabası başında ateş eden askerler, bir Çanakkale haritası üzerinde ay-yıldız, gene bir Çanakkale haritası yanında Sultan Mehmet Reşat'ın resmi, tek başına cepheye giden bir asker görülmektedir. Bunların dışında diğer harp cephelerinden de görüntülerin bulunduğu “Çeşitli çöl ve vaha manzaraları, çölde yürüyüş halinde asker” resimleri pullara basılmıştır” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim