• BIST 108.153
 • Altın 153,462
 • Dolar 3,8314
 • Euro 4,5086

  CHP'den 'komutan' teklifi!

  20.06.2014 14:40
  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AYM’nin Balyoz davası kararının ardından TSK’nın komuta kademesinde tasfiye edilmiş subaylara iadei itibarda bulunmak için hazırladıkları yasa teklifini önümüzdeki hafta TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını söyledi.
  CHP'den 'komutan' teklifi!
  CHP'den 'komutan' teklifi! CHP'den 'komutan' teklifi! CHP'den 'komutan' teklifi!
  Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, AYM’nin Balyoz kararı ile yeniden yargılanmanın önünü açıldığını belirten ve bunun “her şey” demek olmadığını söyleyen Akif Hamzaçebi, Balyoz davasının TSK’nın komuta kademesini yeniden şekillendirmeyi esas aldığını belirterek, “Mademki adil yargılanma kararının ihlal edildiği AYM tarafından tespit edildi, o halde bu davanın başlangıçtaki hedefi olan TSK’nın komuta kademesinin yeniden şekillendirilmesi hedefini ters yüz etmek gerekir. Komuta kademesinden tasfiye edilmiş subaylarımıza yeniden iadei itibarda bulunmak gerekir. CHP grubu olarak bu konudaki önerilerimizi önümüzdeki hafta içinde bir yasa teklifi olarak TBMM Başkanlığı’na sunacağız” diye konuştu.
   
   
    Yeni bir teklifte bulunan Hamzaçebi, “AYM’nin Balyoz davası ile ilgili karar aldığı gün olan 18 Haziran 2014 tarihinin adil yargılanma hakkı günü olarak ilan edilmesini istiyoruz. Bu tür hukuk davaların, bu davalarda adil yargılanma hakkının ihlal edilmiş olmasını tahin sayfaları arasına atıp unutmayalım. Bu hukuksuzluğu hatırlayalım ki adil yargılanma hakkı sürekli olarak toplumun belleğinde canlı olarak kalsın” şeklinde konuştu.
   
   
    TBMM Başkanlığına sunacakları yasa teklifinin neleri içereceğini anlatan Hamzaçebi, “TSK’nın bir takım subayları hükmü beklemeksizin emekli olmak zorunda kalmışlardır, bu serbest irade ile yapılmış bir tercih değildir. Bu emeklilik işlemlerini yok sayarak onları yeniden göreve iade edecek bir yasal düzenleme yapmak zorundayız. Bir kısım komutanlarımız YAŞ kararları ile emekli edilmişlerdir, emekli edilmiş olan bu komutanlarımıza tekrar emekli olmadan önceki konumları ne ise o konumu vermek ve arada gecen süreyi de dikkate alarak o sürede ilerleyecekleri rütbe ne ise ilerlemelerini sağlamak gerekir. Balyoz davası 4 yıl sürdü, 4 yıl boyunca emekli olmayan, halen TSK mensubu olan subaylarımız kademe ilerlemesi yapamamıştır, Askeri Ceza Kanunun 65. maddesindeki bu kısıtın kaldırılması gerekir. Yeniden yargılamanın 4 yıl süreceğini düşünelim, 8 yıl boyunca kademe ilerlemeleri ellerinden alınmış olacak. Buna ilişkin düzenleme yasa teklifimizin içinde yer alacaktır. Tutuklu ve hükümlülerin cezaevinde geçirdikleri sürenin kıta içinde geçmiş gibi değerlendirilmesi gerekir, emeklilik yaş hadlerinin cezaevinde geçirdikleri süreler kadar uzatılması gerekir. Üst rütbeye terfide kadro şartı aranmamalıdır, derece yükselmesi, kademe ilerlemesi ve üst rütbeye terfiden kaynaklanan maaş farkları bir kat fazlasıyla kendilerine ödenmelidir. Tutukevi ve hapishanelerde getirdikleri her ay için Genelkurmay Başkanına mali haklar kapsamında fiilen yapılmakta olan her türlü ödemeler toplamının brüt tutarının yüzde 50’si oranında aylık tazminat ödenmesi gerekir” ifadelerini kullandı.
   
    Bu düzenlemelerin TBMM tatile girmeden yasalaştırılabileceğini söyleyen Hamzaçebi, “Komutanlarımızın hayatından 4 yıl gitmiştir, bu saydığım düzenlemeler bir kısmını telafi ediyor, ama 4 yıl gibi bir süre ile bu insanların cezaevinde kalmış olmaları nedeniyle hayatlarından kaybettiklerini maalesef geri verme imkanı yok” açıklamasında bulundu. Hamzaçebi, Ergenekon davasından hüküm giyenler varsa onların da bu kapsama gireceğini açıkladı.
   
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim