• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  CHP'den ihaleye suç duyurusu

  25.11.2010 22:22
  Hamzaçebi, Antalya Havalimanı ihalesinde yolsuzluk yapıldığını belirtti.
  CHPden ihaleye suç duyurusu
  CHP'den ihaleye suç duyurusu CHP'den ihaleye suç duyurusu CHP'den ihaleye suç duyurusu

  CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Antalya Havalimanı ihalesinde yolsuzluk yapıldığı ve DHMİ"nin ihalede yolsuzluk yaptığı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı"na bugün suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

  -BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ-

  TBMM"de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 2007 tarihinde DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi – İdare) tarafından yapılan Antalya Havalimanı I ve II. Etap Dış Hatlar Terminalleri, CIP, İç Hatlar Terminali ile Mütemmimlerinin İşletme Haklarının Kiralanmak Suretiyle Verilmesine ilişkin ihale de yolsuzluk yapıldığını ileri sürdü. İhaleyi Almanya"da kurulu FRAPORT AG şirketi ile Türkiye"de kurulu IC İçtaş Grubu"nun oluşturduğu Ortak Girişimin kazandığına dikkat çeken CHP"li Hamzaçebi, şöyle dedi:

  “Daha sonra Ortak Girişimin ihale şartnamesi gereği kurduğu şirket ile DHMİ arasında 22 Mayıs 2007 tarihinde işletme hakkının kiralanmasına ilişkin sözleşme imzalanmıştır. İdarenin sözleşme imzaladığı şirketin Ana Sözleşmesi incelendiğinde, yabancı ortak (FRAPORT AG) şeklen yüzde 51 paya sahip gözüküyor olmakla birlikte bu oranın doğal sonucu olması gereken oranda kârdan pay alma hakkına sahip olmadığı görülmektedir. Şirketin kâr payı oranı yüzde 0,5 (yarım)"tir. Bundan daha önemli olmak üzere yabancı ortağın şirketin yönetim, karar alma ve temsil mekanizmalarında hiçbir gücü yoktur. FRAPORT AG sermayedeki hisse çoğunluğuna dayanarak şirket genel kurulunu toplantıya çağıramamakta, yönetim kurulunda çoğunluğa sahip olmadığı için istediği kararı alamamaktadır. Şirketin yerli ortağı olan IC İÇTAŞ (ÇEÇEN GRUBU"ın uygun bulmadığı hiçbir kararın alınması mümkün değildir.”

  -“KİRA SÖZLEŞMESİ İHALE ŞARTNAMESİNE AYKIRI DÜZENLENDİ”-

  Kira sözleşmesinin çok açık bir şekilde ihale şartnamesine aykırı olarak düzenlendiğini belirten Hamzaçebi, şöyle dedi:

  “Sözleşmeyi imzalayan DHMİ yetkilileri ihale şartnamesine aykırı davranmak suretiyle ihaleye fesat karıştırmışlar ve görevlerini kötüye kullanmışlardır. DHMİ yetkilileri şartnameye koydukları sınırlayıcı hükümlerle ihaleye daha fazla şirketin katılımını engellemişler ve teklif edilen kira bedellerini idare aleyhine / idare zararına olacak şekilde etkilemişlerdir. Daha sonra da şartname hükümlerini bir kenara bırakarak şartları taşımayan bir şirketle sözleşme imzalamışlardır.”

  -“GİZLİ ORTAK HATTA BU SİYASİ MİDİR?”-

  Kârın yüzde 99"unun aktarıldığı ikinci şirket olan FRAPORT IC İÇTAŞ Havalimanı İşletme AŞ."deki kâr payı oranlarına da dikkat çeken Hamzaçebi, şöyle dedi:
  “Bu şirkette de FRAPORT AG sermayede yüzde 51 paya sahip olmakla birlikte şirketin yönetim, karar alma ve temsil mekanizmalarında tek başına hiçbir gücü bulunmamaktadır. Yanıtlanması gereken soru burada ortaya çıkmaktadır. İhale konusu işte FRAPORT AG ve ÇEÇEN grubu dışında bir üçüncü ortak mı vardır? Yani üçüncü ortak anılan şirketlerden birine aktarılan kâr payının gizi sahibi midir? Bu üçüncü ortak bir siyasi midir?”

  -BAŞBAKAN"A ULAŞTIRMA BAKANI"NIN NEDEN İHALEDEN ÖNCE İHALEYİ KAZANAN ORTAK GİRİŞİM İLE BULUŞTUĞUNU SORDU-

  CHP"li Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a da, “İhaleden önceki günlerde Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım"ın Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları"nın Ankara"daki sosyal tesislerinde TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, DHMİ Genel Müdürlüğü yetkilileri ve ihaleyi kazanan Ortak Girişimi oluşturan iki şirketten Türkiye tarafındaki Şirketin sahibi / en büyük hissedarı (IC ÇEÇEN) ile ihale konularını görüşmek üzere bir toplantı yaptığı iddiası doğru mudur” diye sordu.

  -“PARAVAN ŞİRKET VAR MI?”-

  Hamzaçebi, Başbakan"a, “DHMİ ile sözleşme imzalayan şirketin muvazaalı (paravan) bir şirket olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu da yöneltti.

  Antalya Havalimanı I ve II. Etap Dış Hatlar Terminalleri, CIP, İç Hatlar Terminali ile Mütemmimlerinin İşletme Haklarının Kiralanmak Suretiyle Verilmesi ihalesine ilişkin olarak imzalanan sözleşmenin ihale şartnamesine çok açık bir şekilde aykırı olduğunu belirten Hamzaçebi, şöyle dedi:

  “İdare"nin sözleşme imzaladığı şirket paravan bir şirkettir. Ortaya konulan bilgi ve delillere göre şartnameye aykırı sözleşme imzalayan dönemin DHMİ Genel Müdürü Mahmut Tekin ile Genel Müdür Yardımcısı (Şimdiki Genel Müdürü) Orhan Birdal, TCK"nın 235/1,2-a/1"inci maddesine göre "İhaleye fesat karıştırma", 257"nci maddesine göre "Görevi kötüye kullanma" suçlarını işlediği kanaatine ulaşılmıştır. Şartnameye konulan sınırlayıcı hükümlerle ihaleye katılım sınırlandırılmış diğer bir ifadeyle rekabet engellenmiş, daha sonra da bu sınırlayıcı hükümler bir tarafa bırakılarak şartnamedeki şartları taşımayan bir şirketle sözleşme imzalanmıştır.”

  -“ULAŞTIRMA BAKANI"NIN ROLÜ İÇİN BAŞBAKAN"A SORUYORUM”-

  Bir basın mensubunun siyasiler hakkında bir işlemde bulunup bulunulmayacağına ilişkin sorusuna Hamzaçebi, şöyle dedi:

  “İhaleyi yapan birim DHMİ"dir. Ama Ulaştırma Bakanlığı"nın ve bizzat Ulaştırma Bakanı"nın bu işteki rolünü ortaya çıkarabilmek amacıyla Sayın Başbakan"a bazı soruları soruyorum. Tabii gelişmelere göre siyasilerin buradaki rolü ortaya konulabilecek, bu ilişki ortaya çıktığı anda siyasiler için gayet o tabi ki o mekanizma, gerekli sorumluluk mekanizması işletilecektir.”

  -“KILIÇDAROĞLU"NUN LİDERLİĞİ TESCİL EDİLMİŞ OLUR”-

  Bir basın mensubunun “Kurultay konusunda farklı tarihler var, ne diyorsunuz?” sorusuna Hamzaçebi, şöyle dedi:

  “Konu tamamen Genel Başkan"ın takdiridir. En doğru kararı verecektir. Kurultay yapıldığı takdirde, burada hiç kimse bir şey beklemesin, "acaba parçalı bir yapı mı olur" diye beklemesin. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu"nun liderliği bir kez daha tescil edilmiş olur. Onun sunmuş olduğu liste, nasıl bir sunar bilemiyorum, hangi bir yöntemi benimser ama her şekilde çalışmak istediği arkadaşlarla çalışacağı bir tablonun kurultaydan ezici bir çoğunlukta çıkacağını düşünüyorum; kurultay yapılacağı takdirde.”

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim