• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  CHP'den Erdoğan'a: FAŞİST!

  02.05.2008 17:50
  CHP'den 1 Mayıs dayağına sert tepki: Başbakan faşist anlayışıyla olayları tahrik etti
  CHPden Erdoğana: FAŞİST!
  CHP'den Erdoğan'a: FAŞİST! CHP'den Erdoğan'a: FAŞİST! CHP'den Erdoğan'a: FAŞİST!

  CHP Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi, İstanbul"da yaşanan 1 Mayıs kutlamalarında ortaya çıkan olumsuzlukların birincil sorumlusunun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ileri sürdü. Başbakan Erdoğan"ın, “faşist” bir anlayışla 1 Mayıs"a yaklaştığını ifade eden Selvi, İstanbul Emniyet Müdürü ve İstanbul Valisi"nin de tutumunu eleştirdi. Selvi, olayları Meclis gündemine taşıyacaklarını söyledi.

  CHP'li Selvi, İstanbul"da 1 Mayıs kutlamalarında yaşanan olayları ANKA"ya değerlendirdi ve başta Başbakan Erdoğan olmak üzere İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah"ın yaşanan olaylarının asıl sorumlusu olduğunu söyledi.

  1 Mayıs"ın tüm dünyada barış içerisinde kutlandığını ifade eden Selvi, “Maalesef 1 Mayıs Türkiye"de üzüntü ve çatışma günü oldu” dedi. Başbakan Erdoğan"ın “kendisini seçen” emekçi halka karşı “bozuk üslup ve hakaretamiz sözler” sarfettiğini belirten Selvi, “Başbakan, 1 Mayıs"ı da bir inatlaşma ve tahrik aracına dönüştürdü. Emekçi halkın demokratik ve en doğal hakları yıllardır yok sayıldığı için bardağı taşıran son damla Erdoğan"ın tahrikleri oldu” diye konuştu.

  -BAŞBAKAN PROVOKE ETTİ-

  Sendikaların uyumlu ve geçmişin olumsuzluğunu gidermeye dönük bir çabayla 1 Mayıs"ı kutlama isteklerine AKP Hükümeti"nin olumlu yaklaşmamasını eleştiren Selvi, şunları söyledi:
  “Sendikaların iyi niyetli taleplerine, Tayyip Erdoğan bir güç gösterisi, inatlaşma anlayışı ile yaklaştı. AKP 1 Mayıs"ın tatil olması için yasa teklifi verdi, herkesi umutlandırıp sonra hayal kırıklığına uğrattılar. Arkasından 1 Mayıs alanına izin verilmeyeceği tahrik edilerek kamuoyuna duyuruldu. AKP kendi yarattığı gerginliği tüm Türkiye"ye yaygınlaştırdı. Tayyip Erdoğan bir Başbakan gibi değil adeta bir taraf olarak derenin taşıyla, derenin kuşunu vurdurmuştur. Bu ülkenin polisi ile bu ülkenin emekçisini karşı karşıya getirmiş, provokasyonu bizzat kendisi körüklemiştir.”

  -FAŞİST ANLAYIŞ-

  Başbakan Erdoğan"ın 6 yıldır “demokrasi, özgürlük ve insan hakları” söylemlerinde bulunduğunu hatırlatan Selvi, son 1 Mayıs kutlamalarında Erdoğan"ın tam bir “faşist” anlayış sergilediğini söyledi. Selvi, şöyle konuştu:
  “Başbakan, demokrasiyi işine geldiği gibi, özgürlüğü ise kendi ideolojisinden yana olanlarla kısıtlı tuttuğunu bir kez daha gösterdi. Erdoğan, iki yüzlü kişiliğini bir kez daha ortaya koydu. İktidar olmanın avantajını hoyratça global sömürü ile işbirlikçiler ile paylaştı. Ne kadar acımasız ve sorumsuz olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Ancak bunun hesabı mutlak ve mutlak sorulmalıdır. Sorulacaktır. Artık her şey net olarak ortadadır.

  Tayyip Erdoğan"ın böylesine faşizanca davranışı geniş bir şekilde yazılacaktır. Taksim fatihi, işçi dostu Tayyip artık mutlu ve güçlü olarak kendini ve partisini anlatmaya çalışacaktır. Bu ayıp da AKP"lilere yeter. Bu konu Meclis"e taşınacaktır. Bizzat Başbakan, birlik ve beraberliği bozucu tahrik edici olumsuz bir ortam yaratmıştır. Buna söylenecek bir şey yoktur. Bu hesap sandıkta mutlaka sorulacak. Burada, olumlu ve sorumlu yaklaşımları nedeniyle 1 Mayıs"a katılan tüm sendikacıları ve emekçileri gönülden kutluyorum.”

  -POLİSİN TUTUMU İZAH EDİLEMEZ-

  CHP"li Selvi, İstanbul Emniyet Müdürü ve İstanbul Valisi Muammer Güler"in tavrını da eleştirdi. Selvi, şunları söyledi:
  “Polisin tutumunu izah etmek mümkün değil. Savaşlarda bile çaresiz insanlara kapısının önünde saldırmak suçtur. Daha insanlar dışarı bile çıkmadan saldırının ne anlama geldiği herkes tarafından görülmüştür. İstanbul yönetimi hep beraber bir provokatif eylem ortaya koymuştur. Bunları bir güvenlik olayı gibi görmek mümkün değildir. Yüzlerce insanın bulunduğu kapalı alanlara onlarca gaz bombası atmanın acımasızlığı ve sorumsuzluğu izah edilemez. Bu vahşeti tüm dünyaya gösteren Tayyip"i kutlamak lazım. Biz konuyla ilgili yasal ve siyasal anlamda her türlü girişmede bulunacağız. Bu Vali Başbakanın talimatı üzerine günler önceden adeta halkı tahrik etti. Bu kadarını hiçbir kimse tahmin bile edemiyordu. Uzun süre uzlaşma her türlü olumlu katkıda bulunma gayretinde bulunan sendikacılara adeta itibar edilmedi ve böyle bir olayın olması için Tayyip ısrarla tahrik etti.”

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim