• BIST 108.153
 • Altın 154,080
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  CHP'den 'Değişim Pusulası'

  23.11.2008 09:20
  58 iddia ile yollarına devam edecekler... CHP'nin yeni programı...
  CHPden Değişim Pusulası
  CHP'den 'Değişim Pusulası' CHP'den 'Değişim Pusulası' CHP'den 'Değişim Pusulası'

  Aralık ayının ikinci yarısında yapacağı kurultay ile tüzük ve programını yenileyecek olan Cumhuriyet Halk Partisi yoluna 58 iddia ile devam edecek.
  CHP Genel Sekreteri Önder Sav"ın sorumluluğunda ve Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu"nun koordinatörlüğünde hazırlanan, Parti Meclisi"nde de kabul edilerek onaylanan Parti Programı “Değişim İçin Pusula” başlığıyla Kurultay'ın onayına sunulacak.

  Yerel seçimlere yenilenmiş tüzük ve programla girmeyi hedefleyen CHP"de, bu yöndeki çalışmalarda sona gelindi. “Değişim Pusulası” başlığıyla hazırlanan yeni program için oluşturulan komisyon da son düzenlemeleri yaptı. CHP"nin yeni program taslağı ile partinin yeni döneme hazırlanması, daha etkin, hızlı ve dinamik bir parti yapısına kavuşturulması hedefleniyor. CHP yönetiminin 21 Aralık"ta kurultayın onayına sunacağı “Hedefimiz Türkiye"yi yenileştirmektir” ve “Önce İnsan” denilen “Değişim Pusulası”nda 23 öncelikli hedefe yer verildi. Programda öncelikli hedeflerden bazıları şöyle sıralandı:
  -Öncelikli hedefimiz; Türkiye"yi yenileştirmektir, önce insandır; insanın emeğine, hukukuna, kimliğine ve değerlerine saygıdır, demokrasidir; hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığıdır, hoşgörü ve barıştır, terörün ve siyasi şiddetin yaşanmadığı bir Türkiye"dir, ulus devlet ve bireysel kültürel haklardır, üniter devlet ve katılımcı yerinden yönetimdir, bölgelerarası dengeli kalkınmadır, GAP"ı hızla tamamlamaktır, ulusal bağımsızlıktır, Türkiye modelini koşulsuz sahiplenmektir, ilkeli dış ilişkilerdir, 'Ulus-Üniter-Laik' devlet yapımız ve ulusal duyarlılıklarımız korunmak kaydıyla AB" ye eşit koşullu tam üyeliktir.”

  Tüzük ve programını yenileyecek olan CHP"nin “Değişim İçin Pusula”sında, altı temel alanda “yeni bir yapılanmanın hedef alındığı belirtildi. Pusula"da “yeni bir yapılanmanın hedef alındığı 6 temel alan ise, “Çağdaş hukuk devleti, Üretim ekonomisi, Tarım ve küçük üreticiler, Eğitim ve bilgi toplumu, Sosyal refah devleti, Dış politika” başlıklarıyla sıralandı.
  CHP"nin “Değişim İçin Pusula”sında, hukuk, siyaset, kamu yönetimi, yerel yönetimler, iç güvenlik, vergi, sosyal güvenlik YÖK, üniversiteler ve genel sağlık konularında reformlar yapılacağı ifade edildi.

  -ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ-

  Anayasa"nın tümden değiştirilmesine karşı çıkan CHP yönetimi, yeni programında, Anayasanın, evrensel hukuk devleti normları ve çağdaş örgütlü toplum kuralları ile uyuşmayan maddelerinin değiştirileceğine vurgu yapıyor. Programda, partinin yeni hedefleri de şöyle sıralanıyor:
  “Yargı etiği kanunu çıkarılacak, yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi sağlanacak, Hakimler ve savcılar kurulu yeniden yapılandırılacak, Adalet Bakanı ve Bakanlık Müsteşarı"nın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu"nda yer almaması, kurul üyelerinin yargı organları tarafından seçilmeleri, savunmanın temsilcilerinin de Kurul"da yer alması sağlanacak. Türkiye Barolar Birliği"ne Anayasa Mahkemesi"nde dava açabilme yetkisi verilecek. Adli Tıp Kurumu yeniden yapılandırılacak özerk, yetkin ve etkin yapıya kavuşturulacak, İnsan Hakları Müsteşarlığı kurulacak, "insan hak ve özgürlüklerine saygı", "işkenceye sıfır hoşgörü" devlet yönetiminin temel kuralına dönüştürülecek. Etnik kimlik bir şereftir. Kişisel kültürel haklar çoğulcu demokrasinin gereğidir. Çağdaşlık, asimilasyon değil, entegrasyondur. Anadil kültürel diyaloğun, resmi dil ise, siyasal birliğin aracıdır.”

  -DOĞU VE GÜNEYDOĞU"YA POZİTİF AYRIMCILIK-

  Programda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi"ndeki sorunlara ilişkin saptamalara yer verildi. Bölgeye pozitif ayrımcılık uygulanacağı ve kamu öncülüğünde yatırım ve kalkınma hamlesi başlatılacağı ifade edilen programda özetle şunlar dile getirildi:
  “GAP, toplumsal kalkınma projesi olarak hızla tamamlanacak, 1,5 milyon hektar toprak suya kavuşturulacak. Irak"la ticari ve kültürel ilişkilerimiz geliştirilecek; Habur"a ek olarak Ovaköy kapısı açılacak. Kırsal kesimde çocukları okul öncesi iki yıllık eğitime devam eden ailelere eğitim destek ödemesi yapılacak. Saydam kent vakfı ve kentleşme fonu oluşturulacak, kent rantları toplumlaştırılacak. Belediye meclisleri etkinleştirilecek, idari yargı yolu açık olmak kaydıyla belediye meclisleri, gerektiğinde belediye başkanlarını görevden geri çağırabilecek. Mahalle muhtarlıkları belediyelerin uç hizmet birimlerine dönüştürülecek.”

  -MADIMAK MÜZE OLACAK-

  CHP"nin yeni programında diğer hedefler şöyle sıralandı:
  “Sivas Madımak Oteli Alevi kültürü ve değerlerine saygı çerçevesinde hoşgörü müzesine dönüştürülecek. Saroz körfezi, yeni liman, deniz ve kara yolları ile bölge ülkelerine bağlanacak. Lise öğrencilerinin üçte ikisi meslek lisesi ve meslek yüksek okullarına yönlendirilecek. 2 yıllık çok programlı akademik liseler yüksek öğretime geçişin köprüsü olacak, öğrenci seçme sınavı (ÖSS) kaldırılacak. Öğrenci yurtlarında tarikat etkinliğine son verilecek, tüm üniversite öğrencilerine bedelsiz çağdaş yurt olanakları sağlanacak. Talep eden tüm üniversite öğrencilerine düşük faizli, uzun vadeli yüksek öğretim yaşam destek kredisi sağlanacak. Maddi durumları yetersiz tüm üniversite öğrencilerine karşılıksız eğitim bursu sağlanacak.”
  ANKA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim