• BIST 108.489
 • Altın 151,105
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  CHP'deki CIA ajanı Sezgin Tanrıkulu mu?

  28.02.2012 09:19
  WikiLeaks'in ifşa ettiğ Stratfor iç yazışmalarında Emre Doğru kaynaklarını anlatıyor.Yazışmalarda CHP’li üst düzey bir yöneticinin CIA’ya bilgi verdiği ortaya çıktı.
  CHPdeki CIA ajanı Sezgin Tanrıkulu mu?
  CHP'deki CIA ajanı Sezgin Tanrıkulu mu? CHP'deki CIA ajanı Sezgin Tanrıkulu mu? CHP'deki CIA ajanı Sezgin Tanrıkulu mu?

  Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA)’na özel istihbarat ve analizler üreten Stratfor’un iç yazışmaları Wikileaks’te yayımlanmaya başladı. Stratfor’un iç yazışmalarında Türkiye ile ilgili bölümler de var. Çarpıcı yazışmalardan biri de CHP ile ilgili. 22 Aralık 2010 tarihinde Stratfor analisti Emre Doğru’nun Meredith Friedman’a gönderdiği e-postada kendisine bilgi veren kaynağının CHP’nin üst düzey yöneticiliğine seçildiği iletti.

  Stajını Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO’da yapan, TÜSİAD’ın Amerika temsilcisi Emre Doğru, Meredith Firidman’a gönderdiği e-posta’nın ilgili şöyle:
  “Geçmişte PKK ateşkesi hakkında bizi üç kez bilgilendiren esas Kürt kaynağım geçen hafta yapılan CHP Kongresi’nde yönetim kadrosunun üyesi oldu.”

  Meredith Firidman’ın Emre Doğru’ya yanıtı ise çarpıcı: “iyi iş çıkardın Emre. Seni bundan sonra daha çok konferansa göndereceğimizi düşünüyorum. :)”

  Şimdi gözler CHP Genel Merkezi’nde. CIA’nın yan kuruluşu Stratfor’a bilgi veren CHP’li kim sorusuna yanıt bekleniyor.

  TPAO’dakiler

  İddiaya göre Emre Doğru’nun yeni tanıttığı ilk haber kaynakları, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışanı olan “bir erkek ve bir kadın”. Doğru, erkek çalışanın, şirketin Ortadoğu enerji güvenliği uzmanı olduğunu, kadınınsa Kafkasya, Orta Avrupa ve Karadeniz biriminde görev yaptığını; her ikisinin de hem doğalgaz hem de petrol konularına baktığını belirtiyor. Doğru, “Bizimle gerçekten de işbirliği yapmak istiyorlar, bir konferansın bitiminde arkadaşlık ilişkisi kurduk. Kendileriyle gelecekte bakış açısı ve istihbarat paylaşımında bulunacağız. Ayrıca bana, üstleriyle, Stratfor’a kurumsal üyelik konusunu görüşeceklerini söylediler” ifadesini kullanmış.

  TSK’dakiler

  Mesajının devamında, Emre Doğru’nun istihbarat kaynaklarının, hangi kurumların ne ölçüde derinliklerinde olduğu daha iyi anlaşılıyor. Emre Doğru bir kaynağının, TSK’nın Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde görev yaptığını, bir başkasının, Türk Hava Kuvvetleri’nde, Stratejik Planlama’dan sorumlu subay olduğunu aktarıyor. Bu subay, bir öğlen, bir de akşam yemeğinde biraraya geldiği analiste, “merak ettiği konuları sorduğunda, memnuniyetle istihbarat verebileceğini” aktarmış.

  Bakanlıktakiler

  Türk Dışişleri NATO departmanından bir diplomat ile Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanlığı’ndan, Emre Doğru’yla aynı üniversitede okuyan bir uzman da, bu kaynaklar arasında yer alıyor.

  Patrondan övgü

  Yazışmalardan, Emre Doğru’nun yaptığı istihbarat çalışmalarının, Stratfor yönetimi tarafından beğenildiği de anlaşılıyor. Meredith Friedman, Emre Doğru’ya yanıtında, “İyi iş çıkardın Emre, seni daha fazla konferansa yollamalıyız:)” ifadesini kullanmış. Bu belgelerin Noel döneminde Anonousmus hacker grubu tarafından Stratfor’dan çalındığı sanılıyor.

  Dışişleri’nden Stratfor’a

  Linkedin sitesinde yeralan özgeçmişine göre Emre Doğru, iki ayrı mevkide iki kez Stratfor’da çalıştı. Buna göre önce Eylül 2007 - Mayıs 2008 aralığında, şirkete Türkiye’den müşteri kazandırmaya çalışan Emre Doğru, 2009 yılının Eylül ayından başlayarak, geçtiğimiz Aralık ayına dek, şirketin Ortadoğu ve Güney Asya Departmanı’nda analist olarak görev yaptı. İngilizce, Almanca ve Fransızca bilen Emre Doğru, daha önce Türk Dışişleri’nin NATO Delegasyonu’nda da rol üstlendi, Dışişleri’nin bazı komisyon toplantılarına katıldı, NATO Zirvesi sonuç bildirgelerinin hazırlanmasına katkıda bulundu. Emre Doğru, 2006 yılındaysa Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı’nın Ankara bürosunda görev aldı.

  2925 dolar maaş mı

  BİR başka Stratfor yazışmasında, çeşitli ülkelerde Stratfor’a gönderilen bedellerin bir listesi çıkartılmış. Bu bedellerin masraf parası mı, yoksa maaş ya da prim mi olduğu kesin olarak belirtilmiyor. Aralık 2011 tarihli bu listeye göre Emre Doğru’ya 2 bin 925 dolar gönderilmiş. Aynı listede, enerji ve güvenlik konularında yazdığı kitaplarıyla da tanınan araştırmacı Mehmet F.D. de var. Mehmet F.D.’ye ödenen ücret bin 666 Dolar olarak belirtilmiş. Sorumluluk alanı Türkiye olarak belirtilen üçüncü ve son isimse, 2 bin 600 Dolar bedel ödenen John B. olarak belirtilmiş.

  İslam dünyasının lideri olmak istiyor

  Stratfor e-postaları arasında, yazışmalardan birini ise bizzat şirketin CEO’su olan George Friedman başlatmış. Friedman, şirket içindeki “Güvenli liste” adlı bir irtibat grubuna, “İçeride kullanacağımız birşeydir. Hiçbir yerde yayımlanmamalı ya da Stratfor’un dışında kimseye bahsedilmemeli” diye özellikle belirttiği bir mesaj göndermiş. Mesajında, Amerikalı diplomat Henry Kissinger’la yaptığı bir görüşmeden ayrıntılar aktaran Friedman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kissinger’a, “İsrail’le bir aşamada köprüleri atma niyetinde” olduğunu söylediğini, “İslam dünyasına yaklaşacağını” ve amacının da “İslam dünyasının liderliği” olduğunu aktardığını belirtiyor.

  İsrail, İran’a saldıracak

  Friedman aynı mesajında, Kissinger’ın kendisine, İsrail’in panik içinde olduğunu ve İran’a saldıracağını söylediğini de belirtiyor. Yazışmanın devamında, Stratfor çalışanlarından Kamran Bokhari “İsrail gerçekten İran’a saldırır mı?” diye soruyor ve İran’a saldırılmasının Türkiye’yi zor durumda bırakacağını, Türkiye’nin bu savaşa karşı çıkmak zorunda kalacağını ve ABD ile ilişkilerin bozulabileceğini söylüyor.

  Bir yıla kalmadan ölecek

  STRATFOR yazışmalarında Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’le ilgili olan da var. 2011 Aralık’taki yazışmaya göre, önceki gün 2’nci kanser operasyonu için Küba’ya giden Chavez’in Rus doktorları, en fazla bir yıl ömrü kaldığını öne sürdü. Yazışmalarda, Chavez’in geçen yaz geçirdiği operasyonun, Rus sağlık ekibinin, Kübalı doktorlarca yapılan hataları temizlediği bir ameliyat olduğu öne sürülüyor. Venezuela’nın geleceğinin de tartışıldığı yazışmalarda, Venezuela’nın kamu petrol şirketi ile İran’ın kurduğu ortaklığın, operasyon merkezini Caracas’tan Ankara’ya taşımasına dikkat çekilmiş ve İran’ın, yaptırımları delen pekçok operasyonu, Venezuela’dan sessizce Türkiye’ye kaydırdığı belirtilmiş. Reva Bhalla imzalı mesajda, bu değişiklik için, “Bu da Türkiye’nin İran’la oynadığı denge oyununun bir parçası” yorumu yapılıyor.

  Statfor nedir?

  Stratfor, merkezi Teksas'ta bulunan bir “küresel istihbarat” şirketi. Hindistan Bhopal'daki Dow Chemical ile savaş uçağı üreticileri Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Raytheon gibi büyük şirketlerin yanı sıra, İç Güvenlik Bakanlığı, Deniz Piyadeleri Komutanlığı ve Askeri İstihbarat Örgütü gibi Amerikan devletinin kurumlarına da gizli istihbarat sağlıyor. Ayrıca parçalanmış Türkiye haritasını ilk yayımlayan düşünce kuruluşu.

  Emre Doğru kimdir?


  Emre Doğru Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) ABD temsilcisi.
  Stratfor'un (Strategic Forecasting, Inc.) Ortadoğu ve Güney Asya Bölümü'nde Eylül 2009 ile Aralık 2011 arasında 2 yıl 4 ay analizci olarak çalıştı. Stajını Türkiye'nin NATO Delegasyonu'nda ve Birleşmiş Milletler Gelişme Programı'nda yaptı.
  Stratfor'daki işi sırasında açık kaynaklardan bilgi topladı ve Ortadoğu ülkelerinin siyasi, güvenlik ve ekonomik durumlarına ilişkin raporlar yazdı. Stratfor'un Türkiye'de gerek kişilerle gerek kurumlarla ortaklıklarını yürüttü ve şirketi çeşitli etkinliklerde temsil etti.
  Türkiye'nin NATO delegasyonunda staj yaptığı dönemde komite toplantılarına katıldı ve Türk Dışişleri Bakanlığı için raporlar hazırladı. NATO zirvesi bildirileri hazırlık toplantılarına katıldı. 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim