• BIST 106.960
 • Altın 151,340
 • Dolar 3,6749
 • Euro 4,3248

  CHP'de bugün neler oldu?

  03.11.2010 21:50
  CHP'de yaşanan tüzük değişikliği tartışmalarının ardından ortalık toz duman oldu.
  CHPde bugün neler oldu?
  CHP'de bugün neler oldu? CHP'de bugün neler oldu? CHP'de bugün neler oldu?

  CHP'de yaşanan tüzük değişikliği tartışmaları, yeni bir parti yönetimi ortaya çıkardı.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının yazısından sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Parti Meclisi'ni (PM) toplantıya çağırması ve dün akşam Kılıçdaroğlu ve Önder Sav'ın yaptığı görüşmenin ardından kurultaya gidilmeyeceğinin açıklanmasının ardından gün içinde CHP'de hareketli saatler yaşandı.

  Kılıçdaroğlu'nun açıklayacağı yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin isimleri hakkında kendilerine bilgi verilmediğini öne süren Önder Sav ve bazı parti yöneticileri, tüzük kurultayı için imza toplamaya başladı. Bu gelişmenin ardından Kılıçdaroğlu, PM toplantısına katılmayarak toplantıyı erteledi.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun basın toplantısında açıklayacağı yeni MYK listesinde, Gürsel Tekin, Hurşit Güneş, İsa Gök, Süheyl Batum, Alaattin Yüksel, İzzet Çetin, Oğuz Oyan, Gülsün Bilgehan, Gökhan Günaydın, Umut Oran, Mehmet Ali Özpolat, Sencer Ayata, Melda Onur ve Nikat Matkap bulunduğu kamuoyuna yansıdı.

  Kılıçdaroğlu'nun PM toplantısını ertelemesini ardında Sav ve beraber hareket ettiği PM üyleri, PM Salonu'nda toplandı. Grup adına açıklama yapan Hakkı Suha Okay, Parti Meclisi'nde 27-28 Kasımda olağanüstü kurultay yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

  Okay, PM toplantısının yapıldığı salonda Önder Sav, Faik Öztrak ve Tekin Bingöl ile gazetecilere açıklamalarda bulundu. Okay, Kılıçdaroğlu'nun 28 Ekim 2010 tarihli yazısında PM'yi toplantıya çağırdığını, Kılıçdaroğlu'nun katılmaması üzerine de PM'nin kendisi başkanlığında toplandığını söyledi.

  Üyelerin bir kısmının, tüzük kurultayı yapılması yönünde 57 üyenin imzası ile gündeme ek madde eklettiklerini, 59 üyenin kabul, 2 çekimser, 2 red oyu ile olağanüstü kurultayın 27-28 Kasımda saat 10.00'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda yapılmasının kararlaştırıldığını kaydetti.

  Önder Sav da Kılıçdaroğlu'nun parti genel merkezinde sekiz kat aşağıya inerek Parti Meclisi'ni yönetmekten imtina ettiğini belirten Sav, ''Kendisi Parti Meclisi'ni yönetmezse Parti Meclisi'nin toplanamayacağını sanmıştır. 81 kişilik Parti Meclisi 61 kişiyle toplanmıştır. Gündemine sahip çıkmıştır. Genel Başkan Yardımcısı toplantıyı idare etmiştir'' dedi.

  Parti Meclisi'nin olağanüstü ve önemli bir konuyla toplandığını ifade eden Sav, şunları kaydetti:

  ''Bir tek maddenin görüşülmesi için toplandı. Parti Meclisi, o maddenin görüşülmesinden imtina edip, bu Parti Meclisi'nin yok saydığı, gündemden çıkardığı bir konuda, 'ben bu yetkileri kullanırım. Merkez Yönetim Kurulu'nu da ilan ederim' mantığı, başka partilerde yürüyebilir ancak CHP'de yürümez. CHP şimdiye kadar yaşamadığı bir Genel Başkan tasallutu ile yürütülüyor. Bu Genel Başkan tasallutunu CHP Parti Meclisi ile görevi devam eden MYK ile örgütleriyle, meclis grubuyla püskürtecektir.

  CHP kimsenin babasının malı değildir. 'Ben istediğim kuralı kafama göre uygularım' mantığına teslim olacak bir parti değildir. Bugün Parti Meclisi böyle bir kuralsızlığa direnmiştir. Kuralsızlığı Parti Meclisi'nin kuralları içerisinde tedavi etmiştir. Bundan sonra Genel Başkan'ın bu sorumsuz, hukuk tanımaz, aşiret devletlerinde olacak anlayışının sürüp sürmeyeceğini hep beraber görüyoruz. Ama, hukuku bilmeyenlere hukuku bildirmek de bizim görevimizdir. Genel Başkan bu davranışıyla CHP Tüzüğü'nün disiplin hükümlerini de ihlal etmiş olmaktadır.''

  Sav, bir gazetecinin ''Disiplin Kurulu'na mı sevk edilecek?'' sorusuna, ''Disiplin Kurulu'na sevk edilecek, demiyorum. Disiplin suçu işlemiştir, diyorum'' yanıtını verdi.

  ''Tüzük Kurultayı CHP'deki krizi çözer mi?'' şeklindeki soru üzerine de Sav, ''CHP çok krizler atlatmış bir partidir. Bu krizler CHP'ye hafif gelir. Bunu da çok kolay rahatlıkla atlatır. Eğer elimizde bu Parti Meclisi'nin seçimli kurultay yapma imkanı olsa biz gündeme onu da alırdık. Maalesef olağanüstü kurultaylarda, seçim isteme yetkisi sadece Genel Başkan'a ait oluyor'' dedi.

  Sav, bir gazetecinin, ''Eğer Genel Başkan 'Ben seçimli kurultaya gidiyorum' derse ne yaparsınız?'' sorusu üzerine de ''Çok memnun oluruz. Biz öyle bir karar alamıyoruz, keşke alabilsek ve seçimli bir kurultaya gidebilsek'' diye konuştu.

  -ARBEDE-

  Önder Sav'a destek vermek isteyen Gençlik Kolları üyesi bir grup genç ile partinin güvenlik güçleri arasında kısa süreli arbede yaşandı.

  Alınan bilgiye göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun basın açıklaması yaptığı sırada, Parti Meclisi'nin toplantısını yaptığı 4. katta toplanan Gençlik Kolları üyesi bir grup genç, Önder Sav lehine sloganlar attı.

  ''Önder'in yanında, omuz omuza'', ''Öndersiz bir örgüt yıkılmaya mahkumdur'' şeklinde sloganlar atan gençler, daha sonra Parti Meclisi toplantısının yapıldığı salona girmek istedi. Gençlerin salona girmesini engellemek isteyen güvenlik görevlileri ile gençler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Yaşanan arbede partililerin araya girmesiyle büyümeden engellendi.

  -3 İSİM GÖREVİ KABUL ETMEDİ, SÜHEYL BATUM GENEL SEKRETER-

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek, daha önceki listede görevi kabul etmedikleri bildirilen Gülsün Bilgehan, Gökhan Günaydın ve Nihat Matkap'ın yerine yeni isimleri açıkladı.

  Buna göre, Genel Sekreterlik ve Parti Sözcülüğü görevine Süheyl Batum getirilirken, Gürsel Tekin yeni MYK'da örgütlenme ve örgüt yönetimlerinden sorumlu oldu.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Genel Başkanın toplamadığı bir Parti Meclisi'nin karar alamayacağını belirterek, ''CHP 53 yıldır iktidar olamıyor. Parti içi çekişmelerden ne istiyoruz arkadaşlar? Koltuklar kimsenin babasının malı değildir. Birileri 'hayır ben koltuğumda oturacağım, eğer bu koltuğu benim altımdan alırsanız ben başka işler yaparım' derse buna izin vermem'' diye konuştu.

  Bu arada Kemal Kılıçdaroğlu'nun 16.30'da yapacağı duyurulan basın toplantısı, yazılı açıklama ile duyurduğu MYK listesindeki üç ismin görevi kabul etmemeleri ve ikna çabaları nedeniyle 17.20'de başlayabildi.

  Kılıçdaroğlu, toplantının yapılacağı salona gelirken partililer tarafından alkışlar ve ''Başbakan Kemal'' sloganlarıyla karşılandı.

  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na basın toplantısı sırasında, yeni görevlendirdiği MYK üyeleri de destek verdi.

  Basın toplantısında yeni parti yönetiminin gelecek dönemde izleyeceği politikanın ana hatlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Türkiye'de korku imparatorluğu bulunduğunu öne sürerek, ''Partideki korku imparatorluğunu yıktık, bundan sonra Türkiye'deki korku imparatorluğunu yıkacağız'' diye konuştu.

  -SAV'DAN İKİNCİ BASIN TOPLANTISI-

  CHP'li Önder Sav, Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından tekrar bir basın toplantısı düzenledi.

  Kılıçdaroğlu, çoğu kendisinin yanında olan Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin bu üyeliklerinin hukuken devam ettiğini ileri sürerek, ''Yeni bir MYK atanması hukuken sakat bir atamadır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı değil, dünyanın en yetkili kurumuna da gidilse hukuki sakatlık, sakatlıktır. Cilalı sözlerle örtemezsiniz'' dedi.

  Kılıçdaroğlu'nun basın toplantısında, ''yeni CHP'' ifadesini kullandığını hatırlatan Sav, ''Dünyada ve Türkiye'de bir tek parti vardır, o da Cumhuriyet Halk Partisi'dir. CHP'yi içerdeki, dışardaki düşmanlar eskitemedi, CHP'ye kısa bir zaman önce genel başkan olan sayın Kılıçdaroğlu da eskitemeyecektir. İstediği kadar 'yeni' desin, CHP Mustafa Kemal'in kurduğu CHP'dir'' diye konuştu.

  Önder Sav'ın basın açıklaması sırasında bazı partililer arasında kısa süreli arbede yaşandı.

  Bir partilinin ''İktidar olmak istiyoruz artık sayın Genel Sekreter'' demesi üzerine, bazı partililerle söz konusu kişi arasında arbede yaşandı.

  Söz konusu kişi, partinin güvenlik görevlilerince asansöre bindirilerek açıklamanın yapıldığı kattan uzaklaştırıldı.

  A.A.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim