• BIST 97.955
 • Altın 219,195
 • Dolar 5,3310
 • Euro 6,0607

  CHP’de Aydın’da kim, kimin kanatları altına girdi?

  11.01.2018 08:30
  Duran Teke / Ters Köşe

  Duran Teke / Ters Köşe

  Ali Çankır’ın tek aday olduğu geçen pazar yapılan (07 Ocak) CHP kongresi ne öncesinde ne de sonrasında bu partinin Efeler Meşrutiyet Mahallesi delege seçimlerinin çektiği kadar Aydınlıların ilgisini çekmedi.

  Eğer divan başkanının seçimin blok liste ile yapılacağı kararına bir kısım delegenin çarşaf listeyi savunan itirazı da olmasaydı kongre suyu kesilmiş değirmen gibi sessiz, sedasız hiçbir iz bırakmadan gelip, geçecekti.

  Aslına bakarsanız bu kongrenin heyecansız geçeceği ki, çoğu tek adaylı kongrelerde böyle olur, Özlem Çerçioğlu’nun prensi Barış Altıntaş’ın Efeler ilçe kongresini kazanması ile belli olmuştu.

  Ancak partililerden bu oyunu bozacak 2015’de Özlem Çerçioğlu cephesi destekli Soner Kaplan’ın, Batı yakası(Söke) destekli Bayram İnci’nin yarıştığı seçim gibi bu seçimde de Ali Çankır’ın karşısına Batı yakasının Fatih Atay gibi herkesin destekleyeceği bir adayla çıkabileceği ümidinde olanlar yok değildi.

  Bu ihtimal Aydın’ın mevcut siyasi ortamına da denk düşen bir seçenekti.

  Zira eski milletvekili Ahmet Ertürk’ün AK Parti’ye, yine eski milletvekili Recep Taner’in İYİ Parti’ye il başkanı olmasının karşılığı CHP’de aynı özellikteki Fatih Atay’dı.

  Ama Söke ilçe başkanı Hüseyin Gündüz ve arkadaşları birkaç nedenden dolayı bu olasılığa sıcak bakmadı.

  BİR: Parti içindeki Çine, Söke çekişmesi…

  Konu pek dillendirilmez ama CHP’de bu iki ilçe pek anlaşamaz. Çünkü gayet derinlerde, böyle zamanlarda ortaya çıkan aralarında bir çekişme vardır.

  Hatta bu çekişmenin 2007 milletvekilliği seçimlerinde olduğu gibi bilinçli bir şekilde kullanılan stratejik oylarla birinin diğerine çelme takması ile sonuçlandığı da olur.

  Hatırlanacağı üzere CHP’de 2007’de yapılan önseçimle ikinci ve üçüncü sıraya iki Çineli Fatih Atay ile Tahir Yaman yerleşmişti ve Sökeli Mehmet Semerci de beşinci olmuştu.

  Sıralama sandık tarafından belirlenmiş de olsa bunu içine sindiremeyen Sökeliler kullandıkları “stratejik oyla” alışılmışın dışında MHP’yi birinci parti yapmış bu yolla Tahir Yaman’ın önünü keserken Recep Taner’in seçim kazanmasını sağlamışlardı.

  İKİ: Özellikle Batı cephesinin lideri konumundaki Söke İlçe Başkanı Hüseyin Gündüz’ün sürpriz bir şekilde yarıştan çekilme kararı almış olmasıydı.

  ÜÇ: Fatih Atay’ın biraz da tercih edilmemesinin nedeni geçmişteki bir hatasıdır.

  7 Haziran 2015 seçimleri öncesi yapılan önseçimde Özlem Çerçioğlu, M.Lütfi Baydar, Hüseyin Yıldız koalisyonuna karşı örgüt Fatih Atay’a sahiplenerek kontenjanlı dördüncü sıraya yerleştirmişti.

  Fakat Fatih Atay’ın seçimlerin hemen ardından saf değiştirmesi destekçilerini hem üzmüş hem de kırmıştı.

  Bu şekilde Fatih Atay devre dışı kalınca, ne Bayram İnci ne de başkası da aday olma cesareti gösteremeyince meydan Özlem Çerçioğlu destekli Ali Çankır’a ve siyasi koçluğunu üstlenen milletvekili Hüseyin Yıldız’a kaldı.

  Uzun süredir bu partide siyaset yapan Hüseyin Yıldız 2002’den itibaren her seçimde listeye girmiş ancak bir türlü milletvekili seçilmeyi başaramamıştı.

  Ta ki,7 Haziran seçimlerine kadar…

  O seçimde Özlem Çerçioğlu, Hikmet Saatçı işbirliği ile Fatih Atay’ı geçerek kontenjanlı üçüncü sıraya yerleşmesi ona milletvekilliğinin de yolunu açmıştı.

  2015’de kendi ekolünden Bayram İnci’ye destek olmak için Söke grubu ile hareket eden Hüseyin Yıldız bu sefer yine kendi ekolünden Ali Çankır’ı il başkanı yapmak için kolları sıvadı.

  Çift taraflı izlediği politika ile bir yandan Hüseyin Gündüz ittifakıyla Fatih Atay’ı devre dışı bırakırken diğer yandan da Özlem Çerçioğlu cephesi ile ortak hareket ederek 2015’de Nazilli’de delege dahi olamayan Ali Çankır’ın hem de tek aday olarak il başkanı olmasının önünü açmasını bildi.

  Bunu sağlayabilmek büyük bir başarıdır ve bunun başrol oyuncusu da tartışmasız Hüseyin Yıldız’dır.

  Bu oyunda Özlem Çerçioğlu’nunki ise yardımcı oyunculuktur.

  Sonuç olarak başta sorduğumuz kim, kimin kanatları altına girmiştir sorusunu tekrarlayacak olursak ortaya çıkan manzara şudur:

  Görüntüye göre hükmümüzü fotoğrafın Aydın ölçeğinde olan, küçüğüne bakarak verirsek Hüseyin Yıldız, Özlem Çerçioğlu’nun kanatları altına girmiştir.

  Büyük fotoğrafa, Türkiye ölçeğinde olana bakarak verecek olursak Özlem Çerçioğlu, Hüseyin Yıldız’ın kanatları altına girmiştir.

  Durum bundan ibarettir.

  Ali Çankır’a görevinde başarılar dilerim.

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 1648 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim