• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  CHP temkinli, MHP öfkeli...

  31.07.2009 07:52
  AKP'nin ‘Kürt Açılımı’ hazırlığına muhalefetten farklı bakış
  CHP temkinli, MHP öfkeli...
  CHP temkinli, MHP öfkeli... CHP temkinli, MHP öfkeli... CHP temkinli, MHP öfkeli...


  Üniter yapıyı bozmadan hep birlikte çözmeliyiz

  CHP"li Özyürek, “Çözüm, Türkiye"nin bölünmesine yol açmayacak şekilde olmalıdır. Demokratik özerklik gibi sonunda ayrışmaya bölünmeye yol açacak girişimlerden kaçınmak şart. İnsanlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı temelinde birleşmeli, bir arada olmalı” dedi.

  CHP Genel Saymanı ve Basın Sözcüsü Mustafa Özyürek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay"ın önceki gün düzenlediği basın toplantısında gündeme getirdiği Kürt sorunun çözümü için “Türkiye Modeli” kavramını VATAN"a değerlendirdi. Özyürek, şöyle dedi:

  HAKLARINI KULLANMALILAR

  Hem bir terör örgütü var hem de Kürt kökenli yurttaşlarımızın kendilerini dışlanmış gibi görmelerinden bazı haklarını diğer insanlar gibi kullanamamalarından kaynaklanan sorunlar var. Yaşadıkları bölgenin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi"nin daha yoksul, işsizliğin daha yoğun olduğu bir coğrafyada yaşıyorlar. Şimdi bunların hepsini birden çözmek zaten mümkün değil. Aşamalı bir şekilde bu konulara çözüm bulup yaklaşmak lazım.

  ÇÖZÜM NASIL OLMALI?

  Çözümlerin Türkiye"nin bölünmesine yol açmayacak şekilde olmasını isteriz. Demokratik özerklik gibi, federasyon gibi sonunda ayrışmaya bölünmeye yol açacak girişimlerden kaçınmak lazım ve Türkiye"nin üniter yapısı korunmalıdır. Ulus devlet yapısı korunmalıdır. İnsanlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı temelinde birleşmeli, bir arada olmalıdır. Elbette farklı kökenleri olabilir insanların. Ama bu kökenleri insanların onur duyduğu farklılıklarıdır. Hepimiz Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşıyız. Hepimiz Misak-i Milli sınırları içinde barış içinde yaşamak zorundayız. Bu temel değerleri herkes kabul etmeli.

  TBMM"NİN SORUNU

  Anayasa"nın değiştirilerek farklı vatandaşlık tanımlarına gidilmesi, ya da bölgesel özerklik gibi yaklaşımlar sorunun çözümünü zorlaştırır. Biz, sürekli gündeme getirildiği gibi terör örgütünün muhatap alınmasına, İmralı"dan yol haritası beklenmesine kesinlikle karşıyız. Sorunumuz, TBMM ve milletin sorunu. Bu sorunu biz hep birlikte çözmeliyiz.

  EĞİTİM EKSİKLİĞİ

  Bölgede yoğun bir işsizlik var yatırımlar az. Bu bölgedeki çocuklar doğru dürüst eğitim göremediği, devlet okullarının alt yapısı ve öğretmen eksikliği nedeniyle iyi bir eğitim alamıyorlar. O bölgedeki çocukların eğitimleri için de takviye yapılmalı.

  ANA DİLDE ÖĞRETİM

  Kahvede oturan, dağa çıkan çocuklarımızın sorunu eğitim ile çözmeliyiz O bölgedeki insanlar ana dillerini özgürce kullanabilmeli. Özgürce yayınlarını yapabilmeli. Sadece devlet değil, özel televizyonlar da Kürtçe yayın yapmalı. Hatta bu anlamda özel televizyonlara Kürtçe yayın için sübvansiyon sağlanabilir. Üniversitelerde Kürt Enstitüleri açılabilir. Eğitim dili Türkçe olmalıdır. Anayasa"da böyledir.

  "Türkiye modeli değil bölünme paketi!"

  Bahçeli, hükümetin "demotikleşme paketi" açıklamalarına sert yanıt verdi: Bu açılımın amacı terör örgütü PKK"nın stratejisine uygun olarak etnik bölücülüğe siyasi ve hukuki meşruiyet kazandırmaktır...

  ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Beşir Atalay"ın “demokratik açılımlar” konusundaki açıklamalarına ilişkin olarak yazılı açıklama yaptı.Bahçeli"nin açıklaması şöyle:

  TAŞERONLUK YAPIYOR: Terörle mücadele iradesi olmayan Başbakan, bölücü taleplerin taşeronluğunu yaparak teröre teslim olma hazırlığındadır. "Demokratik açılım"ambalajı içinde pazarlanmaya çalışılan ayrıştırma ve bölünme projesi bu teslimiyet sürecinin yeni bir aşamasıdır.

  AÇILIMIN AMACI: Açılımın amacı PKK"nın stratejisine uygun olarak etnik bölücülüğe siyasi ve hukuki meşruiyet kazandırmaktır. İmralı canisinin bu süreçteki rolü, siyasi kuryelerle sürdürülen pazarlıklar ve Barzani üzerinden terör örgütüyle kurulan temaslar önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmelerle daha iyi anlaşılacaktır. İçişleri Bakanı"nın yaptığı açıklama, PKK"nın taleplerinin kısa, orta ve uzun vadeye yayılarak aşamalı olarak karşılanacağını göstermektedir.

  NİYETE IŞIK TUTULDU: İçişleri Bakanı"nın açıklamalarının amacının “toplumsal mutabakat süreci başlatmak” olduğu belirtilse de gerçek niyetlere ışık tutmuştur. Amaç, Türkiye Cumhuriyeti"nin milli devlet niteliğini ve üniter siyasi yapısını tasfiye süreci başlatılmasıdır.

  Bu süreçte "Türkiyelilik" kavramı milli kimliğin yerini alacak, iki dilli eğitim ve kamu hizmetine geçilecek, eyaletler sisteminin alt yapısı hazırlanacak ve teröristlere siyasi af çıkarılarak ihanet ödüllendirilecektir.

  KILAVUZU ÖCALAN: Etnik farklılıkların ayrışma gerekçesi olarak görülmesinin ve demokratikleşmenin bölünme aracı olarak kullanılmasının dünyada başka bir örneği yoktur. Bölünerek demokratikleşen bir devlet tarihte görülmemiştir. Demokratikleşme adına ülkesi ve milleti için en uygun yerli malı bölünme modeli arayışına giren bir hükümete de bugüne kadar şahit olunmamıştır. Başbakan Erdoğan şimdi de demokrasiye böyle bir anlam ve fonksiyon yüklemektedir. Kılavuzu Öcalan, taşeronu Erdoğan olan PKK patentli bu bölünme projesinin Türkiye"nin hayrına olmadığı açıktır.

  TESLİMİYET PROJESİ: Etnik temelde ayrıştırma, kaçınılmaz olarak çatışmayı davet edecek, bu da bölünme ve parçalanmayı beraberinde getirecektir. Bu teslimiyet projesinin toplumsal vicdanda karşılığı ve desteği bulunmamaktadır. Türk milletinin bu konuda ne düşündüğünü Başbakan Erdoğan yakında görecektir. Milliyetçi Hareket Partisi"nin bu ayrıştırma ve parçalanma sürecine katkıda bulunma çağrılarının muhatabı olması ve ihanet senaryolarında rol alması hiçbir şart altında düşünülemeyecektir
  Vatan

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim