Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı... Türkiye'ye iade edilen tarihi eser sayısı 12 bin 139'a ulaştı Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı... Türkiye'ye iade edilen tarihi eser sayısı 12 bin 139'a ulaştı
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Meclis'te basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Özel, erken seçim tartışmalarına ilişkin, "Erken seçim meselesinde CHP olarak istikrarlı bir şekilde aynı değerlendirmeyi yapıyoruz. Biz, 31 Mart seçimlerinde seçmenden oy isterken, bunun bir genel seçim olmadığını, yerel seçim olduğunu söyleyerek tüm siyasi partilerin seçmenlerinden oy istedik. Seçim gecesi de 'Biz aldığımız desteğin de kredinin de farkındayız. Bu sonuçları sadece partimize mal ederek bir erken seçim çağrısı yapmayacağım' demiştim. 'Erken seçim isterse ancak halk ister' demiştim. Tabii bunu çok olumlu yorumlayanlar olduğu gibi zaman zaman, 'Birinci parti niçin erken seçim istemiyor' diye eleştiriler de oldu. O günden bugüne, 4 aydır yayımlanan bütün anketlerde, yine dün yayınlanan, hepinizin takip ettiği ve her tarafta gündem olan anketlerde de 4'üncü ay üst üstte, 'Bu pazar erken seçim olsa, bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz' denildiğinde CHP, her ay farkı 1 puan da açarak, 1'inci parti durumunu muhafaza ediyor. Bu bizim açımızdan çok önemli" ifadelerini kullandı.

'VATANDAŞ ERKEN SEÇİM İSTER VE SİZİ GÖNDERİR'

Özel, vatandaşların erken seçim talebinin her ay arttığını kaydederek, "Şu an itibarıyla erken seçim isteyenlerle istemeyenler arasında belirgin bir farklılık yok; ama toplumun yarıya yakınının erken seçim talebi var. Erken seçim talebi yükseldikçe biz bu talebi seslendirmeye devam ederiz. Erken seçim yapılabilmesi için 360 milletvekilinin oyuna ihtiyaç var. Bugün için böyle bir milletvekili sayısı bizde ve muhalefette yok. İktidar istemeden, erken seçim teknik olarak mümkün değil. Ancak siyasi olarak da erken seçime direnebilmenin belli şartları var. Ekonomi bu kadar kötüye gidiyorken; siz asgari ücrete zam yapmazsanız, 10 bin liralık emekli maaşı dünyanın hiçbir yerinde izah edilemez bir noktadayken, 270 euro gibi Avrupa Birliği'nin üyesi birçok ülkedeki emekli maaşlarının onda biri, sekizde biri noktasındayken, siz bu sese kulak tıkarsanız, üzüm üreticisinden çay üreticisine, fındık üreticisinden buğday üreticisine hepsini perişan ederseniz, esnaf bu kadar zor durumdayken duymaz, halen daha faizlerini arttırırsanız ve 'para yok' dediğiniz sırada da yandaş müteahhitlerinizin, hala vergi ödemedikleri ortaya çıkıyorsa, bıçak kemiğe dayanır vatandaş erken seçim ister ve sizi gönderir. Bence 5 yıl tamamlanmaz. 2 veya 2,5'uncu yılın tam ortasında bir erken seçim olur. Bugünden 1,5 yıl sonrası için bir erken seçimi olası görüyorum. İstiyor muyum? Vallahi gelecek hafta olsun istiyorum, gelecek ay olsun istiyorum, erken seçim. Parti birinci partiyken ve bu kadar zor durumdaki insanların umudu, Cumhuriyet Halk Partisi olmuşken ben neden erken seçim istemeyeyim. Ama 130 milletvekilimizle, AK Parti ve MHP oy vermediği takdirde erken seçim kararı alınamıyorsa bizim burada erken seçim dememizin ya da demememizin teknik bir karşılığı yok; ama siyaseten, hele hele böyle devam edeceklerse kesinlikle ve kesinlikle erken seçim kaçınılmaz olur" dedi.