• BIST 108.153
 • Altın 153,903
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  CHP Aydın'da Kavasgil dönemi

  03.07.2012 15:38
  Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Kadın Kolları seçiminde tek liste ile seçime giden Saadet Kavasgil yeni başkan oldu.
  CHP Aydında Kavasgil dönemi
  CHP Aydın'da Kavasgil dönemi CHP Aydın'da Kavasgil dönemi CHP Aydın'da Kavasgil dönemi

  AYDINPOST HABER SERVİSİ/Murat UÇKAÇ-Nevzat Biçer Parkı Nikah Salonu'nda gerçekleştirilen kongreye Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz, partili bayan ve erkekler katıldı. CHP tarihinde tüzük değişikliği ile önceden atama ile atanan kadın kollarında ilk olarak seçimle başkanlığa gelmenin heyecanı yaşandı. Eski başkan Ayşe Özdemir'in tekrar aday olmadığı kongrede son bir gün kala başkan adayları Selma Böcekkioğlu Dünar ve Mükerrem Karaoğlu'nun diğer aday Saadet Kavasgil isminde birleşmesi üzerine seçime CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz'un divan başkanlığında tek liste ile gidildi.

  resim-359.20120703155001.jpgKongrede ilk olarak konuşan CHP Aydın il Başkanı Barkan Kalınomuz, kadınların Türk toplumundaki yerinin küçümsenemeyeceğini belirterek, "Kadınlarımız bizim için çok değerlidir. Bu kongreden çıkan sonuç herkese bir ders niteliğinde olmalıdır. Kadınlarımız toplumun her kesiminde yer almalıdırlar. Ordunu'nun Ünye ilçesindeki AKP Ünye İlçe Tanıtım ve Medya Başkanı Süleyman Demirci'nin bir sosyal paylaşım sitesindeki profiline, “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralıktır” yazdığını anımsatmak istiyorum. Kurtuluş Savaşı'nda cepheye mermi taşıyan, mühimmat taşıyan kadınlarımıza bu şekilde bir benzetmenin yapılması ne kadar aşağlayıcıdır. Buradan bir kez daha yazıklar olsun size ve sizin gibi zihniyetteki insanlara demek istiyorum. CHP bu zihniyete karşı varoluşunu şimdiye kadar sürdürdü ve sürdürmeye devam edecektir" dedi. 
   
  Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, kadınlara yerel seçimlerdeki desteklerinden dolayı teşekkür etti ve sözlerine şu şekilde devam etti: "Türkiye'de kadın cinayetleri 2009-20012 yılları arasında yüzde 1400 artış göstermiştir. 2005-2011 yılları arasında ise 4100 kadın erkekler tarfından öldürülmüş, 2011 yılında 160 kadın cinayete kurban gitmiştir. Türkiye Dünya genelinde kadına yönelik şiddet sıralamasında 9. sırada yer almaktadır. Bu veriler hepimizin tüğlerini ürpertmektedir. Kadınlarımız toplumun her kesiminde, özellikle de yerel yönetimlerde yer almalıdırlar. Nüfusun yüzde 50'sinin kadın olduğu bir toplumda kadınlarımızın siyasette yer alması zaten kaçınılmaz olacaktır. Kızlarımızın, evlatlarımızın dha çağdaş, daha modern, geriye değil, ileriye giden bir toplumda yaşası için kadınlar mutlaka siyasette yer almalıdır" 
   
  resim-394.jpgYeni CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Saadet Kavasgil ise, "Erkeklerin yüzyıllar öncesinde, "erkek işi" ve "kadın işi" şeklinde başlattıkları ayrımcılık geri kalmış ülkeler hariç pek çok ülkede yok denilecek kadar azalmıştır. Ama "Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir" şeklinde tanımlanan ülkemizde ise özellikle AKP'nin 9 yıllık iktidar döneminde kadın erkek ayrımcılığı had safhaya yükselmiştir. Mevcut iktidar kadınlarımıza sadece yaşam hakkı tanımaktadır. Kadınlarımız Cumhuriyetle elde ettikleri kazanımlarını, malesef ılımlı İslam rejimine geçmek isteyen bir iktidarın planlarıyla yitirmek üzeredir. AKP çıkarttığı bir çok yasa ile kadının kimliği ile oynamıştır. Cumhuriyet Halk Partili kadınların vereceği mücadele ile Türkiye'de kadının kimliğinin yok olmasına asla izin verilmeyecektir. AKP ile mücadele etmek için çok fazla sayıda kadın gücüne ve kadın iradesine ihtiyaç vardır. CHP son Tüzük Kurultayı'nda kadının parti yönetimlerinde daha çok yer alması için cinsiyet kotasını yüzde 33'e çıkartmıştır.
   
  PARTİMİZİ BÜYÜTMEK İÇİN ADAY OLDUM
   
  Partimizi büyütmek ve iktidar yapmak için kadınlarımızı CHP çatısı altında ögütlemek bu mücadeleye daha fazla kadının katılımını sağlamak için aday oldum. Göreve geldiğimiz günden itibaren, il ve ilçe yöneticilerim ile tüm partili arkadaşlarım ile iştişare halinde, katılımcı ve çoğulcu bri anlayışla çalışacağız. Dinleyen, anlayan ve çözüm üreten olarak emeğin yanında olacağız. Bu görevi fedakarlık ve çok çalışma gerektirdiğinin bilinciyle 2014 yerel seçimlerinde Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde CHP bayrağını dalgalandırmaya devam edeceğiz. Atatürk'ün kurduğu ve onun emaneti olan bir partide olmak ve onun ışığında yürümek bir ayrıcalıktır" diye konuştu.
   
  Yapılan konuşmaların ardından seçim gerçekleştirilerek Saadet Kavasgil yeni CHP Aydın il Başkanı seçildi. 
   
  Saadet Kavasgil'in yönetimi şu isimlerden oluştu;
  Mevhibe Alacaoğlu, Adile Ercan, Emel Dora Ünlü, Ayşe Batmaz, Hanife Salkım, Zeynep Karaalioğlu, Sedef Yılmaz, Serpil Genç, Feray Gezer, Nihal Güzel.
   
  Kurultay Delegeleri ise, Saadet Kavasgil, Günşen Çatlıoğlu, Selma Dündar, Mükerrem Karaoğlu, Sibel Işık, Nimet Dede ve Serpil Gülertekin isimlerinden oluştu.

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png

  video.gifHaberin videosu...

  resim-363.jpg

   

  resim-370.jpg

  resim-406.20120703155215.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim