• BIST 96.455
 • Altın 224,712
 • Dolar 5,6844
 • Euro 6,5293

  CHP Aydın İl Başkanı Çankır'dan, OHAL Açıklaması

  12.01.2018 16:51
  CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, OHAL ve KHK'lara karşı Kent Meydanı'nda basın açıklamasında bulundu.
  CHP Aydın İl Başkanı Çankır'dan, OHAL Açıklaması
  CHP Aydın İl Başkanı Çankır'dan, OHAL Açıklaması CHP Aydın İl Başkanı Çankır'dan, OHAL Açıklaması CHP Aydın İl Başkanı Çankır'dan, OHAL Açıklaması

  AYDINPOST HABER SERVİSİ- 19 Ocak 2018'de sona erecek olan OHAL'in uzatılması ile alakalı konuşan Çankır, “Ülkemiz on sekiz aydan bu yana OHAL rejimi ile yönetilmektedir. 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişimi ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır” açıklamalarını yaptı.

  Başkan Çankır, darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL'in, iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna  haline geldiğini belirterek; "Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkemizin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evrilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacağımızı bir kez daha altını çizerek ifade ediyoruz" dedi.

  “TÜRKİYE 18 AYDAN BU YANA OHAL İLE YÖNETİLİYOR”

  81 ilde eşzamanlı olarak gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Çankır, Türkiye'nin 18 aydan bu yana OHAL ile yönetildiğini belirterek; "15 Temmuz 2016'da gerçekleşen hain darbe girişimi ardından 20 Temmuz'da ilan edilen OHAL, milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini almıştır. Darbe ve darbecilerle mücadele bahanesi ile başlayan OHAL, gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüşmüştür. AKP iktidarı ilk günden bu yana, darbecilerle mücadele değil, tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve sağcı solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır. Toplumda açılan çatlaklar genişletilerek derin çukurlar haline getirilmektedir" ifadelerini kullandı.

  “İKTİDARA GELİRKEN OHAL'İ KALDIRMA VAADİ”

  Demokrasiden hızla uzaklaşılıyor vurgusu yapan Çankır, "İktidara gelirken OHAL'i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL'den beslenen ve bir baskı rejimini KHK'lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Demokrasiden hızla uzaklaşılırken, OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiş, milli iradenin gaspı alenileşmiştir. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır. Parlamenter demokrasiye karşı girişilen harekâtın usulsüzlükleri, Anayasayı yok sayan kararlarla sözde tescil edilmiştir. Türkiye'de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır. Yemin ettikleri Anayasa'yı savunmak yerine cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir" değerlendirmelerinde bulundu.

  img_8875-001.jpg

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim