• BIST 103.368
 • Altın 226,932
 • Dolar 5,3242
 • Euro 6,0343

  CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır'dan ücretsiz su tartışmasına belgeli açıklama: Su faturalarındaki kabarıklığın sebebi katı atık bedeli

  10.07.2018 15:19
  Aydın'da son zamanlarda su ücretleri üzerinden süren tartışmaların üzerine CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır parti binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.
  CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır'dan ücretsiz su tartışmasına belgeli açıklama: Su faturalarındaki kabarıklığın sebebi katı atık bedeli CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır'dan ücretsiz su tartışmasına belgeli açıklama: Su faturalarındaki kabarıklığın sebebi katı atık bedeli CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır'dan ücretsiz su tartışmasına belgeli açıklama: Su faturalarındaki kabarıklığın sebebi katı atık bedeli

  CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır'ın konuşmasının ana hatları ise şu şekilde;

  "Temmuz ayının bu sıcak gününde Aydın gündeminde bir su polemiği konusu var. Bunu uzun zamandır gündemde tutan fakat çözüm bulamayan bir iktidar partisi ve onun Aydın’daki mensupları, üyeleri belediye başkanları var. Ben konuya öncelikle su ile ilgili olduğu için ve çok sıcak bir konu olduğu için Nazilli’nin Bereketli köyünde dün tarımla uğraşan çiftçilerimizin sularını temin edemedikleri, sahaya Sulama Birliğinden su alamadıklarını ve bu sebeple de her 15-20 günde bir sulamak durumunda oldukları tarım arazilerini sulamadıklarını, bu yönde bir eylem yaptıklarını hatırlatarak başlamak istiyorum. Bunu hatırlatmamın sebebi bu kadar hamaset siyaseti yapan, su üzerinden siyaset yapan gerçeği yansıtmayan kamuoyunu yanlış yönlendiren AKP ve MHP’nin mensupları Aydın’da ve Türkiye’de Sulama Birlikleri’nin yöneticilerini görevden alan ve oraya memur atayan akabinde de tarım sulama alanlarındaki her tarlaya bir su abonesi koyarak suyun çiftçilerimizin şu an kullandığı maliyetin üç katı bir maliyetle tarım girdilerinin üstüne bir de su girdisi sebebini ortaya çıkaran sisteme karşı suskun kalmalarını anlamak mümkün değil"

  YASANIN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR

  Su polemiği üzerinden siyaset yapanlara Türkiye’de su fiyatlarının nasıl belirlendiğini tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. 2560 sayılı kanunun 20. Maddesi gayet açık. Bu maddede diyor ki yerel belediyeler büyükşehir olan yerlerde su fiyatlarını belirlerken suyun maliyetini belirleyek bunu bir rakamla belirtmek durumunda diyor. Bu yasayla belirleniyor. Bu yasayla belirlenen durumda ne gibi unsurlar dikkate alınıyor? Personel giderleri, amortisman giderleri, enerji giderleri. Yani enerji gideri derken elektrik ve mazot giderleri. Burda eğer biz su fiyatlarını kaldırmak ya da düşürmek istiyorsak Cumhur ittifakının mensupları mevcut iktidarın biran önce bu yasayı değiştirmeleri gerekiyor. Çünkü bu yasa var olduğu sürece, bu maliyetlerle su fiyatları oluşturulduğu sürece su fiyatlarında yapılacak olan bir kaldırma kamu zararı olarak belediyelerimizin önüne konulacak illegal bir durum ortay çıkarır. O yüzden samimiyse eğer bu arkadaşlar biran önce bu yasanın değiştirilmesi lazım"

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim