Dünyanın önde gelen yapay zeka geliştiricilerinden biri olan OpenAI, yapay zeka çipleri üretme konusunda atılım yapmaya hazırlanıyor. Reuters'a göre, yapay zeka alanındaki hızlı gelişmelere kolay adapte olmak ve maliyetleri azaltmak amacıyla kendi özel çiplerini üretme fikrini düşünmeye başladı.

ESP32 Geliştirme Kartları Neden Çok Kullanılıyor? ESP32 Geliştirme Kartları Neden Çok Kullanılıyor?

OpenAI'nin iç kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, şirket pahalı yapay zeka çiplerinin sıkıntısını çözmek için çeşitli seçenekleri değerlendiriyor. Bu seçenekler arasında; kendi yapay zeka çiplerini üretme, mevcut çip üreticileriyle daha yakın çalışma ve çip tedarikçilerini çeşitlendirme yer alıyor.

OPENAI CEO'SU ÇİP SORUNUNDAN ŞİKAYETÇİ

OpenAI Üst Yöneticisi (CEO) Sam Altman'ın, çip çeşitliliğini artırmak için var gücüyle çalıştığı söyleniyor. Altman geçen sene, grafik işlem birimlerine (GPU) talebin hızla arttığını belirtmiş ve küresel pazarın yüzde 80'inden fazlasına hakim olan NVIDIA'nın bu talepleri karşılamayadığından yakınmıştı.

Şu anda OpenAI'nin yapay zeka çalışmaları, Microsoft'un büyük destekçilerinden biri olduğu bir süper bilgisayar üzerinde gerçekleştiriliyor. Bu süper bilgisayar, 10 binden fazla NVIDIA GPU kullanıyor.

ChatGPT'nin şirkete ciddi bir maliyet yükü var. Yapılan araştırmlara göre her bir sorgu yaklaşık olarak 4 cent tutuyor. Google aramalarının onda biri boyutuna ulaşsa bile, başlangıçta yaklaşık 48.1 milyar dolar değerinde GPU ve yıllık olarak yaklaşık 16 milyar dolar değerinde çip yatırımı gerekecek.

SU KAYNAKLARINI DA TÜKETİYOR

Öte yandan ChatGPT'nin çevreye etkisi de son zamanlarda tartışma konusu oldu. Uygulamanın verilerinin tutulduğu veri merkezlerini soğutmak için su kullanılıyor ki bu konuda Kaliforniya Üniversitesi'nden araştırmacı Shaolei Ren liderliğindeki bir ekip, ChatGPT'ye her 5-50 arası soru sorulduğunda, 500 mililitre su tükettiğini ortaya çıkardı.