Katılım Konseyi, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ardından oğlu Charles’ı resmen kral ilan etti. III. Charles da annesinin ölümünü ve kendisini kral ilan eden belgeyi imzaladı.

Akıllı oyuncak güvenliğinizi tehdit edebilir Akıllı oyuncak güvenliğinizi tehdit edebilir
Katılım Konseyi, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ardından oğlu Charles’ı resmen kral ilan etti. III. Charles da annesinin ölümünü ve kendisini kral ilan eden belgeyi imzaladı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in perşembe günü 96 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından ‘Veliaht Prens’ Charles (73), kral olmuştu. Charles, Saint James Sarayı’ndaki Katılım Konseyi (11’inci yüzyılda Batı Avrupa’ya hakim olan Norman krallarının zamanına dayanan bir danışmanlar organı) töreninde dün ‘III. Charles’ adıyla resmen kral ilan edildi. Charles, Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ve kendisinin resmi olarak kral ilan edildiği taahhütnameyi imzaladı. Taahhütname daha sonra Saint James Sarayı’nın balkonundan halka okundu

Charles, kral olarak ilk konuşmasını önceki akşam yaptı. Önceden kaydedilip televizyondan banttan yayınlanan 9.5 dakikalık konuşmada Charles, kendisi ile tüm ailesine ‘ilham ve örnek’ olan annesine teşekkür etti. Charles “Sevgili anneciğim, sevgili merhum babama katılmak için son büyük yolculuğunuza başlarken, sadece şunu söylemek istiyorum: Teşekkür ederim” dedi. Eşi Konsort Kraliçe Camilla’ya saygılarını sunan Charles, oğlu Veliaht Prens William’ı ‘Galler Prensi’ ilan etti. Charles, kraliyet ailesinden ayrılarak ABD’ye yerleşen oğlu Prens Harry ile eşi Düşes Meghan’a da ‘sevgilerini ileterek’ zeytin dalı uzattı. Konuşma sırasında Charles’ın gözyaşlarını tutamadığı görüldü

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da önceki gün Kraliçe Elizabeth anısına 96 pare top atışı yapılmıştı. Dün de Charles’ın kral olmasını kutlamak için 41 pare top atışı yapıldı.

Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze töreni 1960’da planlanmıştı. O dönem henüz 8 yıllık kraliçe olan Elizabeth’in törenin planlanmasına bizzat katıldığı ortaya çıktı. 10 gün sürecek törenlerin ardından Kraliçe Elizabeth’in 19 Eylül’de Kral VI. George Şapeli’nde toprağa verilmesi bekleniyor. Ardından geçen yıl ölen eşi Prens Philip’in tabutu, Kraliçe’ye katılmak için Kraliyet Mahzeni’nden anıt şapele taşınacak.

Kral III. Charles, oğlu Veliaht Prens William’a kendi eski unvanı olan ‘Galler prensi’, gelini Kate’e de ‘Galler prensesi’ unvanını verdi. ‘Galler prensesi’ unvanı en son Charles’ın eski eşi ve William’ın 1997’de ölen annesi Diana’ya verilmişti. Charles’ın daha sonra evlendiği Camilla, halkın tepkisini çekeceği gerekçesiyle bu unvanı almamıştı.

Kraliçe Elizabeth hastalandığında Londra’da bulunan Prens Harry ve eşi Meghan’ın birlikte ziyarete gideceği açıklanmıştı. Ancak Harry, İskoçya’daki Balmoral Şatosu’na yalnız gitmişti. Meghan’ın gelmesini Charles’ın istemediği ortaya çıktı. Charles ve Harry’nin bu konuda telefonda yarım saat tartıştığı öğrenildi. İsmi açıklanmayan bir kaynak “Charles, Harry’ye William’ın eşi Kate’in de gelmeyeceğini söyledi. Meghan’ın hoş karşılanmayacağını çok açık bir şekilde belirtti” dedi. Bu durum Harry’nin kraliyetten ayrılıp ABD’ye yerleşmesine yol açtığı gerekçesiyle Meghan’ın ‘istenmeyen gelin’ olduğu iddialarını artırdı.

Kraliçe Elizabeth’in sağlığının kötüye gittiğinin bildirilmesinin ardından Charles, Prens Harry’ye beraberinde Meghan’ı getirmemesini tembihlemiş. İngiliz gazetesi The Sun’a göre Charles, Kraliyet Ailesi’ne yönelik suçlamalarıyla tartışmalı bir figür olan Meghan’ın hoş karşılanmayacağını çok net şekilde belirtti. Telefon görüşmesinde oğlu Harry’ye, “Böylesi üzücü bir zamanda Meghan’ın Balmoral’da olmasının uygun olmayacağını” söyledi. İkili, Kraliçe’nin öldüğü gün tesadüf eseri Londra’da bulunuyordu. Prens Harry, Kraliçe’nin ölümü kamuoyuna açıklandıktan 1.5 saat sonra Balmoral’a varabilmiş, sonrasında buradan ayrılan ilk aile üyesi olmuştu.