• BIST 108.545
 • Altın 153,318
 • Dolar 3,8312
 • Euro 4,5153

  Cezaevi projesi 2009'da hazır

  14.02.2009 17:35
  Söke Genç İş Adamları Derneği’nin (SÖGİAD) kahvaltılı toplantıları devam ederken; SÖGİAD bu yılın ikinci toplantısında Söke Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu ve Ağır Ceza Reisi Ahmet Turan Taşkaya’yı ağırladı.
  Cezaevi projesi 2009da hazır
  Cezaevi projesi 2009'da hazır Cezaevi projesi 2009'da hazır Cezaevi projesi 2009'da hazır

  Söke"nin adli yapısı ve suç ortalamaları ile ilgili olarak istatistiki bilgiler veren Söke Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu; Söke"de nüfusa bakıldığında suç oranının fazla sayılabileceğini söyledi. Geçmiş yıllara göre işlenen suç ortalamasında yüzde 15 oranında artış olduğunu kaydeden Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, suç sayısının artması ve insanların suç işlemelerinde sosyal gelişmeler, refah düzeyi ve ekonomik durumun büyük rol oynadığını ifade etti.
  Konuyla ilgili olarak Söke Ağır Ceza Reisi Ahmet Turan Taşkaya da, Söke-Kuşadası ve Didim"de öldürme olaylarında artış olduğunu, geçmiş yıllarda daha yoğun olan uyuşturucu madde olaylarında ise yapılan etkin mücadele ile azalma görüldüğünü kaydederek, “Suç oranlarında ekonomi ile bağlantılı olarak dolandırıcılık olaylarında da artış gözleniyor. Özellikle organize dolandırıcılık anlamında daha organize suçların oluştuğunu görmekteyiz” diye konuştu.
  Adli makamların suçluları salıvermek ile ilgili olarak çok sık eleştirildiğini belirten Söke Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, tutuklamanın bir ceza değil alınan tedbir olduğunun altını çizdi. Vatandaşların suçlu gördüğü şahısların adliyeye gelir gelmez tutuklanmasını beklediğini söyleyen Gürmen İlhanoğlu özellikle 2005 yılından sonra yapılan bazı düzenlemeler ile tutuklama kıstaslarının belirlendiğini, tutuklamaların hukuk çerçevesinde değerlendirilmek zorunda olduğunu dile getirdi.
  Türkiye"de adli makamlarda çalışanların büyük bir özveri içerisinde çalıştığını belirten Söke Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen ilhanoğlu; Türkiye"de adli makamlar, nüfusu aynı olan Avrupa ülkelerine göre üç kat fazla performans ile çalıştığını kaydetti. Almanya ile kıyaslama yapan İlhanoğlu; “Almanya"da 25-30 bin civarında hakim ve savcı varken; Türkiye"de ağır ceza dahil 10 bin kişi adli davalarla ilgileniyor. Türkiye"de adalet mekanizması sağlıklı ve daha hızlı çalışması için vatandaşlarında üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.
  Yapılan toplantıda Söke Cezaevi projesi ile ilgili bilgiler de veren Söke Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu cezaevlerinin insani şartları taşıması gerektiğini, Söke dışında Kuşadası ve Didim ilçeleri ile özellikle yaz aylarında nüfusu katlanan bölgeye hizmet eden mevcut Söke Cevaevi"nin yetersiz kaldığını söyledi. Söke Cezaevi"nin sadece 88 kişi kapasiteli olduğunu belirten Gürmen İlhanoğlu yeni cezaevi yapımı için yer sorunun çözüldüğünün müjdesini verdi. Yuvaca Köyü yakınlarında mera alanının Söke"nin yeni cezaevi yeri olarak alındığını söyleyen Söke Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu bin kişi kapasiteli "T" tipi açık ve kapalı cezaevinin 2009 yılı içinde projelendirme çalışmalarının tamamlanacağını ve ihale aşamasına getirileceğini sözlerine ekledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim