• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Ceylan'dan değerlendirme

  21.07.2009 17:43
  Ege ve Akdeniz Bölgeleri Genç İş Adamları Federasyonu (EGAFED) Başkanı ve Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Sekreteri Efkan Ceylan teşvik ve istihdam paketinin iş dünyasına etkileri konusunda sektörel, iller ve proje bazında değerlendi
  Ceylandan değerlendirme
  Ceylan'dan değerlendirme Ceylan'dan değerlendirme Ceylan'dan değerlendirme

  Açıklanan teşvik ve istihdam paketinin iş adamlarını umutlandırdığını ancak teşvik paketinin ortaya çıktıktan sonra heyecanını yitirdiğini söyleyen Efkan Ceylan; “Açıklanan teşvik paketi hem yurtiçi yatırımcıları hem de yabancı yatırımcıları teşvik edici nitelikte değildir” dedi.
  Son iki yıldır bütün değerlendirmelerinde ülkedeki yatırım teşvik politikasının değişmesi gerektiği, verimli ve nitelikli amacına uygun farklılık yaratan politikaların gerekliliğini ifade ettiklerini belirten EGAFED Başkanı Efkan Ceylan, özellikle bir önceki Sanayi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan"ın konu üzerinde hassasiyet ve dikkatle durduğunu söyledi. “Biz yatırımcılar için ve yabancı yatırımcılar için önemli olan yatırım yapılabilir koşulların oluşturulmasıdır” diyen EGAFED Başkanı Efkan Ceylan; “Bu anlamda teşvik politikası oldukça önemlidir. Son teşvik ve istihdam yasasının sadece illere göre değil, bölgesel sektörel ve proje bazında da ele alınmasını TÜGİK olarak her zaman heyecan ile destekledik. Ancak teşvik yasası ortaya çıktıktan sonraki hali bizim heyecanımızı kesmiştir. Şu an görmekteyiz ki; bu yasa bu hali ile hem yurtiçi yatırımcıları hem de yabancı yatırımcıları teşvik edici nitelikte değildir. Ayrıca eski teşvik yasasının eksiklerini de içinde barındırmaktadır” diye konuştu.
  Teşvik paketinde gördükleri eksikliklere dikkat çeken Efkan Ceylan; “Bölgesel farklılıkların dikkate alınıp alınmadığına baktığımızda bölge dağılımlarının eksik olduğunu görmekteyiz. Çünkü dört bölgeye ayrılan teşvik yasasının yatırım olmayan bölgelere yatırım eğilimini artırıcı olmadığını görüyoruz. Örneğin 4. bölgede Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu teşvik edilmeye çalışılırken, burada Trabzon ve diğer Karadeniz illerinin yer alması yatırım bu illere yöneltecektir” şeklinde konuştu.

  EGE"YE YATIRIM GELMESİ ZOR
  Teşvik paketine iller bazında dağılımına bakıldığında çifte standartların olduğunu ve siyasi ağırlığın ön plana çıktığını gördüklerini ifade eden Ceylan; şunları söyledi: “Sosyo-ekonomik kriterler ile illeri karşılaştırdığımızda yatırım avantajı elde eden ve yatırım avantajından faydalanamayan iller ortaya çıkmıştır. Sosyo ekonomik açıdan geri olan Kayseri, Konya, Manisa ve Gaziantep yatırım avantajı sağlarken, Soysa ekonomik açıdan gelişmiş olan Eskişehir, Isparta, Burdur ve Denizli gibi iller yatırım avantajı yönünü kaybetmektedir. Sektörler bazında baktığımızda dağılımın etkili ve verimli olmadığını görüyoruz. Çünkü bizim için önemli olan illerde öne çıkan sektörlerin teşvik edilmesidir. Ancak görmekteyiz ki; bu anlamda da dağılım yeterli değildir. Örneğin; Eskişehir"de havcılık sektörüne yatırım söz konusu iken, havcılık ile ilgili teşvik sadece Ankara"yı kapsamaktadır. Bunun yanı sıra tekstilde uzman kentimiz Denizli ise tekstil sektörü ortadan kaldırılmak istenmektedir. Bu uygulamayla Ege"ye yatırımların gelmesi de zor görünüyor. Proje bazında ise; gördüğümüz kadarı ile KOBİ"lere dayalı bir ekonomik yapısı olan ülkemiz yatırımcılarının proje bazındaki teşviklerden yararlanamayacağını düşünmekteyiz. Çünkü; KOBİ"ler proje bazlı teşviklerden yararlanacak finansal yapıya sahip değillerdir”

  İŞ ADAMLARI ŞİKAYETÇİ
  Bütün üyelerini dinlediklerinde her ilin herhangi bir nedenden dolayı yasadan şikâyetçi olduğunu kaydeden Ceylan; şöyle konuştu: “Yatırım teşvik politikaları genellikle ekonomik kriterlere göre belirlenirken bu paketin kriterlerinde sosyal ve siyasal kriterlerin etkili olduğunu görüyoruz. Bu da yasanın en önemli eksikliklerinden bir tanesi de finansman kaynaklarının net ve etkili bir şekilde belirlenmemiş olmasıdır. Şu bir gerçek; teşvik ve istihdam paketi bölgesel, yapısal ve ekonomik anlamda açıklandığı gibi biz genç işadamlarını tatmin etmemektedir. Ayrıca bu paket gözden geçirilerek bölgelerin ve kentlerin ekonomik dokusuna uygun şekilde yeniden ele alınmalı ve etki altında kalan kesimlerin de görüşleri alınarak, yeni bir düzenlemeye gidilmelidir”

  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim