• BIST 107.196
 • Altın 151,513
 • Dolar 3,6807
 • Euro 4,3300

  Çevik Bir'e suç duyurusu

  14.07.2009 13:32
  DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ve İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, 1998 yılında hazırlandığı iddia edilen “andıç” belgesiyle ilgili olarak eski Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir hakkında, “suç işlemek amacıyla yasa dışı sil
  Çevik Bire suç duyurusu
  Çevik Bir'e suç duyurusu Çevik Bir'e suç duyurusu Çevik Bir'e suç duyurusu

  Birdal ve Türkdoğan ile beraberindekiler, Ankara Adalet Sarayına gelerek, suç duyurusu dilekçesini, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sundu.

  Akın Birdal, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, 1998 yılında, terör örgütü elebaşılarından Şemdin Sakık'a ait olduğu ileri sürülen ifadelerin bazı gazetelerde yayımlandığını hatırlatarak, “bu ifadelerde kimi muhalif kurum ve kuruluşlar ile kişilerin hedef gösterildiğini” söyledi.

  “Daha sonra ise söz konusu ifadelerin, Şemdin Sakık'a ait değil, Genelkurmay Karargahınca hazırlanmış bir andıç belgesi olduğunun açığa çıktığını” iddia eden Birdal, “bu belgenin altında da o günün Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir'in imzası bulunduğunu ve dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak tarafından gazetelere servis yapıldığını öğrendiklerini” söyledi. Birdal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “O hedef göstermeden sonra uğradığımız hayatımıza yönelik bir olay oldu. Sonra 30 Kasım 2000 günü, Çevik Bir hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk. Fakat bize daha sonra olumlu ya da olumsuz soruşturmanın açılıp açılmadığına ilişkin herhangi bir bildirim yapılmadı. Öylece kaldı.

  Fakat son yine AKP üzerine hazırlanan bir 'andıç'la yeniden bu gündeme geldi. Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının yolu açık değildi yasal olarak. Son yasayla askerlerin de sivil mahkemelerde yargılanmasının yolu açıldı. Önce bu yasaya ilişkin, bunun demokratik, ileri ve hukuk devletinde olması gereken bir yasa olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü demokratik hukuk devletinde olağan ve tek bir yargı vardır, sivil yargıdır. Kimse dokunulmaz değildir, herkes yasalar önünde eşittir ve herkes yargılanabilir.”

  “DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR”

  Bu yasaya dayanarak, yeniden Çevik Bir hakkında, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile birlikte suç duyurusunda bulunduklarını belirten Birdal, “Dün olduğu gibi bugün de adalet arayışımız sürüyor. Aslında bu demokrasi mücadelesinin bir parçasıdır. Umuyor ve diliyoruz ki bu başvurumuz dikkate alınır ve gereği yapılır” dedi.

  Bir gazetecinin, “CHP'nin, askere sivil yargı yolunu açan yasanın ilgili hükmünün iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurduğunu” hatırlatması üzerine Birdal, “CHP'nin, Anayasa Mahkemesi'ne başvurusunu, siyasi bir pragmatizm olarak görüyorum. Temel haklar ve özgürlüklerin korunması, savunulması yolunda siyaseten yaklaşmamak gerekiyor, hukuken yaklaşmak gerekiyor. Bu başvurunun Anayasa Mahkemesince de dikkate alınmayacağını umuyor ve diliyorum” diye konuştu.

  İHD Genel Başkanı Türkdoğan ise “andıç belgesinden etkilenen kişi ve kuruluşların suç duyurusunda bulunması gerektiğini” söyledi.

  Suç duyurusunda belirtilen suçlama nedeniyle özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma yapılmasına ilişkin talepleri bulunduğunu kaydeden Türkdoğan, suç duyurusu dilekçesinin bir örneğinin de İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Savcılığına gönderilerek, devam eden “Ergenekon” soruşturması çerçevesinde dikkate alınmasına dair taleplerinin olduğunu belirtti.

  Suç duyurusu dilekçesinde, emekli Orgeneral Çevik Bir'in, “suç işlemek amacıyla yasa dışı silahlı örgüt kurma”, “insan öldürmeye tam teşebbüse azmettirme”, “suç işlemek için tahrik etme”, “hakaret” ve “iftira” suçlarından cezalandırılması talep ediliyor

  Hürriyet

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim