• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Çetin'den uyarı

  24.01.2009 11:03
  Didim Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çetin, seracılık ve organik tarıma ağırlık vermesi gerektiğini savunarak, Didim’in turizm çıtası yükseldikçe organik ürünlere olan talebin de artacağını belitti.
  Çetinden uyarı
  Çetin'den uyarı Çetin'den uyarı Çetin'den uyarı

  Didim çiftçisinin kendi iç pazarını oluşturması gerektiğini savunan Ahmet Çetin, seracılık ve organik tarım ile ilgilenecek üreticilere oda olarak her türlü teknik bilgiyi vermeye hazır olduklarını söyledi. Bölge üreticilerine zeytinciliğin yanı sıra seracılık ve organik tarım faaliyetlerine ağırlık vermeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Çetin, "Seracılık ve organik tarım çok az su isteyen bir üretim. Bunun için gerekli olan toprak, güneş, su ve insan gücüne sahibiz. Didim, seracılık ve organik tarımı Antalya'nın tekelinden çıkarabilecek güçte ancak üreticiler buna yanaşmıyor" dedi.
  Seracılık ve organik tarımın Didim tarımında alternatif oluşturabileceğini savunan Ahmet Çetin, “İlçemizin şartları birçok ürüne açık olmasına rağmen çok kısır kaldık. Koskoca ilçemizde bir mantar üreticisi bile yok. Artık buğday ve benzeri ürünlerden emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Üreticilerimiz kendilerine alternatif oluşturacak ürünleri seçmeliler. Didimli üreticileri olarak bunları aşmalıyız" diye konuştu.
  Didim turizminin de yat limanı ve mobil gümrük kapısı ile şekillenmeye başladığını ve üreticilerin bunu lehte kullanabileceğine dikkat çeken Çetin, şöyle konuştu: “İlçemiz turizminde çıta yükseliyor. Dünya da ciddi ölçüde bir organik tarım ürünlerine rağbet var. Bizde imkan ve şartlar müsait iken bu durumu kendi lehimize kullanabilir, organik tarım ve seracılıkta kendi iç pazarımızı oluşturabiliriz. Hem kendi kendimize yetmek hem de gelen turistin talebini karşılamak adına kendimize yeni alanlar açmalıyız”

   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim