• BIST 107.303
 • Altın 152,960
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Çetin Doğan'ın avukatları, YSK'ya başvurdu

  23.05.2011 16:56
  Balyoz davasının tutuklu sanığı Çetin Doğan'ın avukatlarından YSK'ya sürpriz bir başvuru geldi.
  Çetin Doğanın avukatları, YSKya başvurdu
  Çetin Doğan'ın avukatları, YSK'ya başvurdu Çetin Doğan'ın avukatları, YSK'ya başvurdu Çetin Doğan'ın avukatları, YSK'ya başvurdu

   

     
  "Balyoz Planı" davasının tutuklu sanığı ve İstanbul 2. Bölge bağımsız milletvekili adayı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatları, müvekkillerinin propaganda çalışmalarında kullanılmak üzere ses ve video kaydının yapılması, fotoğraf çekilmesi için olanak sağlanması amacıyla Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurdu. 
   
  Doğan'ın avukatları Celal Ülgen ile Hüseyin Ersöz tarafından hazırlanarak YSK'ya gönderilen dilekçede, anayasanın "seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakları" başlığını taşıyan 67. Maddesinde, "Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak, seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halk oylamasına katılma hakkına sahiptir" denildiği hatırlatıldı. 
   
  Aynı maddenin 2. fıkrasında ise "Seçimler ve halk oylaması serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre, yargı yönetim ve denetimi altında yapılır" denilerek, seçimlerin eşitlik ilkesi çerçevesinde yapılacağı vurgulandığı belirtilen dilekçede, "burada kastedilen eşitlikten propaganda yapma hakkı açısından fırsat eşitliğinin sağlanması olarak anlaşılması gerektiği açıktır" denildi. 
   
  Siyasi partilerden aday olan kişilerle bağımsız adaylar arasındaki eşitsizlikten kaynaklanan sorunların giderilmesinin, idarenin görev ve sorumlulukları arasında yer aldığı savunulan dilekçede, seçme ve seçilme hakkının uluslararası metinlerde de sıklıkla vurgulanan temel hak ve özgürlüklerden biri olduğu kaydedildi. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ndeki düzenlemelere de değinilen dilekçede, sözleşme metninde, halkın tüm adayların seçim vaat ve mesajlarına ulaşarak özgürce tercihler arasında seçim yapmasının önünün açılmasının gerektiğinin vurgulandığı belirtildi. Dilekçede, şu görüşlere yer verildi: 
   
  "298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 'Seçim Propagandası Serbestliği ve Süresi' başlıklı 49. Maddesinde 'Seçimlerde propaganda, bu kanun hükümleri dairesinde serbesttir' denildikten sonra 'hoparlörle propaganda' başlığını taşıyan 56. Madde de 'Hoparlörle propaganda, halkın huzur ve rahatını bozmamak ve 50. maddenin son fıkrası hükümlerine uymak şartıyla serbesttir' denilmiştir. Bu düzenlemede bağımsız adaylar açısından hiçbir ayrıma gidilmemiş, cezaevinde tutuklu bulunsalar dahi adayların hoparlörle propaganda yapma hakkını kullanabilecekleri belirtilmiştir. Gerek Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazına İlişkin Kanun'da, gerekse diğer kanunlarda bu hakkın kısıtlanmasına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Bilindiği gibi tutukluluk bir mahkumiyet değil CMK'da düzenlenen bir koruma önleminin uygulanmasıdır ve de geçicidir. Ayrıca anayasanın masumiyet ilkesi de göz önünde bulundurulmalıdır. Yukarıda saydığımız hukuksal nedenler ve eşitlik ilkesi çerçevesinde, müvekkilimizin seçmenlere kendisini tanıtabilmesi ve 298 sayılı yasanın tanıdığı 'hoparlörle propaganda' hakkını kullanabilmesi için cezaevi koşullarında da olsa müvekkilimizin ses kayıtlarının ve video çekimlerinin yapılmasının sağlanmasına, ayrıca afişlerde kullanılmak üzere fotoğraf çektirme olanağının da tanınmasına karar verilmesini arz ve talep ederiz."
   
  AA
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim