banner339

Çerçioğlu'nun Başarısı ve Ayaklarındaki Prangalar

Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu Aydın yerelinde önemli bir siyasi figür. Kendisi 2002 ile 2009 arasında Milletvekilliği, 2009'dan günümüze kadar ise belediye başkanlığı görevini yürütmüş ve halen yürütmektedir. Her ne kadar siyasete girişi, belediye başkanı seçilmesini şansa bağlayanlar varsa da Çerçioğlu bu şansını son derece iyi kullanmıştır.

Milletvekili olduğu 2002 seçimlerinde CHP ve AKP dışındaki partilerin baraj altında kalmaları onun CHP’nin dördüncü sırasından seçilmesini sağlamıştı. Ancak 2007 seçimlerine kadar siyaseti öğrenmiş, bu sefer CHP’nin birinci sırasından milletvekili olmuştur. Üstelik CHP’nin 2002 yılında birinci parti olmasına karşın 2007 seçimlerinde üçüncü parti konumuna düşmesine rağmen. Bu dönem bitmeden Çerçioğlu 2009 yılında CHP’nin Aydın Belediyesi Başkan adayı olmuştur.

2009 seçimleri enteresan olmuş ve birçok aday birbirine yakın oy almıştır. Özlem Çerçioğlu bu seçimde en yakın rakibi MHP adayına 612 (%0.4), AKP adayına ise 986 (%1) fark atarak siyasi rakiplerinin dediği gibi şansının yardımı ile de olsa Aydın ilinin ilk kadın belediye başkanı olmuştur. 2013 yılında yapılan kanun değişikliği ile Aydın büyükşehir yapılmış, 2014 yılında seçime giren Özlem Çerçioğlu en yakın rakibine (AKP adayı) büyük fark atarak Aydın'ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur. Öyle ki bu seçim için neredeyse ilk aday gösterilen belediye başkanı olmuş, seçilmesi ile dünya tarihine geçmiştir. İki dönem üst üste seçilerek ayrı bir başarıya da imza atmıştır.

Bu başarıları az gören Çerçioğlu 2019 seçimlerinde yine uzun bir zaman önceden aday gösterilmiş ve seçimden zaferle ayrılmasını bilmiştir. Yine AKP adayı olan rakibine büyük fark atarak seçilmiştir. Bu sonuçla Aydın ilinde en uzun süre belediye başkanlığı görevini sürdüren Orhan Esin’i (1963-1973) geride bırakarak en uzun süre belediye başkanlığı görevini sürdüren kişi olmuştur.

Buraya kadar her şey güzel, Özlem Çerçioğlu iyi bir lider, ama alt kadrosunda sıkıntı yaşıyor. Kendi başarısı ekibinin başarısızlıkları ile sekteye uğruyor. Daha önce bu konuda çeşitli yazıları kaleme aldık. Ekip iyi olmayınca Özlem Çerçioğlu istediği hamleleri istediği gibi yapıp başarısını en üst seviyelere taşıyamıyor, ekibi kendisine ayak uyduramıyor. Adeta Özlem Çerçioğlu’nun ayaklarında pranga oluyorlar.

Bu konuyu farklı bir yaklaşımla ele almak istedik.

Bizim ülkemizin ve doğal olarak ilimizin siyasi hayatı ilginçliklerle doludur. Farklı siyasi davranış ve yaklaşımlar, değişik hamleler her zaman siyasetimizde kırılma anları yaratmıştır.  Bir süredir ülkemiz gündeminde global bir otomotiv fabrikasının üretiminin bir kısmını ülkemize taşıması söz konusu. Özlem Çerçioğlu bu fabrikanın Aydın iline yapılması için herkese çağrı yaptı, AKP’li milletvekillerini göreve çağırdı. Otomotiv fabrikası denince aklıma Adapazarı’nda kurulan başak bir fabrika için rahmetli Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in biz sözü geldi. Demirel: “Tarlada soğan patates yerine otomobil üretip satacağız” demişti. Bu çağrı yerel siyasette hemen gündemin birinci sırasına oturdu.

Siyaset asla boşluk kabul etmez, eğer siyasi olarak bir söylem boşluğu olursa bunu başka biri doldurur. Bu durum yönetim kademelerin oluşmasında oldukça etkilidir.  Aydın yerel siyasetinde çeşitli konularda görülen söylem boşluğu bu olay içinde geçerli olduğunda Özlem Çerçioğlu boşluğu hemen dolduruverdi. Aydın ilinin çeşitli partilerden milletvekilleri, bu partilerin il ve ilçe başkanları söylem üretemeyince Çerçioğlu lafı gediğine koydu. Çerçioğlu konuştuktan sonra kısa bir sessizlik oldu. Bu hamle ile rakiplerini kroki durumuna soktu, ilk şoktan sonra cılız birkaç açıklama geldi ama Çerçioğlu gündemi belirlemiş, rakiplerinin kendisini takip etmesini sağlamıştı. Bu üre içerisinde yerel basını takip ettiyseniz aynı haberin defalarca yayınlandığını, karşı söylemlerin ise çok cılız kaldığını görmüşsünüzdür. Böylece yerelde kendisine karşı olan muhalefetin yetersiz olduğunu herkese gösterdi, ayrıca parti içinde de rakipsiz olduğunu gösterip tartışmasız bir lider olduğunu dost düşman herkese kabul ettirdi. Kendisini “Kupa Kızı” yapan bu hamle ile rakip milletvekillerini “Sinek İkili” durumuna düşürdü. CHP’nin önümüzdeki örgüt seçimlerinde son sözün yine kendisinde olacağının şifrelerini verdi.

Özlem Çerçioğlu çat diye gündemi belirliyor, bu gündemi kendine yakın basın ve parti örgütü ile kısa sürede zirveye taşıyor. Üstelik bunu hantal yapılı ekibi ve olmayan danışmanları ile oldukça başarılı bir şekilde yapıyor. Çerçioğlu algı oluşturma konusunda öncü olma özelliğini her şartta başarı ile sürdürmektedir. Başarısız bir ekip ile bu kadar başarılı olan Çerçioğlu’nun sağlam bir ekiple ve donanımlı danışmanları olduğunda neler yapabileceğini düşünemiyorum bile.

Şimdi sorabilirsiniz, “ekibinin aksayanları kimler ve neleri eksik yapıyor” diye. Onu da zamanı gelince yazarız. Daha önce defalarca yazdığımız gibi.

“Beklemeyi bilen insan her şeyi elde edebilir.” (Benjamin Disraeli)

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

banner188

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k