• BIST 108.550
 • Altın 154,159
 • Dolar 3,8341
 • Euro 4,5219

  Çerçioğlu'ndan destek sözü

  10.07.2009 10:51
  Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Tralleis Antik Kenti 2009 kazılarının başlandığı ilk gününde Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rafet Dinç’i ziyaret etti.
  Çerçioğlundan destek sözü
  Çerçioğlu'ndan destek sözü Çerçioğlu'ndan destek sözü Çerçioğlu'ndan destek sözü

  Tralleis Kazı Binası"nın kamelyasında gerçekleşen ziyarete Başkan Özlem Çerçioğlu, Kazı Başkanı Rafet Dinç ve Aydın Belediyesi Özel Kalem Müdürü İbrahim Gürdal katıldı.
  Kazı Başkanı Dinç Başkan Çerçioğlu"ndan, Tralleis Kazı Evi"nin bahçe düzenlenmesinin yapılmasını, kazı ekibi için servis ve kazıdan çıkan kum ve toprakların atılması için ekipman talebinde bulundu.
  Aydın"ın Belediye Başkanı olarak Tralleis kazı çalışmalarına kayıtsız kalmasının mümkün olmadığını belirten Başkan Çerçioğlu, belediyenin imkanları doğrultusunda her türlü desteği sağlayacaklarını belirterek, “Seçim beyannamemde Aydın"ı turizm kenti yapma sözünü verdim. Bu konuda da gerekli çalışmalarımız sürüyor. Geçtiğimiz hafta Kuşadası"ndan bir heyet Aydın"a gelerek Tralleis Antik Kenti"ni ziyaret etti. Bu heyette yer alan Kuşadası Rehbeler Derneği"yle ortak yürüttüğümüz çalışmayla Tralleis"i tur programlarına aldırmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar bittikten sonra bir kültür rotası oluşturarak İlimize gelen turistleri Tralleis Antik Kenti"ni, Arsenal yapısını, Şehrimizde bulunan Osmanlı dönemi yapılarını gezdirdikten sonra çarşılara yönlendirmeyi, burada Aydın mutfağını tanıtmayı ve küçük esnafa gelir kapısı açmayı hedefliyoruz” dedi.
  Kazı Başkanı Rafet Dinç de, Aydın Tralleis"e gelenlerin tamamının Üçgözler"i bildiğini ama kimsenin Arsenal"i tanımadığını belirterek, şunları söyledi: “Şu anda buraya getirilen turistler Tralleis Üçgözler"i görüp gidiyorlar. Aslında bizim Arsenal yapısını ön planlama çıkarmamız lazım. Arsenal başlı başına bir olay. Çağlar boyu askeri garnizon kenti olan Tralleis"in önemli bir askeri yapısıdır. Arsenal"in bir özelliği de yaz ve kış aylarında ısı derecesinin 18 derece olmasıdır”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim