• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Çerçioğlu SDÜ'de konuştu!

  08.03.2010 19:47
  Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Türkiye'de halen okul yüzü görmemiş, 7-8 çocuk doğuran, hala şiddet gören, halen erkek akrabaları tarafından tecavüze uğrayan ve hamile kaldığında intihara teşebbüs eden kadınların bulunduğunu söyledi
  Çerçioğlu SDÜde konuştu!
  Çerçioğlu SDÜ'de konuştu! Çerçioğlu SDÜ'de konuştu! Çerçioğlu SDÜ'de konuştu!

  8 Mart Dünya Kadınlar Güünü Nedeniyle SDÜ Kültür Merkezi'nde Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafıdna düzenlenen Siyasette Kadın konulu konferansa Aydın Balediye Başkanı Özlem Çerçioğlu konuşmacı olarak katıldı. Bugüne kadar Türkiye'de ki uygulamalara bakıldığında Türk kadınının siyasette istenen düzeyin çok gerisinde olduğunu belirterek sözlerine başlayan Çerçioğlu, “Hatta Türkiye siyasetinde kadının yeri yok. Türkiye"de dünyada kadın olarak doğmak yarışa bir sıfır geriden başlamak demektir. Ben kendimden biliyorum hiç kimse bana aksini iddia edemez. Ama önemli olan bu gerçeği bilmektir. Bu doğruyu, gerçeği tespit etmek buna göre strateji uygulamak ve organize olmaktır. İşte bundan dolayı ben her zaman erkek rakiplerimden 2 kat daha fazla çalışmak zorunda kaldım. Bugüne kadar da siyasi hayatımda hep rakiplerim erkek oldu. Sayıları da oldukça fazlaydı. Hiç kadın siyasi rakibim olmadı. Bildiğiniz gibi Türk toplum yapısında kadınlara inanılmaz kısıtlamalar ama erkeklere de bir o kadar hoşgörü hakimdir” şeklinde konuştu.

  VERİLERLE SİYASETTE KADININ YERİ
  1930 yılında yerel yönetimlerde 5 Aralık 1934 tarihinde ise parlemanto da Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin bir devrin başlangıcı olduğuna dikkat çeken Çerçioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “1935 yılında kadınların ilk defa seçme ve seçilme hakkına sahip oldukları 5.dönem parlemantosuna 18 kadın millet vekili girmiştir. 72 yıl sonra 2007 genel seçimlerinde 49 tane kadın vekil parlamentoya girdi. Ben eksildim 48 kaldılar. TBMM kuruldu. 1920 yılından bu güne kadar Isparta"da kaç milletvekili çıkarmış diye merak ettim baktım, 101 tane Isparta milletvekili çıkarmış. Ama maalesef bunu içinde hiçbir kadın vekil yok. Yine bildiğim kadarıyla Isparta tarihinde hiçbir kadın belediye başkanında yok. İşte bu küçük örnekten kadının siyasette yerinin olmadığının da göstergesi olarak düşünüyorum”

  İZAH ETMEK MÜMKÜN DEĞİL
  Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar TBMM"de 9184 milletvekilinin sadece 236'sının kadın olduğunu belirten Çerçioğlu, “Yerel yönetimlere baktığımızda 3225 il belediye başkanı seçilmiş sadece bunun 18'i kadın. İzah edilebilecek bir durum değil. Nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımızın siyasetteki temsil oranlarının bu derecede düşük düzeyde olması 75 yıl önce edindiğimiz seçme ve seçilme hakkıyla hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır” görüşüne yer verdi.

  HALA OKUL YÜZÜ GÖRMEMİŞ KADIN VAR
  Kadınların okuma yazma oranında 1930'lara göre bugününü Türkiye'sinde daha iyi konumda olduklarını ifade eden Başkan Çerçioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak yine de günümüzde olması gereken nokta elbette bu değil. Bir acı gerçeği daha anımsatmak istiyorum. Hala eğitimsiz, okul yüzü görmemiş, 7-8 çocuk doğuran, hala şiddet gören, halen erkek akrabaları tarafından tecavüze uğrayan ve hamile kaldığında intihara teşebbüs eden, halen töre cinayetine giden kadınlarımız var. Bu ülkede kocasından izin alamadığı için doktora gidemeyen, aynı emek karşılığında erkekten daha az ücret alan aynı işi yaptığı halde taşlanan kadın gazetecilerimiz var. Türkiye'de kadınların yüzde 40'ı fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalmakta. Tüm bunları çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ne yakıştırabiliyor muyuz? Oysa ki kadın toplumun yarısı. Kadına hükmeden, topluma da hükmediyor. Birilerinin kadınları hükmederek, topluma yönetmelerine izin vermemeliyiz. Bütün bu sorunları ancak kadın ve erkek el ele, sevgiyle aşmak mümkündür. Toplumda kadın ve erkek eşitmiş gibi gösterilmekte, madem kadın ve erkek eşit, neden 8 Mart gibi özel günler var. Ya da neden kız çocukların okula gönderilmesi için kampanyalar düzenleniyor. Neden kadına siyasette kota verilir. Bu sorunun sorulması anlamsız. Çünkü kadınlar toplumsal ilerleme yoluna erkeklerle eşit şekilde başlamıyor”
  Konuşma sonrası SDÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Çerçioğlu'na plaket verdi. -iha

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim