Cep telefonu kullanmak artık insanların içine işlemiş durumda. Milyarlarca insan iş, aşk ve kariyer işlerini artık cep telefonuyla hallediyor. Günlük olarak çok kullanılan telefonu gece şarj etmek tercih edilmeye başlandı. Ertesi güne tam olarak dolmuş olan cep telefonları neden geceleri şarj edilmez?

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada 16-24 yaş arasındaki kişilerin yüzde 98'i, yetişkinlerin ise yüzde 80'inin üstünde akıllı telefonu var.

Ancak ekran başında kalma süresi yaşlar arasında farklılık gösteriyor. 16-64 yaş aralığında kişilerin günde 6,5 saat boyunca telefonlarına baktığı belirlendi.

Yapay Zeka Yabancı Dil Öğretmenlerinin Yerini Alacak Mı ? Preply Araştırması Yapay Zeka Yabancı Dil Öğretmenlerinin Yerini Alacak Mı ? Preply Araştırması

Telefon firmaları, akşamları şarja takıp uyuyan kimseleri uyarmaya başladı.

Kullanıcılara uyarıda bulunan firmalar, "şarj kablosu fişe takılıyken kabloyla temas etmek cilde zarar verebilir" dedi.

Bunun nedeni de uyurken şarjda olan telefonu yanınızda bulundurmanın fiziksel olarak yaralanmaya sebep olabileceği.

Şarj kablosunun üzerinde uyumak da cilt yaralanmalarına neden olabilir.

Şarj olurken telefonun iyi havalandırılan bir ortamda olması gerekiyor. Vücudunuzda ısı algılama yeteneğini etkileyen fiziksel bir durum varsa da özellikle dikkatli olmanız gerekiyor. Bu uyarıların herkes tarafından bilinmesine rağmen birçok kişi hala telefonları şarjdayken uyumayı tercih ediyor.

TELEFON NEDEN GECE BOYUNCA ŞARJ EDİLMEZ? İlk olarak uyurken koku alamazsınız. Bu da herhangi bir yanma durumunda ateş sizi uyandırmaz. İkincisi yangın çıktığında alacağınız üç nefes bilincinizi kaybetmeye gider. Pek çok insanın arızalı telefon şarj cihazları var, hatta orijinal şarj cihazlarının bile yangın çıkardığı biliniyor."