• BIST 106.991
 • Altın 151,653
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Cem Cemil Öztürk konuştu

  14.07.2008 10:18
  Yerel gazeteyle röportaj yapan Cem Cemil Öztürk, 'Belediye başkanı olsaydı neler yapardınız?" sorusuna yanıt verdi.
  Cem Cemil Öztürk konuştu
  Cem Cemil Öztürk konuştu Cem Cemil Öztürk konuştu Cem Cemil Öztürk konuştu

  CHP"de ismi belediye başkan adaylığında geçen işadamı Cem Cemil Öztürk, geçtiğimiz günlerde Aydın"daki bir yerel gazeteye röportaj verdi.
  İlginç noktalara değinen Cem Cemil Öztürk"ün gazete muhabirine yaptığı açıklamalar:

  Yerel seçimler yaklaşıyor. Belediye Başkanı İlhami Ortekin"in 4,5 yıllık çalışmasını nasıl bulıyorsunuz?
  Belediye Başkanımız Sayın Ortekin, Belediye yönetimlerinde 4,5 yıl değil 14,5 yıl bulunmuştur.Bunun 1,5 yılı"ı geçen dönem, 4,5 yıl"ı bu dönem olmak üzere 6 yıl Belediye Başkanlığı, 3,5 yılı Belediye Meclis Üyeliği (geçen dönem), 5 yılı da Belediye Vakıf İşletmeleri yöneticiliği olarak yürütülmüştür.Yani Sn.Ortekin Belediye yönetimlerinde bulunma süresi, 14,5 yıldır. Bu çok uzun ve yeterli bir süredir.
  Sn Ortekin"in Belediye"deki bu uzun çalışma döneminde pek çok olumlu ve olumsuz icraatları olmuştur.En önemli eksikliği, Demokratik Kitle Örgütlerini, oda"ları ve sivil inisiyatiflerin etkinliğini zayıflatmaktır. Bu kapsamda, şehrin demokratik işleyişinin etkin ve saygın platformu olan Kent Konseyi"ni ortadan kaldırıp işlevsiz duruma getirmesidir. Belediye"de 2.temel eksiklik, etkin/etkili ekip çalışmasının olmayışıdır. Kent Konseyi bu eksikliği önemli ölçüde gidermekteydi.Uygulamalara yönelik eleştirilerimi saklı tutmak kaydı ile, bir yurttaş olarak, Aydın"lı olarak tüm dönemsel icraatlarına “orta/normal derece” diye tanımlayabilirim.Yeni Dörtyol/Muğla kavşağına yapmayı tasarladığı üst geçitleri de uygulama istediğinden vazgeçmesini ısrarla rica ediyorum.Özet ve sonuç olarak Aydın Belediye çalışmaları daha yüksek ölçekli ve Aydın"ı, Ülkemizin Cazibe Merkezi yapacak içerikte sürdürülmeliydi.Umarım yeni dönemde bu kapsamda sürdürülebilir ve de sürdürülecektir.

  CHP"li olarak yerel seçimlerde partiniz Aydın"dan nasıl bir aday profili çıkarmalı?
  Aday profilinde olması gereken kıstaslar bence şunlardır.
  · CHP"nin halen çalışanı, emektarı, üyesi olmalıdır.
  Güçlü olan her kim ise, hangi parti ise, ona meyil etmemiş olmalıdır.İdeallerini asla kişisel beklentiler ile ertelememiş, ortadan kaldırmamış, bükülmemiş, siyasi kimlik karmaşası yaratmamış olmalıdır.
  · Seçimi kazandığında da, CHP"de kalacağından emin olunmalıdır.Parti değiştirmeler, ve üstelikle belli bir seçmen kitlesinin duyguları ve iradesi ile, umutları ve hayalleri ile seçilmişseniz ASLA parti, değiştiremezsiniz.Değiştirmemelisiniz.Seçilmiş olduğunuz Parti"den istifa edebilirsiniz.Ama o vakit, Belediye Başkanlığı"ndan da istifa etmelisiniz.
  · Demokratik kitle örgütleri ile, içten, samimi ve geleneksel bağlarınız olmalıdır.Çünkü, kenti onlarla birlikte yöneteceksiniz.Başka bir ifade ile, Demokrat olmalısınız, önemsemelisiniz.Bu formata uygun olduğunuz kabul edilebilir olmalıdır.
  · Partinin klasik ve geleneksel seçmeni dışında, Tüm Aydın"lıların desteğini alabilecek vizyon ve misyon sahibi olmalıdır.CHP adayını açıkladığında tüm Aydın"lılar “EVET BUDUR!...” diyebilmelidir.Her kesimden partiye oy kazandırabilecek olmalıdır.Ve partiye seçim kazandırabilecek güçte ve etkinlikte olmalıdır.
  · Üretken, Proje yaratıcısı, Ulusal ve Uluslar arası yatırımcılara, tüm hizmet ve finansal kaynaklara, fonlara çabuk ulaşabilir özellikleri ve ilişkileri olmalıdır.
  · Büyük düşünen, Aydın"ı Türkiye"mizin gözdesi, Dünya"nın ilgi alanı haline getirecek iddialar taşıyabiliyor olması gerekir.
  · Parti Üyelerinin ve teşkilatlarının varsa içsel sorunları, bunların dışında ve üzerinde, partinin birliğini ve birlikteliğini temsil edebiliyor, bunu sağlayabilir olmalıdır. 

  CHP"de Ercan Çerçioğlu ve Barkan Kalınomuz"un isimleri konuşuluyor.İsimler hakkındaki yorumunuz nedir?
  Her iki isimde, Dostlarımdır.Her ikisi de benim için değerlidir.Bu değerli dostlarım hakkında yorum yapmam.Tek söyleyeceğim, “Bu Kişileri, Aydın"ı ve tüm insanları seviyorum”. 

  CHP Başkan adayını hangi yöntemle belirlemelidir?
  CHP , aday belirlemenin yöntemine boğulup, ana amacı gözden kaçırmamalıdır.Burada ana amaç seçimi kazanmak ve kazanılan seçim ile iyi, doğru, demokrat, halkçı bir Belediye dönemi uygulayabilmektir.
  Ülkemizde, Demokrasi eşittir sandık olarak algılanmaktadır. Hükümetimizin söylemi ve eylemi de budur. Oysa Demokrasi sivilleşmek, şeffaflaşmak, birlikte olmak"tır. Asıl olan Tüm Aydın"lılardır.Bu nedenle, nitelikli, objektif, bilimsel kriterlere dayalı ve Tüm Aydın"lılar nezdinde yapılacak bir araştırma ve anket daha sağlıklı sonuçlar verebilir.
  Bu konuda Bilimsel olan ve ana amaca en uygun olan budur sanıyorum. Zira bilimsel olan, doğru ve geçerli olandır.
  Her hangi bir aday adayı, parti içi bir seçimde %75 oranında oy dahi olsa, Aydın Halkı nezdinde ilk kullanılacak sözcük, partisinin %25"i dahi kendisini desteklemiyor hükmü olacaktır. Sonuç olarak, partimiz en doğru, en uygun ve geçerli olan değerlendirmeleri yaparak bir sonuca ulaşacaktır. Ve bu sonuç parti kararı hükmü kazanacaktır. Bu hükümde, tüm partilileri bağlayan parti kararı olacaktır. 

  Siz de CHP"den başkan adayı olmayı düşünüyor musunuz?
  Kişilerin, kişisel duygular ve öngörüler ile, daha henüz seçimlere de uzun sayılabilecek bir süre ver iken, kendiliğinden aday olarak ortaya çıkmalarını ilkesel olarak uygun ve doğru bulmuyorum.Bu tutum, partide taraflar oluşmasına ve gruplaşmalara yol açıyor. Asıl olan Demokrasi, Demokrasi Mücadelesinin bizzat kendisinin, ihtiyaç duyduğu zamanda, ihtiyaç duyduğu konularda, ihtiyaç duyduğu kimselerden yararlanmasıdır. Öncelik, herhangi birinin aday/aday adayı olması değil, partinin sürecin dönemsel sıcak anlarında hangi stratejik uygulamaları, kimlerle hayata geçireceğidir.
  Tek tek kişiler, hiç kimse vazgeçilmez değildir. Vazgeçilmez olan tek kavram, demokratik hedefler, ve hedeflerin ana karargahı olan partidir. Partimizdir. Asıl olan, örgüt ve örgütlülüktür.Ben bu kapsamda, parti üyesi olarak tam sadakat ile partiye ve demokrasimize hizmet ediyorum. Daha iyi yaşam ve daha güzel bir dünya hedefinin, ana ekseni olan parti, bana ne görev verirse ben, o"nu yaparım. Asıl olan ULUSAL KURTULUŞ"tur. Aydın Belediye seçimleri ise, bu ulusal Kurtuluş idealinde kazanılması gereken, Afyon bölgesindeki Mangal Tepe"sidir.Bu Tepenin alınmasını sağlamak amacı ile parti beni, ister Teğmen, ister Onbaşı, ister Memet olarak ya da karargahta postacı, telgrafçı, isterse aşçı olarak kullanabilir.Kullanabilmektedir.Ben kendimi, ülkemize, Demokrasimize, insanlarımıza ve partimize ARMAĞAN ediyorum.Sorunun doğrudan yanıtında söyleyeceğim şudur; Ben doğrudan Aday ya da aday adayı değilim.Partimiz ihtiyaç duyarsa her göreve de hazırım. 

  Belediye Başkan adayı olsanız Aydın"da ne gibi projeler gerçekleştirirdiniz?
  Günümüzün bilişim, elektronik çağında, Bilgisayar Teknolojisin"den yararlanarak değil 1 kamyon dolusu proje, 1 tren katarı dolusu projeyi 30 günde üretmek mümkündür.
  Ben adayım demeyi nasıl ki doğru bulmuyorsam, Benim projelerim lafını da uygun bulmuyorum. Projelerin BİZİM PROJELERİMİZ olması, böyle bir nitelik ve boyut kazanması gerekir. Demokrasi"den yana olmakta bunu gerektirir.proje sunmanın en etkin, en sağlıklı, en gerekli, en doğru organizasyonu, içinde tüm Aydın"ı önemli ölçüde temsil eden, her kesimin, mahallenin ihtiyaçlarını da temsil eden, kanaat önderleri, üniversiteden akademisyenler, halen Belediye"de çalışan bazı teknikerler, tüm odalar, derneklerin temsilcileri, kanaat önderleri ve partililerimizden oluşan KENT KONSEYİ ilk arenasını oluşturmaktadır. Bunun adına, Arama Konferansı, Beyin Fırtınası, ya da sesli düşünme platformu diyebilirsiniz. Ortak payda, Aydın ise, Aydınlıların oluşturduğu bu ortamda, haftalarca konuşmak, tartışmak ve planlanmış, finansal kaynakları öngörülmüş projeler üretmek ve ortaya çıkarmak esas alınmalıdır. Elbette ki benimde kafamda, hayalimde, çoğu tanımlanıp fizibilitesi hazırlanmış pek çok proje ve dosya var. Ama işleyişin, tamamladığım şekilde olması, hem gerçekçi hem de gerçek Demokratik katılım ürünü olacaktır.

  Diğer Haberler
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Apple iPhone X ve iPhone 8'i tanıttı13 Eylül 2017 Çarşamba 03:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim