Kahramanmaraş da gerçekleşen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki iki deprem 11 ili etkilerken Türkiye’nin çeşitli bölgeleri sallanmaya devam ediyor.

6 Şubat’ta tüm Türkiye kabus dolu bir sabaha uyanırken Kahramanmaraş da meydana gelen depremlerin yaraları henüz sarılmaya çalışılıyor. 9 saat arayla yaşanan depremlerin ardından bölgede artçı sarsıntılar devam ederken korku hala devam ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı Profesörü Dr. Celâl Şengör, Kafa TV’de katıldığı programda Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı.

Programda özellikle depremlerle alakalı olarak halk arasında yaygın olan söylemler konuşuldu.

Depremlerle alakalı olarak halk arasında yangın olan şehir efsanelerini bir bir cevaplandıran Prof. Dr. Celâl Şengör’ün açıklamaları bir kez daha gündem yarattı.

TEK TEK ANLATTI

Depremlerin öncesinde havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve deprem gününde havanın renginin değişmesi gibi söylemleri kesin bir dille reddeden Prof. Dr. Şengör, “Depremden hemen önce denizin üzerinde ışık görünmesi olayı olabilir. Bu durum yeraltı sularından kaynaklanıyormuş. Çok garip elektromanyetik olaylar olabiliyor. Bu gözlemlenmiş bir şey.”

Cumhurbaşkanlığı seçimi geçici aday listesi Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı seçimi geçici aday listesi Resmi Gazete’de

Hayvanların depremleri önceden hissettiğine dair söylemlerin doğruluğunun ispatlanmadığını belirten Prof. Dr. Şengör, "Valla hayvanlar o bizim öncü dediğimiz küçük sarsıntıları dört ayakla yere bastıkları için bizden daha iyi hissediyorlar.

Dolayısıyla hayvanların depremlerden önce ajite oldukları doğrudur. Ama bu katifiye edilemedi. Çinliler bunun üzerine çok uğraştı. Hatta bir şehri boşalttılar.

Hatta epey hayat kurtardıkları da söylenir. Bu katifiye edilemediği için bilmiyoruz.”