• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  ÇEKÜL'den tanıtım

  20.03.2009 11:50
  Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kuşadası Kültür Elçileri’ne, Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından Ege Bölgesi’ndeki sulak ve arkeolojik alanların tanıtımı yapıldı.
  ÇEKÜLden tanıtım
  ÇEKÜL'den tanıtım ÇEKÜL'den tanıtım ÇEKÜL'den tanıtım

  EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü başkanlığındaki heyet, ÇEKÜL Kültür elçilerine ilk önce Ege"nin en önemli sulak alanlarının başında gelen Azap Gölü ve Bafa Gölü"nün tanıtımları yapıldı ve bu göllerin önemi anlatıldı. Kültür elçilerine tüm sulak alanları ve arkeoloji bölgeleri gezdiren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, bölgedeki 12 antik İon kentinden biri olan Milet hakkında bilgiler verirken, Güllübahçe Beldesi"nde, eski Rum evlerinin olduğu Gelebeç"te incelemeler yapıldı. Gelebeç"teki Aziz Nicolaos Kilise"si ziyaret eden kültür elçileri leylekleriyle ünlü Avşar Köyü"nü de gezdi.
  Kuşadası Çekül Temsilcisi Ayşe Günbey Şerifoğlu, geçen yıl Kültür Elçilerine Kuşadası"nın Tarihi ve Doğal değerleri konusunda eğitim verdiklerini, bu yıl ise bölgedeki Doğal ve Kültürel değerlerin tanıtılması konularında çalışmalar yaptıklarını belirtti. Şerifoğlu, “ Çekül Vakfı ve Kuşadası Belediyesi"nin ortaklaşa yürüttüğü "Kentler Çocuklarındır" projesi çerçevesinde geçen yıl eğitim alarak kültür elçisi olan çocuklarımıza, bölgemizdeki sulak alanlarımız tanıtıldı. Yaz aylarında pamuk toplanan tarla, kış aylarında balık avlanan bir göl haline dönüşen Avşar Köyü"nün yanı başındaki Avşar Gölü"nde incelemeler yapıldı” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim