• BIST 106.926
 • Altın 151,366
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3291

  Caz rüzgarı İzmir'de esecek

  10.03.2011 22:10
  İzmir, kültür sanat etkinlikleri bakımından yoğun bir hafta yaşayacak.
  Caz rüzgarı İzmirde esecek
  Caz rüzgarı İzmir'de esecek Caz rüzgarı İzmir'de esecek Caz rüzgarı İzmir'de esecek

  İzmirli sanatseverler, sergiler, konserler, tiyatro oyunlarının oluşturduğu yoğun gündeme ek olarak, bu hafta 18. Uluslararası İzmir Avrupa Caz Festivali ve yarın başlayacak 5. İzmir Uluslararası Kukla Festivali kapsamındaki etkinlikler dolayısıyla seçim yapmakta zorlanacaklar.

  Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) 2 Mart Çarşamba akşamı başlayan 18. İzmir Avrupa Caz Festivali, bu hafta da birbirinden ünlü konukları ağırlamayı sürdürecek.

  Caz müziği tutkunları, AASSM Küçük Salon'da yarın akşam Nabatov-Wogram Duo'nun konserini izleyebilecekler. Piyanoda Simon Nabatov ve trombonda Nils Wogram'dan oluşan ikiliye, İzmir konserinde basklarinetiyle Oğuz Büyükberber eşlik edecek.

  AASSM Konser Salonu, 12 Mart Cumartesi akşamı sesiyle ve yorumuyla Avrupa ve ABD'de çok sayıda ödüle layık görülen, 50'den fazla albümüyle ses getiren bir yıldızı, Polonyalı yorumcu Ursula Dudziak'a, 14 Mart Pazartesi akşamı piyanist-besteci Michiel Braam tarafından yönetilen, 13 kişilik doğaçlama müzik yapan, Hollandalı topluluk Bik Bent Braam'a ev sahipliği yapacak.

  Avrupa cazının en önemli festivalleri arasında kabul edilen Uluslararası İzmir Caz Festivali, 16 Mart Çarşamba akşamı, AASSM'de Erkan Oğur Anatolian Blues kapanış konseriyle sona erecek.

  -KUKLA FESTİVALİ KENTE RENK KATACAK-

  İzmir'in ve Avrupa'nın en tanınan etkinlikleri arasına girmeyi başaran İzmir Uluslararası Kukla Günleri'nin beşincisi, yarın başlayacak ve 21 Mart'a kadar sürecek.

  Avrupa'nın en büyük ikinci kukla festivali olarak kabul edilen İzmir Kukla Günleri, 10 gün boyunca 16 ülkeden 31 kukla tiyatrosunun, 30 ayrı mekanda yapacağı 120 gösteriyle hem yetişkinlere, hem de çocuklara renkli bir dünyanın kapılarını aralamayı vadediyor.

  Açık hava gösterileri, kafelerde yetişkinler için yapılan gösteriler, dar gelirlilerin yaşadığı semt salonlarından, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki büyük gösterilere, kentin tümünü adeta bir sahne olarak kullanmayı amaçlayan Festival, Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Japonya, Belçika, Bulgaristan, İngiltere, Tayvan, Rusya, Yunanistan, Fransa ve Ermenistan'dan gelen konukları ağırlayacak.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül ve Ege Üniversiteleri, Devlet Tiyatroları, Alman ve Fransız Kültür Merkezleri, İspanya'nın Ankara Büyükelçiliği, İtalya'nın İzmir Konsolosluğu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kurumun destek verdiği festival, yarın akşam Atatürk Kültür Merkezi'nde Japonya ve Rusya'dan gelen iki tiyatro grubunun gösterileriyle başlayacak.

  Festival kapsamında bu yıl 3 sergi açılacak, 2 sempozyum ve biri yeni başlayanlara, biri de profesyonellere yönelik iki atölye çalışması gerçekleştirilecek.

  -''KÖSEM SULTAN'' BALESİNİN PRÖMİYERİ YAPILACAK-

  İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), hazırlıkları uzun süredir devam eden, sezonun en iddialı projesi ''Kösem Sultan'' balesini, 12 Mart Cumartesi akşamı, İzmirli sanatseverlerle buluşturacak.

  Küçük, masum bir kızken bir gece mucizevi bir şekilde Osmanlı sarayına girip yıllar içinde güç kazanarak korkunç bir fırtına gibi esen, padişahları, sadrazamları, yabancı elçileri, din adamlarını, tüm saray halkını hükmü altına alan, bu nedenle de ''Kösem'' (önde giden) adını alan Mahpeyker Sultan'ın, 50 yıllık saltanatı ve trajik sonunun anlatıldığı iki perdelik baleyi, Tevfik Akbaşlı besteledi, Uğur Seyrek ise koreografiyi hazırlayarak eseri sahneye koydu.

  Çağda Çitkaya'nın dekorları, Gülay Korkut'un kostümleri hazırladığı ''Kösem Sultan'' balesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı'ndaki prömiyerin ardından, 15 Mart Salı günü de yine aynı mekanda perdelerini açacak.

  İZDOB bu hafta ayrıca Elhamra Sahnesi'nde 14 Mart Pazartesi ve 16 Mart Çarşamba günleri Selman Ada'nın bestelediği ''Keloğlan'ın Sırrı'' adlı müzikli oyunu sahneleyecek, İZDOB solistleri ise Elhamra Sahnesi'nde 14 Mart Pazartesi akşamı ''Concerto Barocco'' adı altında barok müzikten örneklerin seslendirileceği konser verecekler.

  -İZDSO VE İZMİR SANAT-

  İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın (İZDSO) yarın akşam AASSM'de vereceği ''Dünya Kadınlar Günü Özel Konseri''nin solistliğini kemanıyla Bahar Biricik üstlenirken, orkestrayı Yunanlı şef Lisa Xanthopoulou yönetecek.

  Ali Hoca yönetimindeki İzmir Sanat Çok Sesli Korosu'nun da eşlik edeceği konserde İZDSO, Ebru Güner Canbey'den Uvertür, Cemal Reşit Rey'den Keman Konçertosu, Yannis Konstantinidis'nin Dodecanese Suite No.1 ve Mikis Theodorakis'in Zorba Süitini seslendirecek.

  İzmir Sanat ise bu hafta iki konsere ev sahipliği yapacak.

  İzmir Sanat Büyük Salon'da 14 Mart Pazartesi akşamı ''Viyana Akşamı Konseri'' sanatseverlerle buluşuyor. Colar Quartet, 1. kemanda Serkan Gürkan, çelloda Yishu Jiang, viyolada Joachim Brandl ve 2. kemanda Gabriele Poitinger'den oluşuyor.

  Büyük Salon, 16 Mart Çarşamba akşamı da caz konserine ev sahipliği yapacak. Cazseverler, konserde flütte Jülide Gündüz, kontrbasta Osman Yaldız, gitar ve saksafonda Erdoğan Turanlı, piyanoda Gülnare Özdemir ve davulda Orçun Aktaşlı'yı dinleyebilecekler.

  -İZDT-

  İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT), bu hafta 4 salonda 7 farklı oyunla yetişkin ve küçük tiyatro tutkunları için perdelerini açacak.

  İZDT'nin Konak Sahnesi'nde 15 Mart Salı gününe kadar Haluk Işık'ın yazıp Doğan Yağcı'nın yönettiği ''Yollarda'' adlı oyun izlenirken, salı gününden itibaren Murathan Mungan'ın metnini derlediği, Tayfun Eraslan'ın yönetip oynadığı tek kişilik oyun ''Bir Garip Orhan Veli'' izleyiciyle buluşacak.

  Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde hafta boyunca ''Jean D'Arc'ın Öteki Ölümü'' adlı oyun perdelerini açacak. Oyun yazarı Tsanev, Jeanne d'Arc'ın efsanesinden yola çıkıyor ve Jeanne d'Arc'ın son gecesini yeniden kurgulayarak, din, vatanseverlik, insanlık onuru, adalet gibi kavramları bugünün bakış açısıyla bir kez daha sorguluyor.

  Karşıyaka Oda Tiyatrosu ise ''Yoksun'' ile izleyici karşısına çıkacak. 16 yaş sınırı bulunan oyunun giysi tasarımını Hakan Dündar, ışık tasarımı Kemal Gürgün yaptı. Hakan Özgömeç, Süreyya Kilimci İdiz, Şenay Ünsal Dikman ve Filiz Övün'ün rol aldığı eser, Sudan'da yaşanan büyük açlık felaketinin simgesi haline gelen ''Sudanlı kız ve akbaba'' fotoğrafını çeken Güney Afrikalı Kevin Carter'in yaşamından kesitler kurgulanıyor.

  Konak Melek Ökte Sahnesi, 4 oyunu dönüşümlü olarak sahneye koyacak. Sahnede ''Sakarca'' ve ''Deniz Kızı'' isimli çocuk oyunlarıyla Aldo Nicolai'nin yazdığı, Muhittin Yılmaz'ın çevirip, Bülent Arın'ın yönettiği ''Kadın ile Memur'' adlı oyun izleyiciyle buluşuyor. Oyun, monoton bir yaşama sahip bir memurun, sabah iş yerinde karşılaştığı kadınla devletin işleyişi, bürokrasi, politika, yaşam biçimleri hakkında konuşmaya başlaması ve ardından sistemi ve kendini sorgulamasını anlatıyor.

  -SERGİLER, ETKİNLİKLER-

  AKM Ege Sanat Salonu'nda Bilge Göksel'in ''Doğadan ve İmgeden'' resim sergisi, bir ay boyunca gezilebilecek.

  Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi'nde çocuklara yönelik etkinlikler, bu hafta da sürüyor. Müzede 12 Mart Cumartesi günü saat 12.00 ve 15.00'te Hayali Deniz Özgökbel, Karagöz-Hacivat gösterisi sunacak.

  Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Sanat Merkezi Sanat Galerisi'nde Şükrü Karaca'nın ''Çanakkale'den Cumhuriyete Harp Hatıraları ve Fotoğrafları'' sergisi bu hafta da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

  Prof. Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür Sanat Merkezi, Hülya Anbarlı'nın ''Temsili Hayatlar'' adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

  AKM Sanat Galerisi'nde Devrim Erbil'in resim sergisi de haftanın sergileri arasında yer alıyor.

  Sanatseverler, 15 Mart Salı gününden itibaren AKM'de Hüseyin Parıltan'ın ''Duygu-Düşünce-Yansımalar'' adlı resim sergisini de gezebilecekler.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iDANSla çağdaş dans vakti02 Ekim 2012 Salı 22:10
 • İstanbulda en kısa festival02 Ekim 2012 Salı 22:09
 • Turuncu Filmler Antalyada02 Ekim 2012 Salı 22:08
 • Beat’lerin Kralı Babylonda02 Ekim 2012 Salı 22:06
 • Türkiyeye utanç verici ceza02 Ekim 2012 Salı 22:05
 • Fazıl Sayın Evreni ilk kez Salzburgda02 Ekim 2012 Salı 15:02
 • Bilgin Adalı hayata veda etti01 Ekim 2012 Pazartesi 23:20
 • Uluslararası caz günü İstanbul’da gerçekleşecek30 Eylül 2012 Pazar 15:04
 • Askerler öldürdüklerini göremezlermiş30 Eylül 2012 Pazar 07:00
 • İşte Neşet Ertaşın son şiiri29 Eylül 2012 Cumartesi 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim