Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle internetten satın alınan elektronik ürünlerde koşulsuz iade dönemi sona erdi. Cayma hakkı sadece ayıplı mallarda ve satıcının tüketiciyi tam olarak bilgilendirmediği durumlarda kullanılabilecek.

Almanları dolandıran çetenin 12 üyesi tutuklandı Almanları dolandıran çetenin 12 üyesi tutuklandı
Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik resmi gazetede yayınlanırken, yönetmelik e-ticarete ilişkin yeni düzenlemeler getiriyor. Yönetmelik uyarınca 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle, artık tüketiciler elektronik ürünler kendilerine teslim edildikten sonra cayma hakkını kullanamayacaklar.  

Kargo bedeli tüketiciye

1 Ekim tarihinden itibaren internet alışverişlerinde alınan cep telefonu, tablet, akıllı saat ve bilgisayar gibi teknolojik ürünlerde 'koşulsuz iade’ yapılamayacak. Artık bu ürün grubunda iade işlemi ancak kusurluysa yapılabilecek. Koşulsuz iade hakkı bulunan ürünlerde de, satıcı aksini belirtmezse iade kargosunun bedelini tüketici karşılayacak.   

Düzenlemenin e-ticarette ciddi sorunlara yol açabileceğini belirten Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu,  “İnterNetten elektronik ürün satın aldım ama paketi açtım baktım baktım istediğim gibi değil. O zaman ne olacak? Bunun gibi soru işaretleri var. Hukukçularımızla inceleyeceğiz, gerekirse bunun düzeltilemesi için dava da açabiliriz” değerlendirmesini yaptı.

İade kargo bedeli tüketiciye

Ağaoğlu, “İnternetten alışveriş yaparken artık teslimden itibaren cayma hakkı kalktı, tüketiciler bunu akılda tutsunlar.  1 Ekim’den itibaren tüketici, elektronik ürünlerde internetten yapılan alışverişlerde cayma hakkını kullanamayacak. Ancak ayıplı ürünler bu kategoride değil, bunun altını çizmek isterim. Yine 1 ekimden itibaren iade hakkını kullananlar, eğer satıcı iade durumunda kargo bedelini alıcı öder şartını yazmışsa kargo bedeliyle karşılaşacak” dedi.