MUĞLA'nın Ortaca ilçesi Dalyan beldesindeki İztuzu Plajı'nda üreme sahaları bulunan deniz kaplumbağalarının korunması için verdiği mücadele nedeniyle 'Caretta carettaların annesi' olarak tanınan ve geçen 23 Nisan'da 100 yaşında ölen İngiliz çevreci June Haimoff anısına yapılan 'Kaptan June Anıtı' açıldı.

Teknesiyle 1975 yılının Temmuz ayında geldiği Dalyan'a hayran kalan ve 1984'te yerleşip, burada bir barakada yaşamaya başlayan June Haimoff, beldenin tanıtımı ve caretta carettaların korunmasına yönelik çalışma başlattı. Kumsalda yapımına başlanan otel inşaatının durdurulması için verdiği mücadele Haimoff'un Türkiye ve dünyada tanınmasına ve caretta carettaların nesillerinin devamını sağladı. Ankara'da dönemin Başbakanı Turgut Özal ile görüşen Haimoff, Özel Çevre Koruma Kurumu'nun kurulmasında önemli rol oynadı.

Bu mücadelenin öyküsünü 2002 yılında İngiltere'de yayımlanan 'Captain June and the Dalyan Turtles' kitabında anlattı. June Haimoff ayrıca 2003'te geliri caretta carettaların korunması amacıyla kullanılmak üzere tek şarkılık CD yaptı. Haimoff, 2009'da Türk vatandaşı olup, 'Haziran' ismini aldı.

'O GECE HER ŞEY DEĞİŞTİ'