• BIST 107.580
 • Altın 153,004
 • Dolar 3,7219
 • Euro 4,3756

  Çare amaçlı toplantılar

  15.08.2009 07:45
  Ege Bölgesi'nin en önemli sulak alanlarının başında gelen ve tarihi yapısıyla da önemli bir misyonu olan Bafa Gölü'nün sorunlarına çare bulmak amacıyla düzenlenen yuvarlak masa toplantıları başladı.
  Çare amaçlı toplantılar
  Çare amaçlı toplantılar Çare amaçlı toplantılar Çare amaçlı toplantılar

  WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), "Bafa'ya Su, Ege'ye Bereket" projesi kapsamında Kuşadası Atınç Otel'de düzenlediği toplantıyla Bafa Gölü'nün ve Söke Ovası'nın sorunlarını, çözüm arayan tüm ilgili taraflarla birlikte tartıştı. WWF-Türkiye'nin yanı sıra Aydın İl Tarım Müdürlüğü, Aydın İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Aydın Ziraat Odası, Söke Ziraat Odası, Aydın, Kuşadası ve Milas Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlükleri, Söke İlçe Tarım Müdürlüğü, Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ve turizmcilerin katıldığı toplantıda tarım, turizm ve balıkçılık olmak üzere üç ana konuya odaklanıldı. Bafa Gölü'nün durumu, Menderes Nehri ve göle taşıdığı ağır kirlilik, Söke Ovası'nda tarımsal sulamada kullanılan suyun durumu, damla sulamaya geçiş için atılması gereken adımlar konuşuldu. Toplantıda Söke Ovası'nda, pamukta sulamanın yüzde 1'inin kuyu suyu ile, yüzde 99'unun Menderes'in suyuyla yapıldığı belirtildi. WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, "WWF-Türkiye olarak, Söke Ovası'nda örnek uygulamalarımızla kuyu suyu ile pamukta damla sulama yapılabildiğini çiftçilerimizle birlikte ortaya koyduk. Şimdi sıra tüm taraflarla el ele vererek daha yaygın damla sulama örnekleri uygulamakta. Bunun için Menderes Nehri'ndeki Afyon, Uşak ve Denizli kaynaklı ağır kirlilik sorunun mutlaka çözülmesi gerekir" dedi.
  Toplantıda, endüstriyel ve evsel kirlilik nedeniyle Menderes Nehri'nin ağır kirlilik sorunu yaşadığına ve Menderes'in kirliliği nedeniyle Bafa Gölü'ne giren suyun da kirli olduğuna değinildi. Toplantıda ayrıca Bafa Gölü'nde kirlilik nedeniyle yosunlanmanın arttığı, bu nedenle suyun oksijeninin kesildiği, göl yaşamı ölüp balıkçılık biterken, oluşan ağır koku nedeniyle de turizmin sekteye uğradığı belirtildi.
  Bafa Gölü ve Söke Ovası'nın sorunlarına çare arayan ve tarım sektörünün bugünü ve geleceğinin tartışıldığı yuvarlak masa toplantılarına devam edilecek ve sorunlara birlikte çözüm bularak uygulamaya geçilecek.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim