Milyonlarca memur emeklisi ve memurun 2024-2025 yıllarında alacağı zam ve yan hakların belirleneceği Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 1 Ağustos itibarıyla başlıyor. Görüşmeler bir ay boyunca devam edecek. Memurlar en çok üstünde durdukları talep ise kira yardımı. 

Dolar endeksi ve tahviller onsu baskılıyor, gram altında kur desteği devam ediyor Dolar endeksi ve tahviller onsu baskılıyor, gram altında kur desteği devam ediyor

ÖNÜMÜZDEKİ YIL İÇİN YÜZDE 70 ZAM BEKLENTİSİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılacak toplantıda  Memur-Sen'in beklentisi, önümüzdeki yıl için yüzde 70, 2025 içinse yüzde 40 zam olarak açıklandı. 
Memur-Sen, 2024'ye ilk 3 ay için yüzde 10'u refah payı olmak üzere yüzde 35 zam beklediğini ifade etti. İkinci 3 ay için yüzde 10, üçüncü 3 ay için yüzde 15, dördüncü 3 ay içinse yüzde 10 zam istedi.

GELİR VERGİSİ YÜZDE 15’E SABİTLENSİN

2025 için ise 6'şar aylık 2 dönemde zam yapılması talep edilirken ilk 6 ay için yüzde 10'u refah payı olmak üzere yüzde 25, ikinci 6 ay içinse yüzde 15 zam istendi. Bunlara ilave olarak memura yapılan seyyanen zammın emekliye de yansıtılması istendi. Gelir vergisinin yüzde 15'te sabitlenmesi diğer talepler arasında yer aldı.

Öte yandan sözleşme için yapılacak ilk toplantının tarihi de belli oldu. Memurların toplu sözleşme süreci ile ilgili hükümet ve sendikalar arasındaki ilk toplantı yarın saat 14.00'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılacak.

KİRA YARDIMI TALEBİ

3,7 milyon memur ve sözleşmeli personel ile 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşmelerde kira yardım talebi de masada olacak. Memur-Sen, kamu görevlilerine aylık 7 bin 650 TL kira yardımı talep etti.

TAKVİM BELLİ OLACAK

TRT Haber’de yer alan habere göre, Çalışma Hayatı Uzmanı Öğretim görevlisi Tarkan Zengin, ilk toplantıda niyetlerin dile getirildiği bir açılış toplantısı olacağını ifade ederek şunları söyledi: "Oturumlar, müzakereler daha sonraki günlerde belli olacaktır. Muhtemeldir ki o gün bir takvim belli olabilir. Hangi hizmet kollarının ne zaman görüşüleceğine dair. Kamu çalışanlarına geneline yönelik taleplerin ne zaman görüşüleceğine dair takvim de belli olabilir."

15 KİŞİLİK HEYET KARAR VERECEK

Toplantıya kamu işveren tarafı ve memur sendikalarının yetkilileri katılacak. Zengin, toplamda çalışanları temsilen 15 kişilik bir heyetin masada olacağını ifade ederek şöyle konuştu: "Masada sendika taraflarında konfederasyon olarak en fazla üyeye sahip birinci ikinci ve üçüncü konfederasyonun temsilcileri oluyor. 11 hizmet kolu var. Şu anda 11 hizmet kolunda da Memur Sen'e bağlı sendikalar yetkili.

Konfederasyonlar olarak da Memur-Sen yetkili konfederasyon.. Kamu-Sen masada olacak ve KESK  masada olacak. Toplamda çalışanları temsilen 15 kişilik bir heyet masada olacak." Görüşmeler ağustos ayı süresince devam edecek.