• BIST 109.050
 • Altın 153,577
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Çaçan'a 'çalıntı' suçlaması

  26.04.2009 09:48
  Kürt sanatçı İşvan Aslanov'un "Kürtçe türkülerine Türkçe söz yazdı" iddiasına, Burhan Çaçan'dan sert yanıt: Türk adaleti önünde karşıma çıksın..
  Çaçana çalıntı suçlaması
  Çaçan'a 'çalıntı' suçlaması Çaçan'a 'çalıntı' suçlaması Çaçan'a 'çalıntı' suçlaması

  Rusya'da yaşayan Kürt sanatçı İşvan Aslanov, Burhan Çaçan'ı eserlerini Kürtçeden Türkçe'ye çevirip çalmakla suçluyor. Aslanov'un Rusya'da Çaçan'a yönelik açtığı dava sonuçlanıp, mahkemenin Aslanov lehine karar vermesi, Kürt sitelerinde haberin; "Çaçan, Kürtçe hırsızı çıktı" şeklinde yer almasına neden oldu.

  ÇEVİRECEK BİLGİM YOK
  Konuyla ilgili görüştüğümüz Burhan Çaçan, şunları söyledi: "Öncelikle şunu söylemek istiyorum ben bu şahsın adını hayatımda ilk kez duyuyorum. İkincisi benim besteci kimliğimden çok, yorumcu kimliğim ön planda. Ben 35 yıldır müzik piyasası içindeyim. Telif haklarına da çok önem veririm. Daha da önemlisi benim Kürtçe bir türküyü çevirecek ne bilgim ne de yeteneğim var."

  BUNLARA ALET OLMAM
  Bu konuda eline ulaşmış herhangi bir mahkeme kararı bulunmadığını da sözlerine ekleyen Çaçan, "Zaten eğer beni bir konuda suçlayacaksa, benim yaşadığım ülke belli...
  Ben bu ülkenin topraklarında yaşayan biriyim. Türkiye'de de kanunlar var. Gelip burada hakkını arasın, ispat edeceği ne varsa burada etmeye çalışsın. Benim gıyabımda aldığı kararın benim açımdan hiçbir hükmü yok. Bunu ne niyetle ve niçin yapmış anlamıyorum. Sonuçta ben korsan yüzünden mesleğimi bile bırakmış, albüm yapmadan köşesine çekilmiş bir sanatçıyım. Sanırım birileri üzerimden rant sağlamaya çalışıyor. Ya da başka amaçlar güdüyorlar. Ama ben bu amaçlara alet olmayacağım. Bu şahıs ve bu şahısın mensupları istediği gibi düşünsün. Varsa bir durum Türk adaleti önünde karşıma çıkarlar ve hesaplaşırlar" ifadesini kullandı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim